Zmiany w KSeF (lista aktualizowana)

Udostępnij:
0
(0)

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco listę zmian związanych z Krajowym Systemem e-Faktur.

19 stycznia 2024

Podczas konferencji prasowej minister Andrzej Domański informuje o przesunięciu wejścia KSeF ze względu na krytyczne błędy w systemie. Nie ma jednak podanej nowej daty, a jedynie zapewnienie, że KSeF nie wejdzie 1 lipca 2024 roku.

27 listopad 2023

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia a w nim:

  • możliwość składania druku ZAW-FA elektronicznie
  • możliwość samofakturowania przez firmy zagraniczne bez potrzeby uzyskania polskiego NIP-u
  • zasady dostępu do faktur VAT RR oraz VAT RR korekta przez rolników ryczałtowych
  • wytyczne odnośnie kodu QR na każdej fakturze

1 września 2023

  • zmiana schematu faktur ustrukturyzowanych z FA(1) na FA(2). Wynika to z konsultacji z przedsiębiorcami, księgowymi , działami IT. Zmiany dotyczą m.in. nowego pola do wpisania wewnętrznego kodu towaru/usługi lub opisu, dodatkowego pola na wpisanie numeru faktury zaliczkowej, numeru faktury z naszego programu księgowego; informacji dodatkowych o rachunku np. walutowość oraz wprowadzono miejsce na wewnętrzny identyfikator, aby wewnętrzne jednostki czy oddziały widziały tylko swoje faktury;
  • duże firmy, uczelnie, jednostki z wieloma oddziałami mają teraz bardziej elastyczne możliwości działania w KSeF. Zmiany te ułatwiają nadawanie uprawnień dla poszczególnych oddziałów, wewnętrznych jednostek. Będzie się to opierać na unikalnym identyfikatorze wygenerowanym z KSeF. Dzięki temu dany oddział będzie mieć wgląd tylko we własne faktury;
  • konsekwencją powyższych zmian są kolejne – poszerzenie grupy nadającej uprawnienia do KSeF o przedstawicieli oddziałów, jednostek wewnętrznych uczelni czy firm;
  • faktury zaliczkowa- ważna zmiana pod KSeF- jeśli całość lub część zapłaty była w tym samym miesiącu przekazana do kontrahenta co wykonanie usługi, przekazanie towaru to nie ma już obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej.
banner z zapisem na newsletter KSeF

Zasada ta nie dotyczy szczególnych terminów wystawiania faktur wymienionych w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT, np. w przypadku żądania kontrahenta, świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych, rozliczenia zwrotów wydawnictw czy opakowań.

  • faktura zaliczkowa- jeśli ją wystawiasz, a otrzymałeś zaliczkę w tym samym miesiącu, w którym nastąpiła czynność na fakturze (według wcześniejszego punktu)to musisz na niej umieścić datę otrzymania zaliczki. Jeśli natomiast była wystawiania faktura zaliczkowa to musisz na fakturze końcowej dodać numer tejże faktury. Jeśli używasz KSeF, będzie to numer KSeF faktury zaliczkowej.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Kontrahenci zagraniczni a KSeF
Następny
Jak będzie wyglądać praca księgowego po wprowadzeniu KSeF? I dlaczego warto już dziś o tym pomyśleć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *