Zobowiązania

Strona główna » Słownik » Zobowiązania

Co to jest zobowiązanie i jakie ma znaczenie? Zobowiązanie jest rodzajem stosunku cywilnoprawnego, który nawiązuje się między dłużnikiem a wierzycielem. Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika określonego świadczenia, które ten musi wypełnić. Przykład? Do najprostszych należy sytuacja, w której osoba pożyczyła pieniądze od podmiotu, jakim jest bank – w takim przypadku zobowiązana jest do ich zwrotu, powodem czego jest właśnie zobowiązanie.

Zobowiązanie – co to oznacza w praktyce?

Zobowiązanie to kwota, którą firma lub osoba fizyczna jest zobowiązana zapłacić innemu podmiotowi za towary, usługi, pożyczki czy transakcje. Zobowiązania są długami lub obowiązkami finansowymi, które muszą zostać uregulowane w określonym terminie. Jeśli to nie dojdzie do skutku, zobowiązanie może podlegać windykacji.

Jaki dokument definiuje zobowiązania?

Zobowiązania to element prawa cywilnego, regulowane są przez księgę trzecią Kodeksu cywilnego.

Co to są zobowiązania? Poznaj ich rodzaje

Do najczęstszych typów zobowiązań zaliczamy:

  1. Zobowiązania handlowe, np. zobowiązania wobec dostawców (tzw. zobowiązania z tytułu dostaw i usług) – kwoty należne dostawcom za zakupione towary lub usługi, które jeszcze nie zostały zapłacone. Warto tu też wymienić zobowiązania wobec kontrahentów, które wynikają z umów o współpracę, dostawy lub świadczenie usług.
  2. Zobowiązania finansowe, czyli kredyty, pożyczki, a nawet odsetki od nich naliczone.
  3. Zobowiązania podatkowe – tutaj wyróznimy podatki do zapłaty (będą to zobowiązania wobec urzędów skarbowych z tytułu różnych podatków, takich jak VAT, podatek dochodowy, akcyza itp.), a także składki na ubezpieczenia społeczne (w Polsce będzie to ZUS).
  4. Zobowiązania operacyjne, czyli wynagrodzenia dla pracowników, opłaty leasingowe, wynajem przestrzeni biurowej itp.

Przykłady zobowiązań w praktyce

Co to są zobowiązania w praktyce? Wyobraź sobie, że firma produkcyjna zakupiła materiały od dostawcy na kredyt z terminem płatności 30 dni. Kwota ta stanowi zobowiązanie handlowe, które musi zostać uregulowane w określonym terminie. Innym przykładem będzie tu pracownik, który wykonał pracę w danym miesiącu i oczekuje wynagrodzenia, które firma jest zobowiązana mu zapłacić na koniec miesiąca. To wynagrodzenie jest właśnie zobowiązaniem łączącym obie strony – wierzyciela i dłużnika. Pamiętaj, że dłużnikiem jest się nawet wówczas, gdy planuje się uiścić zapłatę w terminie – nie jest to bezpośrednio negatywne określenie, jedynie informujące o relacji finansowej między dwoma osobami czy jednostkami gospodarczymi.