Działalność nierejestrowana – czy każdy może z niej skorzystać?

Udostępnij:

Otwarcie własnego biznesu to poważna decyzja życiowa, niosąca ze sobą pewne konsekwencje. Do tej pory polskie prawo nie oferowało niczego przyszłym przedsiębiorcom, którzy chcieliby przetestować swój produkt o minimalnych właściwościach (MVP) na rynku, bez wikłania się w formalności związane z założeniem własnej firmy. Na szczęście, 30 kwietnia 2018 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji.

Co najważniejsze, działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przede wszystkim nie musimy uiszczać opłaty składkowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani też prowadzić skomplikowanej dokumentacji księgowej.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby cieszyć się z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą działalność nierejestrowana, trzeba spełnić kilka warunków określonych w artykule 5 ustawy „Prawo dla Przedsiębiorców”. Należą do nich między innymi:

  • Czysta karta

Na działalność nieewidencjonowaną szansę mają wyłącznie te osoby, które nie prowadziły firmy przez ostatnie 5 lat. Regulacja ta nie obejmuje natomiast przedsiębiorców pozostających w spółkach prawa handlowego, ze względu na inną osobowość prawną.

Co najważniejsze, obecnie można skorzystać z okresu przejściowego i zdecydować się na tę formę zarabiania w sytuacji, kiedy nie mamy w historii biznesowej żadnej działalności prowadzonej przez ostatnich 12 miesięcy od daty wejścia nowej ustawy w życie, czyli od 30 kwietnia 2018 r.

  • Rodzaj działalności

Działalność nierejestrowana NIE będzie mogła być działalnością reglamentowaną, czyli taką, która wymaga uzyskania właściwej koncesji, zezwolenia albo licencji.

  • Dopuszczalny przychód

Ta kwestia najbardziej interesuje osoby, które chcą spróbować swoich sił w biznesie na nowych zasadach. Miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia – w tym roku dopuszczalną kwotą jest zaledwie 1050 zł.

Warto również uświadomić sobie, że przychód nie jest tym samym, co dochód. Nie chodzi tutaj o czysty zysk, ale sumę pieniędzy, jaką otrzymaliśmy od klienta. Dlatego też dobrze jest przeanalizować, czy w przypadku naszej branży szybkie uzyskanie planowanego dochodu jest możliwe, biorąc pod uwagę wszystkie koszty produkcji towaru (opłacalna pod tym względem jest działalność usługowa, nieco gorzej jest natomiast w przypadku sklepów internetowych, które generują zyski głównie z marży i wymagają ciągłego zaopatrywania w towar).

W sytuacji, kiedy przekroczymy w danym miesiącu dopuszczalną kwotę przychodu, będziemy mieć tylko 7 dni na obowiązkowe zarejestrowanie firmy w CEIDG!

Zmiany w CEIDG 2018 Jakie zmiany w CEIDG wejdą w życie w 2018 r.? Sprawdź, o czym warto wiedzieć

Działalność nierejestrowana – obowiązki

Choć w przypadku działalności nierejestrowanej przedsiębiorcy nie muszą zaprzątać sobie głowy wyrabianiem w urzędach numeru NIP, REGON czy też zakładać specjalnego konta bankowego, nie oznacza to, że zwolnieni są również z przestrzegania innych obowiązków.

  1. Uzyskując dochody z działalności nierejestrowanej, będziemy musieli je uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, a co za tym idzie, zapłacić od całej kwoty podatek dochodowy.
  2. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym i mimo nieprowadzenia zarejestrowanej działalności gospodarczej będziemy prawnie uznawani za przedsiębiorcę. W praktyce oznacza to tyle, że należy respektować prawa konsumenta, stosować się do reklamacji i zwrotów, a także wystawiać klientom uproszczone rachunki lub faktury.

Dotychczas polskie prawo nie przewidywało prowadzenia działalności poza rejestrem. Nowa ustawa daje przedsiębiorcom możliwość przetestowania swojego biznesu i jest swego rodzaju panaceum dla wszystkich, którzy uzyskują niewielkie przychody w tzw. szarej strefie. Warto pamiętać jednak, że jak każda regulacja również i ta o działalności nierejestrowanej posiada szereg wymogów i obostrzeń, których zbagatelizowanie może skutkować przykrymi dla przedsiębiorcy sankcjami.

Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej firmy, sprawdź, jakie niebezpieczeństwa czyhają na świeżo upieczonych przedsiębiorców

 

Poprzedni
Jak napisać poczytne ogłoszenie o pracę?
Następny
Nowy projekt Kodeksu Pracy 2018 – jakich zmian możemy się spodziewać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *