Inwentaryzacja

Strona główna » Słownik » Inwentaryzacja

Co to jest inwentaryzacja? Inwentaryzacja, inaczej remanent, stanowi proces ustalania rzeczywistego stanu majątku przedsiębiorstwa. W jej ramach ustala się poziom aktywów i pasywów, czyli zobowiązań. Każda firma musi wykonać inwentaryzację — wymagają tego przepisy Ustawy o rachunkowości. Jest ona o tyle istotna, że pomaga porównać stan faktyczny majątku ze stanem zapisanym w dokumentach księgowych, i zweryfikować, czy nie wystąpiły gdzieś błędy. Inwentaryzację powinno się przeprowadzić pod koniec roku obrotowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać dodatkowy remanent, gdy wymaga tego sytuacja.

Jak wygląda inwentaryzacja? Definicja i metody

Do najczęstszych metod inwentaryzacji należą:

  • Spis z natury – polega on na fizycznym zliczeniu wszystkich zasobów (np. towarów w magazynie). Oczywiście jest to metoda czasochłonna, ale przy tym najdokładniejsza. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule: Inwentaryzacja środków trwałych. Należy ją wykonać najlepiej co roku, ale nie rzadziej niż raz na 4 lata.
  • Weryfikacja dokumentów – porównuje dane księgowe z dokumentacją firmy, np. fakturami lub umowami. Metoda porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami jest dopuszczana, gdy nie wykonuje się spisu z natury.

Wskazówka: Zgodnie z art. 26 Ustawy o rachunkowości, inwentaryzacja jest obowiązkowa dla przedsiębiorstw prowadzących księgi rachunkowe. Musi być przeprowadzona na koniec każdego roku obrotowego, a wyniki powinny być odnotowane w księgach tego samego roku. Jeśli nie będziesz przestrzegać tego obowiązku, Twojej firmie grożą sankcje i kary finansowe, a osobie, która nie dotrzymała obowiązku, nawet pozbawienie wolności.

Co to jest inwentaryzacja? Korzyści

A czy możemy mówić o korzyściach z inwentaryzacji? Zdecydowanie.

Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja pozwala wykryć straty wynikające z błędów, kradzieży lub nieprawidłowości, a przy tym pozwala na efektywne zarządzanie zasobami, by w rezultacie przełożyć się na strategię firmy. Dzięki niej masz też pewność, że prowadzisz działalność w zgodzie z prawem i prawidłowo rozliczasz podatki. Przykład? Jeśli prowadzisz sklep, to regularna inwentaryzacja, czyli spis towarów, pozwoli zidentyfikować różnice między rzeczywistym stanem magazynu a zapisami księgowymi.