VAT OSS

Strona główna » Słownik » VAT OSS

VAT OSS (One Stop Shop) to procedura rozliczania podatku VAT, która od 1 lipca 2021 roku zastąpiła VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Nowa procedura VAT OSS rozszerza zasady VAT MOSS, który obejmował usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne (usługi TBE) sprzedawane na rzecz osób prywatnych w Unii Europejskiej. Teraz w VAT OSS będzie ujęta także sprzedaż wysyłkowa towarów (WSTO; dla tych samych podmiotów).

VAT OSS – co to i po co zostaje wprowadzony?

VAT OSS umożliwia przedsiębiorcom uproszczenie rozliczeń podatku VAT w przypadku sprzedaży międzynarodowej. Przedsiębiorcy nie muszą dokonywać osobnych rejestracji do VAT nawet po przekroczeniu limitu sprzedaży zagranicznej.

Kto skorzysta z VAT OSS?

Z procedury unijnej VAT OSS mogą korzystać zarówno czynni podatnicy VAT, jak i nievatowcy. Ważne: Rejestracja do VAT OSS nie koliduje z rejestracją do VAT-UE ani nie powoduje utraty prawa do zwolnienia z VAT. Dlaczego? Sprzedaż rozliczana w ramach VAT OSS nie jest brana pod uwagę przy weryfikacji limitu sprzedaży dla zwolnienia z VAT.

VAT OSS. Definicja i działanie

W ujęciu księgowym VAT OSS jest procedurą, która upraszcza rozliczenia podatku VAT dla przedsiębiorców handlujących towarami i usługami cyfrowymi online na terenie Unii Europejskiej. Szczególnie przyda się w przypadku sprzedaży wysyłkowej towarów oraz świadczenia usług cyfrowych na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE.

VAT OSS – limity

Od 1 lipca 2021 roku limit sprzedaży wysyłkowej na terenie UE wynosi 10 000 euro. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorcy muszą zarejestrować się do VAT OSS i odprowadzać podatek do urzędu skarbowego.

Rejestracja VAT OSS

Na szczęście rejestracja do VAT OSS jest prosta. Można ją przeprowadzić za pomocą formularza VAT VIU-R, składanego osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet. Deklaracja VAT OSS powinna zawierać informacje o zastosowanych stawkach VAT, państwach członkowskich, kwotach podatku oraz podstawach opodatkowania.

VAT OSS – od kiedy?

Procedura zaczyna obowiązywać od początku kwartału następującego po zgłoszeniu zamiaru korzystania z VAT OSS.

W SaldeoSMART w ramach procedury OSS dla dokumentów sprzedaży dodaliśmy obsługę niestandardowych stawek VAT.