zasiłek macierzyński a polski ład

Być mamą – zasiłek macierzyński a Polski Ład – podstawowe informacje

Udostępnij:

Zasiłek macierzyński i Nowy Ład – co się zmieniło w 2022 roku dla mam? Zasiłek objął grupę kobiet, które nie mogły z niego korzystać, a z drugiej strony wprowadził niepokój związany z ryzykiem utraty ulgi dla klasy średniej.

Polski Ład – reforma znana także pod nazwą Nowy Ład – zmienił nie tylko system podatkowy (podatek PIT). Kontrowersyjna reforma objęła również zasiłek macierzyński. Sprawdzamy, na co powinny zwrócić uwagę mamy. To ważne informacje, bo choć Polski Ład wszedł w życie w styczniu 2022 roku, to rząd planuje kolejną wersję reformy.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Na początek najważniejszej informacje. Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym i zatrudnionym m.in. na umowę o pracę, na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, a także wykonującym pracę nakładczą.

Na liście są również kobiety, które pracują na podstawie umowy na czas określony (przedłużonej do dnia porodu), które straciły ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu z pracy w czasie ciąży, pracodawca ogłosił upadłość/został zlikwidowany.
O zasiłek można się starać przed porodem. Najwcześniej na 6 tygodni przed terminem urodzin dziecka wyznaczonym przez lekarza.

Po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński wypłacany jest przez:

  • 140 dni – po urodzeniu jednego dziecka,
  • 217 dni – po urodzeniu dwojaczków,
  • 231 dni – po urodzeniu trojaczków,
  • 245 dni – po urodzeniu czworaczków,
  • 259 dni – po urodzeniu pięciorga i więcej dzieci podczas jednego porodu.

Zasiłek macierzyński 2022 – ile wynosi?

wysokość zasiłku macierzyńskiego - tabela

Jeżeli masz wątpliwości ile wynosi zasiłek macierzyński, to wykorzystaj kalkulator macierzyńskiego. To bardzo wygodne narzędzie online. Od ręki sprawdzisz na jaki przelew możesz liczyć.


Nowy Ład – podstawowe informacje

Nowy Ład to przede wszystkim reforma podatkowa. Reforma podwyższyła kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz podniosła próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. Ustawodawca zniósł też prawo do odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zmienił zasady obliczania składki zdrowotnej. To nie wszystko.
Spójrzmy na inne nowości, które obowiązują od 2022 roku czyli Polski Ład a zasiłek macierzyński.

Co zmieniła reforma? Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają od początku 2022 roku kobiety, które urodziły dziecko po tym, jak przestały pracować na skutek śmierci pracodawcy.
Jeżeli umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, kobieta otrzymuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu.

Ulga dla klasy średniej a zasiłek macierzyński

Ulga dla klasy średniej jest nową preferencją wprowadzoną przez Nowy Ład. Mogą z niej skorzystać podatnicy (na etacie i przedsiębiorcy), którzy rozliczają się według skali podatkowej (na zasadach ogólnych). Warunkiem jest uzyskanie rocznych przychodów na poziomie 68 412 zł – 133 692 zł. Pracodawca nalicza ulgę automatycznie. Preferencja polega na odliczeniu od dochodu kwoty ustalonej indywidualnie w oparciu o wysokość uzyskanych przychodów podatnika. Maksymalnie ulga wynosi 190,5 zł miesięcznie.
Podatnik może zrezygnować z ulgi w dowolnym momencie. To furtka dla osób, które przekroczyły limit i będą musiał zwrócić pieniądze fiskusowi.

Ulga dla klasy średniej wywołała dużo kontrowersji. Nie tylko z powodu skomplikowanych zasad jej obliczania.

Czy zasiłek macierzyński może powodować prawo do utraty ulgi?

Z ulgi dla klasy średniej wyłączone są przychody m.in. z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Dlaczego? Zasiłek macierzyński nie stanowi przychodu z pracy – nawet jeżeli jest wypłacany przez zakład pracy – i jest traktowany jako inny dochód. Efekt? Część kobiet, których zarobki uprawniały do zastosowania ulgi przed przejściem na zasiłek macierzyński będą musiały zwrócić pieniądze, bo nie osiągną minimalnego poziomu przychodów.
Być może problem mam korzystających z zasiłku macierzyńskiego zostanie wkrótce rozwiązany. Rząd zapowiedział, że planuje likwidację ulgi dla klasy średniej w lipcu 2022 roku.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym związana zawodowo od 6 lat. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketing, social media, konferencje i rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Tarcza antyputinowska – co warto o niej wiedzieć? Poradnik dla przedsiębiorcy
Następny
Polski Ład od nowa. Najważniejsze zmiany w programie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *