Należności
Strona główna » Słownik »Należności to rodzaj długów. Najłatwiej wyjaśnić je w połączeniu ze zobowiązaniami. W tym kontekście jedna strona posiada dług (jest winna np. pieniądze), nazywany zobowiązaniem, podczas gdy druga strona posiada należność (ktoś jest jej coś winien). Innymi słowy, zobowiązania to długi, jakie ktoś musi spłacić, natomiast należności to długi, które ktoś powinien otrzymać.
Definicja należności a prawo cywilne
Definicja należności według prawa cywilnego wskazuje, że jest to prawo osoby fizycznej lub prawnej do otrzymania określonego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, wynikającego z wcześniej zawartej umowy, w ustalonym terminie i kwocie, wynikające z przeszłych zdarzeń i świadczeń wykonanych na rzecz innego podmiotu.
Osoba uprawniona do otrzymania takiego świadczenia to wierzyciel, natomiast osoba zobowiązana do jego wypłaty to dłużnik.
Należności – co to?
Co to są należności w księgowości? Z perspektywy księgowej należności powinny znaleźć się w bilansie – są aktywem i mają znaczenie dla płynności finansowej firmy (są zazwyczaj klasyfikowane jako aktywa obrotowe, jeśli mają zostać zrealizowane w ciągu roku obrotowego.). To między innymi kwoty, które firma ma otrzymać od swoich klientów lub innych podmiotów gospodarczych w wyniku sprzedaży towarów lub świadczenia usług na kredyt.
Dlatego należności to w szerszej perspektywie przyszłe przychody pieniężne przedsiębiorstwa. Jak to działa? Przykłady należności to kwoty, które firma ma otrzymać z tytułu zwrotu podatku, udzielonych pożyczek czy nadpłat świadczeń pracowniczych. Wyróżnia się kilka rodzajów należności, w tym między innymi:
- Należności publicznoprawne – na przykład zwrot podatków.
- Należności finansowe – związane z transakcjami finansowymi, takimi jak udzielone pożyczki.
- Należności od pracowników – związane z nadpłatą świadczeń.
Ważne! Należności obejmują wszelkie przychody z tytułu sprzedaży towarów, produktów czy usług. Każda faktura wystawiona kontrahentowi lub klientowi generuje należność dla firmy. |
Warto pamiętać, że należności nie zaklasyfikujemy jako aktywów trwałych, a obrotowe, ponieważ co do zasady nie są to środki, które firma posiada i zamierza używać przez dłuższy okres (ponad rok), takie jak nieruchomości, maszyny, patenty, a określone świadczenia pieniężne lub rzeczowe.
Zobacz też: Ulga za złe długi w VAT.