Obieg dokumentów w firmie – jak to działa?
Domyślne obiegi dla dokumentów (faktur, umów, pism)
Wbudowane schematy przepływu umożliwiają rozpoczęcie pracy z obiegiem dokumentów SaldeoSMART bez dodatkowej analizy wewnątrz firmy i konfiguracji indywidualnych obiegów.
Akceptacja dokumentów na różnych etapach i rozbudowane uprawnienia użytkowników
W obiegu dokumentów SaldeoSMART możesz definiować użytkowników oraz ich grupy. Każdej grupie nadasz indywidualne uprawnienia oraz zaprojektujesz ścieżki, które zmapują drogę przekazywania i akceptacji dokument pomiędzy nimi.
Projektowanie indywidualnych obiegów dla różnych typów dokumentów
Możesz skonfigurować indywidualnie obiegi dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb. Otrzymujesz także możliwość dodania obiegu do własnego systemu po API
Elektroniczny system obiegu dokumentów
EOD czyli elektroniczny obieg dokumentów to system informatyczny do zarządzania dokumentami przetwarzanymi przez firmę. Mijają już czasy papierowych dokumentów, które po firmie fizycznie roznosi asystent biura. Rewolucja technologiczna oraz coraz większe zaufanie do nowych rozwiązań sprawia, że firmy chętnie pracują na dokumentach elektronicznych. Decydują się na rozwiązania umożliwiające elektroniczny obieg dokumentów w firmie. Dzięki wyborze programu do obiegu dokumentów zyskują. Elektroniczny obieg dokumentów to:
- oszczędność czasu (który jest marnowany na fizyczne wyszukiwanie potrzebnych dokumentów papierowych)
- oszczędność przestrzeni (nie potrzebujemy już stale powiększającego się archiwum papierowych dokumentów, segregatorów, szaf)
- oszczędność pieniędzy (przez automatyzację pracy przyspieszamy procesy i oszczędzamy zasoby firmowe)
Praca na dokumentach elektronicznych
Praca na e-fakturach czy dokumentach zeskanowanych, to dzisiaj wygoda, którą umożliwia korzystanie z systemów informatycznych. Przepisy prawa umożliwiają takie formy zarządzania dokumentacją, mało tego wprowadzając nowe przepisy, które stale digitalizację rozszerzają.
Gdzie szczególnie przydaje się elektroniczny obieg dokumentów?
Program do obiegu dokumentów przyda się w każdej firmie, która zauważa że zarządzanie papierowymi dokumentami zaczyna być problematyczne. Obieg dokumentów SaldeoSMART sprawdzi się w różnych typach przedsiębiorstw – niezależnie czy prowadzisz firmę jednooddziałową, pracujesz w przedsiębiorstwie wielooddziałowym czy w grupie kapitałowej. Zarządzanie dokumentami z programem do obiegu dokumentów będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Wykorzystanie programu do obiegu dokumentów sprawi, to także element automatyzacji księgowości, które wpływają na większą konkurencyjność biznesu i budują przewagę rynkową.
Case study – obieg dokumentów w biurze rachunkowym
Biura rachunkowe obsługujące swoich klientów mają do czynienia z wieloma dokumentami – fakturami zakupowymi, sprzedażowymi, dokumentacją kadrową. Jak zaplanować obieg dokumentów księgowych, w przypadku gdy klientów jest wielu, a każdy z nich dostarcza niezliczoną ilość dokumentów? Odpowiedzią jest elektroniczny obieg dokumentów SaldeoSMART w biurze rachunkowym. Pozwala on na włączenia klienta biura rachunkowego w obieg dokumentów, daje możliwości szybkiej i sprawnej pracy nad dokumentami. W przypadku udostępniania obiegu dokumentów przez biuro rachunkowe korzyści płyną zarówno dla obsługiwanej firmy jak i samego biura rachunkowego. Firma uzyskuje funkcjonalności obiegu dokumentów, a biuro rachunkowe – bieżący dostęp do przetworzonych dokumentów, gotowych do wprowadzenia do programu księgowego.
Brzmi ciekawie? Poznaj SaldeoSMART, program do zarządzania biurem rachunkowym.
Ile trwa wdrożenie obiegu dokumentów?
Wprowadzenie elektronicznego obiegu w firmie nie jest wcale procesem, który będzie trwał latami. Kluczowe do jego wprowadzenia jest sama chęć zmiany dotychczasowego procesu i przyjrzenie się rodzajom dokumentów, które pojawiają się w firmie. Przedsiębiorstwa z różnych branż będą miały swoje specyficzne wymagania, jednak system obiegu dokumentów SaldeoSMART umożliwia zaplanowanie wielu różnych schematów przepływu dokumentów, na przykład w zależności od typów (umowa, pismo, zamówień, dokumenty finansowe itp.). W SaldeoSMART proces wdrożenia obiegu dokumentów składa się z czterech kroków:
- Spotkania analitycznego z pracownikami, podczas którego ustalane są ścieżki poszczególnych dokumentów w obiegu firmowym.
- Przygotowania raportu podsumowującego spotkanie analityczne.
- Konfiguracji obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie na podstawie przeprowadzonej analizy i raportu.
- Uruchomienia obiegu dla firmy i jej pracowników, z uwzględnieniem praw dostępu dla użytkowników.
Pozostałe funkcje
Historia edycji dokumentu
Przeglądanie historii zmian dokonanych na dokumentach załączonych do konta SaldeoSMART
Tworzenie własnych typów dokumentów
Możliwość tworzenia własnych typów dokumentów i ścieżek przepływu pracy.
Automatyczne odczytywanie dokumentów
Obieg dokumentów wyposażony w inteligentne odczytywanie danych z faktur za pomocą OCR (optyczne odczytywanie dokumentów)
Integracja z programem księgowym
Korzystaj z elektronicznego obiegu dokumentów, który oferuje najwięcej integracji z programami księgowymi i ERP na polskim rynku
Elektroniczne archiwum 24/7 z zaawansowaną wyszukiwarką
Zarządzaj bieżącymi oraz archiwalnymi dokumentami w procesie ich obiegu wewnątrz firmy. Zyskaj bezpieczeństwo danych, dzięki digitalizacji
Ułatwiona dekretacja
Zyskaj automatyzację i zaawansowaną dekretację
3 kroki do wygody i oszczędności
Dodaj fakturę do SaldeoSMART w dowolny sposób
- zeskanuj fakturę
- wyślij mailem
- dodaj plik z komputera
- zrób zdjęcie
SaldeoSMART odczyta dane z faktur.
Elektroniczny obieg dokumentów
Dokument automatycznie trafi w odpowiedni obieg.
Zawsze wiesz na jakim etapie jest dokument i kto obecnie nad nim pracuje.
Eksport faktur do systemu ERP lub programu księgowego
Integrujemy się z ponad 40 programami księgowymi, a dzięki API możesz współpracować z dowolnym systemem.
Jak nadać właściwy kierunek Twoim dokumentom?
Obieg dokumentów księgowych – zobacz jakie to proste!
Chcesz zoptymalizować swoje procesy księgowe?
Pozostaw swoje dane, odpowiemy w ciągu 24h i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie
Znajdź partnera SaldeoSMART w swoim regionie
Sprawdź sieć sprzedażySaldeoSMART daje możliwość dostosowania obiegu dokumentów do wymagań konkretnej firmy i użytkownika. Indywidualna konfiguracja wpływa na skuteczne wykorzystanie potencjału elektronicznego obiegu dokumentów. Narzędzie pozwala na automatyzację czynności, które przy korzystaniu z obiegu tradycyjnego, trzeba wykonywać ręcznie i “na piechotę”.
Elektroniczny obieg dokumentów, wspierany przez system informatyczny, zapewnia bezpieczeństwo i lepszą kontrolę dokumentacji – m.in. przez fakt, że dokument na poszczególnym etapie trafia do osoby odpowiedzialnej za jego przetworzenie. Powiadomienia mailowe i system praw do obsługi dokumentów gwarantują skuteczność i szybkość procesu.
SaldeoSMART oferuje najszybciej wdrażany obieg dokumentów na rynku. Czas potrzebny na wprowadzenie obiegu do firmy zależy przede wszystkim od wymagań i zaawansowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Dlatego wdrożenie SaldeoSMART opieramy na 5 krokach – przygotowaniu, analizie, wdrożeniu i konfiguracji, szkoleniu i opiece powdrożeniowej.
Obieg dokumentów to system przepływu dokumentów i informacji pomiędzy pracownikami czy klientami. Zawiera on w sobie możliwość akceptacji, poprawek lub odrzucenia dokumentu, wprowadza różne stopnie dostępu do odpowiednich grup dokumentów. Obieg jest bardzo przydatny w monitoringu, ocenie cashflow, sprawnym systemie zarządczym. Pomaga zaoszczędzić czas i wprowadza jasne zasady akceptacji.
Każde Biuro Rachunkowe powinno udostępnić dla swoich klientów obieg dokumentów. Podstawą jest tutaj odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na wprowadzanie dokumentów on-line do systemu. Dopiero wtedy można konfigurować obieg dokumentów. Należy przede wszystkim zastanowić się na grupami użytkowników i ich uprawnieniami, rodzajami działań z dokumentem oraz ich typami.
Proces obiegu dokumentów jest niezbędny w pracy z klientem w każdym nowoczesnym biurze rachunkowym. Pozwala on na sprawną pracę z dokumentem. Wprowadza klarowny proces np. akceptacji dokumentu oraz zabezpiecza biuro przed niejasnościami w procesie obsługi klienta.