Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)

Strona główna » Słownik » Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)

Jednoosobowa działalność gospodarcza (w skrócie: JDG) to jedna z dostępnych w Polsce form prowadzenia firmy. W pewnym sensie jest również najprostszą, a na pewno najmniej skomplikowaną, ponieważ osoba prowadząca ją jest jednocześnie jedyną osobą zatrudnioną. JDG polega więc na tym, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Nietrudno zauważyć, że taki sposób działania jest szczególnie popularny wśród osób rozpoczynających działalność: proces rejestracji jest łatwy, a koszty początkowe — stosunkowo niskie.

JDG — definicja. Co to jest w praktyce?

Co to jest JDG? Forma prowadzenia działalności gospodarczej. W największym skrócie:

  1. W JDG to przedsiębiorca samodzielnie podejmuje decyzje i odpowiada za działania firmy.
  2. Właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, także prywatnym — można to uznać za tę bardziej ryzykowną część prowadzenia JDG. Zobacz, czy samozatrudnienie się opłaca.
  3. W razie potrzeby Jednoosobową Działalność Gospodarczą można szybko zawiesić lub nawet zamknąć — na przykład wówczas gdy przestaje być opłacalna.

Jeśli chodzi o koszty i obowiązki, to przedsiębiorca prowadzący JDG musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS) i zdrowotne, a do tego regularnie rozliczać się z podatku dochodowego, wybierając jedną z form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów.

Wskazówka: JDG mogą skorzystać z różnych ulg, z których do najpowszechniejszych należy tzw. „Mały ZUS” na początku działalności.

Dla kogo JDG będzie dobrym pomysłem?

Jednoosobowa działalność to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą prowadzić niewielką działalność, np. jako freelancerzy, twórcy hand made czy osoby oferujące usługi lokalne (trener personalny, fizjoterapeuta, groomer). JDG jest też popularną opcją wśród osób pracujących w branży na zasadach B2B, takich jak graficy lub programiści. Należy zdawać sobie sprawę z wad i zalet tego typu działalności.

JDG — co to jest i jak założyć?

Aby rozpocząć JDG, sprawdź, czy możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce i zarejestruj firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracja jest bezpłatna, wszystko możesz załatwić online.