ksef

W cenie abonamentu otrzymujesz BEZPŁATNIE:

Wystawianie i wysyłkę faktur sprzedaży do KSeF
Narzędzie do akceptacji faktur
z KSeF (miniobieg KSeF)
Funkcje usprawniające komunikację między księgowością a firmą

Integracja z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF)

Wkrótce Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy w Polsce. Już teraz przygotuj się na nadchodzące zmiany z SaldeoSMART. Poznaj najlepsze narzędzie do pracy z KSeF.

Poznaj funkcje

Czym jest Krajowy System e Faktur (KSeF)?

KSeF jest systemem teleinformatycznym, który pozwala m.in. na wystawianie, przechowywanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Faktury ustrukturyzowane będą zapisane w formie pliku elektronicznego (xml). Podatnik wystawi e-fakturę dzięki indywidualnemu kontu w systemie KSeF lub za pośrednictwem systemu finansowo-księgowego zintegrowanego z KSeF. Takim systemem, w pełni dostosowanym do zmian w prawie, dysponują np. użytkownicy SaldeoSMART.

Co zyskasz zarządzając KSeF z poziomu SaldeoSMART?

 

  • Korzystanie z KSeF będzie proste i bezproblemowe
    Wystarczy, iż wygenerujesz jeden token KSeF dla Twojej firmy i dodasz go w SaldeoSMART. Wszystkimi pozostałymi procesami zarządzisz z łatwością za pomocą naszej aplikacji.
  • Poczujesz się bezpiecznie
    Integrację z KSeF udostępniliśmy jako jedni z pierwszych na rynku, a nasi eksperci czuwają, aby aplikacja była zgodna z przepisami. Korzystając z SaldeoSMART nie musisz obawiać się Krajowego Systemu e-Faktur.
  • SaldeoSMART wykona za Ciebie większość procesów
    Wprowadzenie KSeF nie wiąże się jedynie z procesem wystawiania faktur. Wymaga też odpowiedniego zarządzania przepływem e-faktur, co może okazać się czasochłonne. W SaldeoSMART zautomatyzujesz większość działań, dzięki czemu oszczędzisz czas.
  • Wizualizacja faktur pobranych z KSeF jest dostępna na mobile
    Posiadasz wygodny dostęp w aplikacji mobilnej SaldeoSMART do wszystkich dokumentów, również faktur pobranych z KSeF. To zapewnia Ci bieżącą kontrolę nad dokumentami dzięki ustawianiu statusu w miniobiegu KSeF.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur może być proste! Poznaj funkcje SaldeoSMART

Zarządzaj uprawnieniami
użytkowników do pobrania
i wysłania faktur związanych
z KSeF
Wystaw fakturę,
a my sprawdzimy
jej poprawność przed
wysłaniem do KSeF
Wyślij faktury zbiorczo
do KSeF
Sprawdź status wysłanej
faktury z poziomu
aplikacji
SaldeoSMART automatycznie pobierze faktury z KSeF
Otrzymuj w aplikacji
powiadomienia
dotyczące KSeF
SaldeoSMART
automatycznie zwizualizuje
faktury pobrane z KSeF
SaldeoSMART automatycznie sprawdzi i poinformuje Cię jeśli dana faktura jest duplikatem
Stwórz własną ścieżkę
akceptacji faktur pobranych z KSeF

Elektronicznymi dokumentami zajmujemy się ponad 14 lat, a nasi eksperci trzymają rękę na pulsie, żeby dostosować system do zmieniających się przepisów. Zaufały nam tysiące użytkowników, chętnie podzielimy się naszą wiedzą również z Tobą!

– Edyta Wojtas, założycielka i wiceprezes zarządu firmy BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Zarządzaj KSeF z poziomu SaldeoSMART

bez konieczności logowania się do systemu Ministerstwa Finansów

Zarządzaj uprawnieniami

 

W SaldeoSMART z łatwością nadasz oraz zarządzisz uprawnieniami współpracowników. Wystarczy, że wygenerujesz jeden token KSeF dla Twojej firmy i dodasz go w SaldeoSMART. Dzięki naszej integracji, unikniesz wielokrotnego logowania do systemu rządowego. Odpowiednie uprawnienia dla swoich pracowników ustawisz już w SaldeoSMART. Pracuj wygodnie z poziomu aplikacji SaldeoSMART.

 

Wystawiaj faktury z łatwością i bez obaw

 

Faktury, które wystawisz w SaldeoSMART są zgodne z wymogami Ministerstwa Finansów. Nasz system wyposażony jest w mechanizm, który weryfikuje czy wystawiony dokument ma odpowiednią strukturę logiczną, zgodną ze wzorem udostępnionym przez MF. Dodatkowo aplikacja automatycznie sprawdza poprawności faktury przed jej wysyłką do KSeF.

 

Automatyzuj pracę

 

Wiele osób martwi się, że wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur sprawi, że praca z dokumentami stanie się bardziej czasochłonna. Obawiają się, że korzystanie z KSeF wydłuży znane do tej pory procesy. W SaldeoSMART wiemy, że powtarzalne czynności można zautomatyzować i zaoszczędzić czas, dlatego przygotowaliśmy wiele możliwości automatyzacji, m.in.: zbiorczej wysyłki faktur do KSeF oraz automatycznego pobierania dokumentów z KSeF. Codzienna praca z dokumentami staje się prosta, dzięki SaldeoSMART.

 

KSeF? To proste z SaldeoSMART!

Integracja z KSeF – bądź gotowy na nowe wyzwania z SaldeoSMART!

Biuro Rachunkowe gotowe na KSeF – KIBR i SaldeoSMART
1 h 33 min
Jak biuro rachunkowe powinno przygotować się na KSeF? Obejrzyj webinar i poznaj odpowiedzi.
Zobacz
E-faktury i Krajowy System e-Faktur – LTCA i SaldeoSMART
59 min 38 s
Obawiasz się KSeF? Obejrzyj webinar z ekspertami i poczuj się bezpiecznie.
Zobacz
Jak działa Krajowy System e-Faktur w SaldeoSMART
37 min 56 s
Dowiedz się czym jest i na czym polega KSeF. Zobacz jak łatwo korzystać z niego w SaldeoSMART!
Zobacz

E-booki i artykuły o KSeF

Pierwsze kroki z KSeF
Pobierz bezpłatny samouczek i przygotuj się na nowy obowiązek
Przeczytaj
Kompendium wiedzy
Przeczytaj publikację ekspertów SaldeoSMART
Przeczytaj
Artykuły o KSeF
Najnowsze artykuły o KSeF znajdziesz na blogu
Przeczytaj

Zapisz się na newsletter o KSeF

Otrzymaj bezpłatny dostęp do materiałów na temat Krajowego Systemu e-Faktur. Pierwszy poradnik otrzymasz już po kilku minut!

    Uzupełniając dane potwierdzam, że zapoznałem/łam się z Klauzulą Informacyjną BrainSHARE IT Sp. z o.o.. Oświadczam, że wyrażam zgodę na kontakt drogą mailową i telefoniczną w celu przedstawienia oferty oraz informacji związanej z produktami oferowanymi przez BrainSHARE IT Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie poprzez wysłanie wiadomości email na adres: marekting@saldeosmart.pl

    Wybierz najlepsze narzędzie do pracy z KSeF!

     

    Pozostaw swoje dane, odpowiemy w ciągu 24h i przedstawimy szczegóły.


      ReklamaMedia społecznościoweWyszukiwarkaWebinarKonferencjaRadioBlogKtoś mi poleciłInne

      Uzupełniając dane potwierdzam, że zapoznałem/łam się z Klauzulą Informacyjną BrainSHARE IT Sp. z o.o.. Oświadczam, że wyrażam zgodę na kontakt drogą mailową i telefoniczną w celu przedstawienia oferty oraz informacji związanej z produktami oferowanymi przez BrainSHARE IT Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie poprzez wysłanie wiadomości email na adres: marekting@saldeosmart.pl

      Najczęściej zadawane pytania

      KSeF – obowiązkowy czy dobrowolny?

      Obowiązkowe wystawianie faktur ustrukturyzowanych zostało zatwierdzone przez KE 30 marca 2022 roku. Chociaż system KSeF został oficjalnie oddany do użytku już 1 stycznia 2022 roku, korzystanie z możliwości wystawiania ustrukturyzowanych faktur jest jeszcze dobrowolne. Według wcześniejszych zapowiedzi część przedsiębiorców miała być zobowiązana do korzystania z niego już od 1 lipca 2024, kolejna grupa od 1 stycznia 2025. Ministerstwo Finansów zdecydowało się jednak na istotne zmiany w tym harmonogramie. 19 stycznia 2024 roku nowy Minister Finansów zapowiedział audyt Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero na podstawie jego wyników ogłoszone zostaną terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF.

      Jak wystawić fakturę w KSeF?

      Sam system wystawiania e-Faktur działa bezpośrednio na platformie Ministerstwa Finansów. Od strony technicznej faktury ustrukturyzowane, czyli takie, które można wystawić za pośrednictwem KSeF, mają format xml. Jest on w pełni kompatybilny ze wzorami z Centrum Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (dostępnym na platformie ePUAP). Czy dla osób, które dotychczas korzystały z komercyjnych programów księgowych, oznacza to konieczność zmiany metody pracy? Niekoniecznie! Najlepsze aplikacje księgowe od stycznia są zintegrowane z systemem KSeF, dzięki czemu migracja faktur z jednego, znanego już dobrze systemu do bazy Ministerstwa Finansów odbywa się automatycznie i nie wymaga od księgowych dodatkowych czynności.

      Czy do wystawiania faktur w KSeF wymagany jest podpis elektroniczny?

      Podpis elektroniczny nie jest wymagany. TOKEN przypisany do podatnika/podmiotu uprawnionego będzie jedną z metod uwierzytelnienia osoby korzystającej z systemu KSeF. Użytkownik będzie mógł również używać profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz pieczęci kwalifikowanej by podpisać fakturę w KSeF.

      Czy w KSeF można wystawić fakturę proforma?

      W KSeF nie można wystawiać faktur proforma.

      KSeF a PEF

      Warto pamiętać, że faktury ustrukturyzowane już występują w obrocie gospodarczym. To faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych. Można je wystawiać za pomocą Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF). Tego typu faktury elektroniczne nie obowiązują w relacjach między przedsiębiorcami. Używane są tylko w transakcjach z udziałem jednostek administracji publicznej (np. samorządami terytorialnymi, szkołami, szpitalami).

      KSeF a EDI

      EDI (ang. Electronic Data Interchange), czyli Elektroniczna Wymiana Danych pozwala na elektroniczną wymianę dokumentów oraz faktur pomiędzy partnerami biznesowymi. Rozwiązania EDI są tworzone i dostarczane przez komercyjne firmy (nie przez państwo, jak to jest w przypadku KSeF). Korzystając z komercyjnej platformy EDI można odbierać i wystawiać faktury z KSeF.

      KSeF integracja – narzędzia MF czy komercyjne rozwiązania?

      Pamiętaj, że korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur możesz bezpośrednio za pomocą rządowego systemu lub zewnętrznych narzędzi. Oznacza to więc, że w praktyce faktury ustrukturyzowane wystawisz z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi udostępnianych przez MF albo za pośrednictwem programów takich jak SaldeoSMART. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz odpowiednie oprogramowanie, korzystanie z KSeF stanie się prostsze.

      Program do fakturowania Ministerstwa Finansów ma pewne ograniczenia, dlatego korzystanie z KSeF za pośrednictwem zewnętrznego oprogramowania najczęściej jest wskazane, a w przypadku większych przedsiębiorstw – po prostu konieczne. Przy wybieraniu systemu, z którego będziesz korzystać, weź pod uwagę jego zgodność z wymogami Ministerstwa Finansów, a także ewentualne wsparcie oprogramowania w utrzymaniu tej zgodności przez wystawiane faktury. Jak to osiągnąć? wszystkie faktury przesyłane przez SaldeoSMART do Krajowego Systemu e-Faktur są wcześniej sprawdzane. Co to oznacza? Jeśli pojawi się jakikolwiek błąd na fakturze tzn. nie będzie danych zgodnych z wymogami Ministerstwa Finansów, to taka informacja pojawi się w SaldeoSMART, a sama faktura nie zostanie przesłana do rządowej platformy.

      Krajowy System e-Faktur. Poznaj etapy wprowadzania KSeF

      Zastanawiasz się, od kiedy będzie obowiązkowe korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur? Ministerstwo Finansów podzieliło wdrażanie Krajowego Systemu e-Faktur na kilka etapów:

      1. Etap 1, czyli testy KSeF, już za nami. Od października do grudnia 2021 roku MF przeprowadziło pilotaż z udziałem podatników, który miał służyć dostosowaniu systemów informatycznych do potrzeb użytkowników. Środowisko testowe KSeF jest wciąż dostępne dla osób, które chcą sprawdzić, jak działa system.
      2. Etap 2 to wprowadzenie Krajowego System e-Faktur w formie dobrowolnej – oznacza to, że każdy, kto chce, może skorzystać z KSeF i ma możliwość wystawienia faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. Etap 2 trwa od od 1 stycznia 2022 roku.
      3. Etap 3 oznacza obligatoryjne dołączenie do KSeF. Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur został zaakceptowany przez Radę Unii Europejskiej i ma rozpocząć się od 1 lipca 2024 roku (wcześniej była mowa o 1 stycznia 2024 roku, jednak ten termin został przesunięty). Fakturowanie elektroniczne w Polsce będzie od tego momentu obowiązywać każdego, a faktury wystawione poza systemem nie będą traktowane jako dokument wiążący.

      Uwaga! Od 1 stycznia 2022 roku można skorzystać z KSeF dobrowolnie, a od lipca 2024 roku KSeF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym. Dlatego warto w porę wybrać swój program, który ułatwi korzystanie z KSeF od przyszłego roku.

      Czy KSeF zastąpi JPK?

      Tak, w pewnym sensie KSeF zastąpi JPK. Faktury wystawiane w systemie KSeF nie są objęte obowiązkiem przekazywania JPK-FA na żądanie urzędów skarbowych. Dlaczego? Faktury elektroniczne wystawione w KSeF zawierają wszystkie elementy, które przekazuje się w JPK-FA. Usprawni to cały proces księgowy.

      Jaka jest podstawa prawna KSeF?

      Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawnych aspektach Krajowego Systemu e-Faktur, możesz skorzystać z poniższych treści:

      – Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076)

      – Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168, 27.6.2022, s. 81-83).

      Co to jest i jak działa Krajowy System e-Faktur?

      Krajowy System e-Faktur (w skrócie: KSeF) jest to system teleinformatyczny umożliwiający elektroniczne wystawianie, otrzymywanie i przechowywanie faktur. Skrótowo, każda e-faktura przedsiębiorcy przechodzi przez KSeF, co standaryzuje rozliczenia między firmami, usprawnia komunikację z administracją podatkową i redukuje ryzyko oszustw podatkowych.

      Czy elektroniczny system e-Faktur już działa?

      Od 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest dostępny dla przedsiębiorców jako opcja dobrowolna. Komisja Europejska podjęła decyzję, że system stanie się obowiązkowy w Polsce od 1 lipca 2024 roku.

      Kogo dotyczy KSeF w Polsce i kto musi fakturować elektronicznie?

      Od 1 lipca 2024 r. obowiązek korzystania z KSeF do wystawiania faktur ustrukturyzowanych obejmie podatników VAT, którzy mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. Dotyczyć to będzie zarówno transakcji między przedsiębiorcami (B2B) krajowymi i zagranicznymi dostawami towarów oraz świadczeniem usług, jak i transakcji na rzecz władz publicznych (B2G). Faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C) pozostają wyłączone z obowiązku e-fakturowania.
      Natomiast dla podatników zwolnionych z VAT, obowiązek korzystania z KSeF do wystawiania faktur elektronicznych wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.

      Co to jest e-Faktura KSeF?

      Faktura elektroniczna to ustrukturyzowany plik w formacie XML, zgodny ze strukturą logiczną e-faktury opublikowaną przez Ministerstwo Finansów. Ta struktura obejmuje pozycje (pola), które mogły wystąpić na tradycyjnych fakturach w przeszłości, a także zawiera inne pola nieobowiązkowe, które mogą pojawiać się w standardowym obrocie gospodarczym. Dzięki temu e-faktura jest dostosowana do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorstw i umożliwia pełne odwzorowanie informacji zawartych w tradycyjnych dokumentach finansowych.

      Kto będzie zwolniony z KSeF?

      Do końca 2024 roku obowiązku wystawiania e-faktur nie będą mieli podatnicy:
      – zwolnieni z VAT podmiotowo lub przedmiotowo (na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3),
      – dokonujący czynności dokumentowanych fakturami, o których mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 (fakturami uproszczonymi, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro),
      – dokumentujący czynności fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących.

      Jakie są kary za brak wdrożenia lub nieprawidłowe wdrożenie KSeF?

      Niewypełnienie obowiązków związanych z KSeF może skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 100% kwoty podatku wykazanego na danej fakturze. W przypadku braku wykazanego podatku na fakturze, kara może sięgnąć nawet do 18,7% wartości kwoty na tej fakturze.

      Jakie są korzyści KSeF?

      Korzyści związane z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF):
      – Skrócenie terminu na zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni.
      – Wprowadzenie jednego standardu faktury, eliminującego błędy na dokumentach.
      – Zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe, eliminując potrzebę wysyłania faktur tradycyjną pocztą lub jako załączniki e-mailowe.
      Zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń, umożliwiające udostępnianie faktur ustrukturyzowanych praktycznie w czasie rzeczywistym i wpływające na automatyzację procesów księgowych.
      Eliminacja ryzyka utraty lub zniszczenia faktur, dzięki brakowi potrzeby używania duplikatów.
      – Transparentny wgląd w ścieżkę obiegu faktury, co daje pewność, że dotarła do kontrahenta.
      Ujednolicony sposób korygowania danych, gdzie błędy na fakturach przesłanych do KSeF można poprawić wyłącznie za pomocą faktur korygujących, eliminując potrzebę stosowania not korygujących.
      Brak obowiązku archiwizowania faktur papierowych, ponieważ faktury ustrukturyzowane są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, eliminując konieczność przechowywania faktur w odrębnych systemach informatycznych przedsiębiorców.

       - 
      Ukrainian
       - 
      uk
      Xhosa
       - 
      xh
      Polish
       - 
      pl