Wystawianie faktur w SaldeoSMART

Wystawianie faktur w SaldeoSMART

Udostępnij:

Na pewno każdy przedsiębiorca przynajmniej raz w miesiącu wystawia faktury. Jako dokument księgowy potwierdzają one bowiem dokonanie sprzedaży. Wystawianie faktur VAT dotyczy tylko podatników VAT, jednak od 2014 faktura jest dokumentem dostępnym także dla nie-vatowców. Jak wystawić fakturę w SaldeoSMART i co powinno się na niej znaleźć?

Jak wystawić fakturę w SaldeoSMART

Wystawianie faktur w SaldeoSMART jest proste i szybkie. Ma kilka znaczących ułatwień – na samym początku biuro rachunkowe może zaimportować swojemu klientowi bazę jego kontrahentów z programu księgowego, dodatkowo klient może rozpocząć pracę od utworzenia bazy towarów/ usług (zwłaszcza jeśli są one stałe).

Aby wystawić fakturę należy wybrać opcję “Dodaj → Fakturę VAT” w menu głównym lub bezpośrednio na liście faktur. Zaczynamy oczywiście od informacji w nagłówku, czyli dat (program podpowiada bieżące), a numer dokumentu podpowiada się automatycznie (co uniemożliwia popełnienie błędu w numeracji). Następnie należy wybrać kontrahenta z bazy lub dodać nowego – w tym przypadku najlepiej pobierając jego dane z GUS – czyli kolejne ułatwienie pracy w SaldeoSMART. Ostatni krok to wybór odpowiednich pozycji na fakturze oraz informacje o zapłacie. Na koniec możemy jeszcze dodać uwagi do faktury, określić wystawiającego fakturę… i gotowe. Tak naprawdę opisanie jak wystawić fakturę w SaldeoSMART zajmuje więcej czasu niż jej rzeczywiste wystawienie.

Personalizacja faktur

Jednak zanim wystawimy pierwszą fakturę w aplikacji, warto zadbać o jej wygląd. SaldeoSMART umożliwia wybór jednego z kilku wzorów graficznych – takiego, który najbardziej nam się podoba. Zachęcamy także do dodania logo, które będzie później widoczne na wydruku faktury w PDF, który wysyłamy do swojego kontrahenta. W SaldeoSMART można także zamieścić stały dopisek, który będzie widoczny w stopce faktury (dolna część pod uwagami), np. adres strony internetowej czy kanałów social media. Te ustawiania są dostępne w “Ustawieniach faktur/ rachunków”. W razie potrzeby można także wystawioną fakturę wydrukować lub wysłać kontrahentowi w języku angielskim.

Personalizacja faktury w SaldeoSMART Spersonalizowane faktury, zawierające logo, dane firmy czy kontakt, to jeden z elementów komunikacji wizualnej firmy

Jakie faktury wystawisz w SaldeoSMART?

 • Fakturę VAT oraz fakturę dla niewatowca – to jaki rodzaj faktur może wystawiać klient zależy od biura rachunkowego. U ustawieniach firmy należy wybrać odpowiednią opcję.
 • Faktury zaliczkowe i proformy – opcje dostępne w menu głównym.
 • VAT marża – ta opcja jest dostępna podczas wystawiania faktury. Po zaznaczeniu tego parametru firma wybiera z listy jakiej procedury marży to dotyczy.
 • Metoda kasowa – ten parametr także jest dostępny do wyboru podczas wystawiania faktury.
 • Faktury ze stawką ZW – domyślna podstawę zwolnienia dla stawki ZW można wskazać w Ustawieniach Faktur.

Wystawianie faktur – ułatwienia w SaldeoSMART

To przede wszystkim faktury cykliczne, które znacznie przyspieszają wystawianie faktur w przypadku usług abonamentowych czy cyklicznej sprzedaży przy stałych kontrahentach. To mechanizm, który w kilkanaście sekund pozwala wystawiać dowolną ilość ustalonych wcześniej faktur.

Wystawiasz faktury cykliczne? Przeczytaj jak szybko i sprawnie możesz to zrobić.

Warto podkreślić jeszcze jeden aspekt, czyli maile do kontrahentów. Wystawione w SaldeoSMART faktury można szybko wysłać do kontrahenta na jego adres mailowy. W praktyce bardzo często faktura jest wystawiana od razu po wykonaniu usługi czy sprzedaży towarów i nie trzeba mieć drukarki, żeby dostarczyć ją kontrahentowi. Otrzymuje ją bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową. To szczególnie ważne jeśli np. usługa wykonywana jest u kontrahenta – wystawiający bardzo rzadko wozi ze sobą drukarkę.

To jednak nie wszystko – w SaldeoSMART przedsiębiorca może także łatwo i szybko wysłać do kontrahenta przypomnieć o płatności, wezwanie do zapłaty, a na na zakończenie podziękować solidnemu kontrahentowi za dokonanie płatności. Podtrzymywanie relacji biznesowych jest ważne, więc warto korzystać z tych form komunikacji z kontrahentem. Dzięki takiemu rozwiązaniu te działania nie wymagają od przedsiębiorcy dodatkowego czasu, a firma pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi kontrahentami.

Faktura – co to jest?

Na koniec, w ramach podsumowania w kilku słowach odpowiemy na pytanie “Co to jest faktura„. Faktura to dokument sprzedaży, który jest potwierdzeniem wykonania transakcji. Jest to taki rodzaj rachunku, który zawiera:

 • dane sprzedawcy oraz nabywcy,
 • numer dokumentu (co ważne z zachowaniem ciągłości numeracji faktur),
 • datę wystawienia, datę dostawy/ wykonania usługi,
 • termin płatności,
 • nazwę towaru lub usługi wraz ze stawką VAT,
 • ilość oraz cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • szczegółowe podsumowanie, czyli:
  • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki podatku, zwolnionych z podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
  • wartość sprzedaży brutto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, zwolnionych z podatku lub niepodlegających opodatkowaniu,
 • kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi.

Wydaje się dużo, ale tak naprawdę jest to bardzo proste – zwłaszcza w aplikacji SaldeoSMART 🙂

Poprzedni
Przedsiębiorco, zmieniają się składki ZUS w 2020 r.
Następny
3 sposoby na oszczędności w firmie dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów

Komentarze (12)

 1. Adrian

  Chciałbym dopytać, czy przy fakturze wystawionej w ten sposób można normalnie skorzystać z faktoringu online? Wszystko wydaje się jasne, a opis usługi jest bardzo dokładny, ale wolę jednak dopytać. Pozdrawiam.

 2. JOANNA

  czy jest możliwość wystawiania w Saldeo not księgowych? Mój klient wystawia noty na podatek od nieruchomości inne opłaty, nie uwzględnione w fakturze sprzedażowej. Czy jest taka możliwość? nie moge znaleźć

  • SaldeoSMART nie ma funkcji wystawiania not księgowych. Najlepszym i najszybszym sposobem uzyskania odpowiedzi na takie pytania jest kontakt z BOK SaldeoSMART – przez Centrum Pomocy lub maila. Pozdrawiamy!

 3. iwona

  witam,
  czy da sie zmienic numeracje fv z indywidualnej na automatyczna

  • Taka możliwość jest tylko na przełomie roku, gdy w nowym roku nie ma żadnych wystawionych faktur. W trakcie roku, gdy są już jakieś faktury to takiej opcji nie ma. Najlepszym i najszybszym sposobem uzyskania odpowiedzi na takie pytania jest kontakt z BOK SaldeoSMART – przez Centrum Pomocy lub maila. Pozdrawiamy!

 4. Izabela

  Witam czy da się wystawić duplikat faktury ?

 5. Kamila Bator

  Oczywiście – jest możliwość wystawienia duplikatu do faktury wcześniej wystawionej w SaldeoSMART.
  Na liście faktur użytkownik może znaleźć taką opcję w kolumnie Akcje (ikonka z dokumentem i czarną literą D)

 6. Magda

  Witam, czy jest możliwość wystawienia faktury korygującej do faktury zaliczkowej w saldeo?

  • Kamila Bator

   Pani Magdo, obecnie nie mamy takiej funkcjonalności. Ale planujemy, została wpisana na listę rozwojową.

 7. sławek

  jak zmienić numer faktury ? wykasowałem pierwsza fakturę i zostały 2 kolejne. Chce wystawić nową w miejscu wykasowanej ale nie mogę zmienić numeru faktury na 1 bo nadaje mi kolejny czyli 4.

 8. Kamila Bator

  Panie Sławku, niestety w przypadku usunięcia faktury przy zastosowanej numeracji automatycznej (miesięcznej/rocznej) nie da się wrócić do poprzedniego numeru faktury, w tej sytuacji powstanie luka w numeracji faktur. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana sposobu numerowania dokumentów sprzedażowych w Ustawieniach faktur na numerację Indywidualną.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *