Rozrachunki publicznoprawne
Strona główna » Słownik »Rozrachunki publicznoprawne dotyczą zobowiązań i należności z tytułu podatków, opłat oraz innych danin publicznych. Zaliczymy do tej grupy obciążenia finansowe, które jednostki gospodarcze i osoby fizyczne są zobowiązane wpłacać do budżetu państwa. Przykłady takich obciążeń to podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), podatek VAT, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podatek akcyzowy, cło oraz inne opłaty publiczne.
Zgodnie z Ustawą o rachunkowości każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna wyodrębnić konta służące do ewidencjonowania należności i zobowiązań budżetowych – rozrachunków publicznoprawnych. Ewidencja ta musi być prowadzona w taki sposób, który umożliwia dokładne monitorowanie stanu należności i zobowiązań z tytułów publicznoprawnych.
Rozrachunki publicznoprawne: co to jest? Najważniejsze informacje
Rozrachunki publicznoprawne są bardzo ważnym elementem w ewidencji księgowej wszystkich jednostek gospodarczych, które muszą dokładnie śledzić swoje zobowiązania wobec budżetu państwa. Każda operacja finansowa związana z rozrachunkami publicznoprawnymi musi być odnotowana i monitorowana.
Rozrachunki publicznoprawne. Co to i kiedy je wprowadzić do ksiąg?
Wiesz już, co to rozrachunki publicznoprawne – teraz skupmy się na tym, w jaki sposób i kiedy je wprowadzać.
Rozrachunki z tytułów publicznoprawnych należy wprowadzić do ksiąg na dzień ich powstania według wartości nominalnej. Na dzień bilansowy należności i zobowiązania są wyceniane zgodnie z zasadą ostrożności.
Konto 22 w rozrachunkach publicznoprawnych
Konto 22 jest przeznaczone do ewidencji rozrachunków pubplicznoprawnych. Warto pamiętać, że:
- powstanie zobowiązania z tytułów publicznoprawnych ewidencjonuje się po stronie Ma (kredytowej) konta;
- spłatę tych zobowiązań po stronie Wn (debetowej) konta.
Konto to jest aktywno-pasywne, co oznacza, że mogą na nim figurować zarówno salda debetowe (należności), jak i kredytowe (zobowiązania).
Ewidencja księgowa rozrachunków publicznoprawnych
Prawidłowa ewidencja księgowa rozrachunków publicznoprawnych to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Dokumentacja dotycząca weryfikacji sald powinna zawierać adnotacje na odpowiednich kontach oraz protokoły, które wskazują, jakie salda poddano weryfikacji. Ujawnione w trakcie inwentaryzacji różnice muszą być wyjaśnione i rozliczone w księgach danego roku obrotowego. Skrupulatna ewidencja księgowa pozwoli Ci uniknąć problemów związanych z niewłaściwym rozliczaniem zobowiązań podatkowych.