Wystawianie faktur w SaldeoSMART

Wystawianie faktur w SaldeoSMART

Udostępnij:

Na pewno każdy przedsiębiorca przynajmniej raz w miesiącu wystawia faktury. Jako dokument księgowy potwierdzają one bowiem dokonanie sprzedaży. Wystawianie faktur VAT dotyczy tylko podatników VAT, jednak od 2014 faktura jest dokumentem dostępnym także dla nie-vatowców. Jak wystawić fakturę w SaldeoSMART i co powinno się na niej znaleźć?

Jak wystawić fakturę w SaldeoSMART

Wystawianie faktur w SaldeoSMART jest proste i szybkie. Ma kilka znaczących ułatwień – na samym początku biuro rachunkowe może zaimportować swojemu klientowi bazę jego kontrahentów z programu księgowego, dodatkowo klient może rozpocząć pracę od utworzenia bazy towarów/ usług (zwłaszcza jeśli są one stałe).

Aby wystawić fakturę należy wybrać opcję “Dodaj → Fakturę VAT” w menu głównym lub bezpośrednio na liście faktur. Zaczynamy oczywiście od informacji w nagłówku, czyli dat (program podpowiada bieżące), a numer dokumentu podpowiada się automatycznie (co uniemożliwia popełnienie błędu w numeracji). Następnie należy wybrać kontrahenta z bazy lub dodać nowego – w tym przypadku najlepiej pobierając jego dane z GUS – czyli kolejne ułatwienie pracy w SaldeoSMART. Ostatni krok to wybór odpowiednich pozycji na fakturze oraz informacje o zapłacie. Na koniec możemy jeszcze dodać uwagi do faktury, określić wystawiającego fakturę… i gotowe. Tak naprawdę opisanie jak wystawić fakturę w SaldeoSMART zajmuje więcej czasu niż jej rzeczywiste wystawienie.

Personalizacja faktur

Jednak zanim wystawimy pierwszą fakturę w aplikacji, warto zadbać o jej wygląd. SaldeoSMART umożliwia wybór jednego z kilku wzorów graficznych – takiego, który najbardziej nam się podoba. Zachęcamy także do dodania logo, które będzie później widoczne na wydruku faktury w PDF, który wysyłamy do swojego kontrahenta. W SaldeoSMART można także zamieścić stały dopisek, który będzie widoczny w stopce faktury (dolna część pod uwagami), np. adres strony internetowej czy kanałów social media. Te ustawiania są dostępne w “Ustawieniach faktur/ rachunków”. W razie potrzeby można także wystawioną fakturę wydrukować lub wysłać kontrahentowi w języku angielskim.

Personalizacja faktury w SaldeoSMART Spersonalizowane faktury, zawierające logo, dane firmy czy kontakt, to jeden z elementów komunikacji wizualnej firmy

Jakie faktury wystawisz w SaldeoSMART?

 • Fakturę VAT oraz fakturę dla niewatowca – to jaki rodzaj faktur może wystawiać klient zależy od biura rachunkowego. U ustawieniach firmy należy wybrać odpowiednią opcję.
 • Faktury zaliczkowe i proformy – opcje dostępne w menu głównym.
 • VAT marża – ta opcja jest dostępna podczas wystawiania faktury. Po zaznaczeniu tego parametru firma wybiera z listy jakiej procedury marży to dotyczy.
 • Metoda kasowa – ten parametr także jest dostępny do wyboru podczas wystawiania faktury.
 • Faktury ze stawką ZW – domyślna podstawę zwolnienia dla stawki ZW można wskazać w Ustawieniach Faktur.

Wystawianie faktur – ułatwienia w SaldeoSMART

To przede wszystkim faktury cykliczne, które znacznie przyspieszają wystawianie faktur w przypadku usług abonamentowych czy cyklicznej sprzedaży przy stałych kontrahentach. To mechanizm, który w kilkanaście sekund pozwala wystawiać dowolną ilość ustalonych wcześniej faktur.

Wystawiasz faktury cykliczne? Przeczytaj jak szybko i sprawnie możesz to zrobić.

Warto podkreślić jeszcze jeden aspekt, czyli maile do kontrahentów. Wystawione w SaldeoSMART faktury można szybko wysłać do kontrahenta na jego adres mailowy. W praktyce bardzo często faktura jest wystawiana od razu po wykonaniu usługi czy sprzedaży towarów i nie trzeba mieć drukarki, żeby dostarczyć ją kontrahentowi. Otrzymuje ją bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową. To szczególnie ważne jeśli np. usługa wykonywana jest u kontrahenta – wystawiający bardzo rzadko wozi ze sobą drukarkę.

To jednak nie wszystko – w SaldeoSMART przedsiębiorca może także łatwo i szybko wysłać do kontrahenta przypomnieć o płatności, wezwanie do zapłaty, a na na zakończenie podziękować solidnemu kontrahentowi za dokonanie płatności. Podtrzymywanie relacji biznesowych jest ważne, więc warto korzystać z tych form komunikacji z kontrahentem. Dzięki takiemu rozwiązaniu te działania nie wymagają od przedsiębiorcy dodatkowego czasu, a firma pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi kontrahentami.

Faktura – co to jest?

Na koniec, w ramach podsumowania w kilku słowach odpowiemy na pytanie “Co to jest faktura„. Faktura to dokument sprzedaży, który jest potwierdzeniem wykonania transakcji. Jest to taki rodzaj rachunku, który zawiera:

 • dane sprzedawcy oraz nabywcy,
 • numer dokumentu (co ważne z zachowaniem ciągłości numeracji faktur),
 • datę wystawienia, datę dostawy/ wykonania usługi,
 • termin płatności,
 • nazwę towaru lub usługi wraz ze stawką VAT,
 • ilość oraz cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • szczegółowe podsumowanie, czyli:
  • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki podatku, zwolnionych z podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
  • wartość sprzedaży brutto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, zwolnionych z podatku lub niepodlegających opodatkowaniu,
 • kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi.

Wydaje się dużo, ale tak naprawdę jest to bardzo proste – zwłaszcza w aplikacji SaldeoSMART 🙂

Poprzedni
Przedsiębiorco, zmieniają się składki ZUS w 2020 r.
Następny
3 sposoby na oszczędności w firmie dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów

Komentarze (22)

 1. Adrian

  Chciałbym dopytać, czy przy fakturze wystawionej w ten sposób można normalnie skorzystać z faktoringu online? Wszystko wydaje się jasne, a opis usługi jest bardzo dokładny, ale wolę jednak dopytać. Pozdrawiam.

 2. JOANNA

  czy jest możliwość wystawiania w Saldeo not księgowych? Mój klient wystawia noty na podatek od nieruchomości inne opłaty, nie uwzględnione w fakturze sprzedażowej. Czy jest taka możliwość? nie moge znaleźć

  • SaldeoSMART nie ma funkcji wystawiania not księgowych. Najlepszym i najszybszym sposobem uzyskania odpowiedzi na takie pytania jest kontakt z BOK SaldeoSMART – przez Centrum Pomocy lub maila. Pozdrawiamy!

 3. iwona

  witam,
  czy da sie zmienic numeracje fv z indywidualnej na automatyczna

  • Taka możliwość jest tylko na przełomie roku, gdy w nowym roku nie ma żadnych wystawionych faktur. W trakcie roku, gdy są już jakieś faktury to takiej opcji nie ma. Najlepszym i najszybszym sposobem uzyskania odpowiedzi na takie pytania jest kontakt z BOK SaldeoSMART – przez Centrum Pomocy lub maila. Pozdrawiamy!

 4. Izabela

  Witam czy da się wystawić duplikat faktury ?

 5. Kamila Bator

  Oczywiście – jest możliwość wystawienia duplikatu do faktury wcześniej wystawionej w SaldeoSMART.
  Na liście faktur użytkownik może znaleźć taką opcję w kolumnie Akcje (ikonka z dokumentem i czarną literą D)

 6. Magda

  Witam, czy jest możliwość wystawienia faktury korygującej do faktury zaliczkowej w saldeo?

  • Kamila Bator

   Pani Magdo, obecnie nie mamy takiej funkcjonalności. Ale planujemy, została wpisana na listę rozwojową.

 7. sławek

  jak zmienić numer faktury ? wykasowałem pierwsza fakturę i zostały 2 kolejne. Chce wystawić nową w miejscu wykasowanej ale nie mogę zmienić numeru faktury na 1 bo nadaje mi kolejny czyli 4.

 8. Kamila Bator

  Panie Sławku, niestety w przypadku usunięcia faktury przy zastosowanej numeracji automatycznej (miesięcznej/rocznej) nie da się wrócić do poprzedniego numeru faktury, w tej sytuacji powstanie luka w numeracji faktur. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana sposobu numerowania dokumentów sprzedażowych w Ustawieniach faktur na numerację Indywidualną.

 9. Rafał

  Czy wystawioną fakturę możemy wydrukować z systemu bez zapisywania jej na dysku komputera? Wybierając opcję drukuj, komputer u mnie najpierw chce zapisywać ją na dysku.

  Pozdrawiam. Rafał

 10. Panie Rafale, tak to działa, że zapisuje plik – nie ma możliwości bezpośredniego wydrukowania, bez uprzedniego zapisania.

 11. ela

  Czy można przywrócić usuniętą fakturę ? Usunięta omyłkowo przez operatora.

 12. Magda

  Czy w saldeo jest możliwość wystawienia faktury zaliczki przed wpłatą, zgodnie z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT?

  • Pani Magdo, w Saldeo jest przyjęte założenie, że faktury zaliczkowe wystawia się po otrzymaniu płatności. Dlatego zawsze faktura zaliczkowa jest oznaczona jako zapłacona, bo zakładamy, że ona już dokumentuje fakt otrzymania pieniędzy.

 13. Julia

  Czy można rozpocząć numerowanie faktur zaliczkowych od numeru innego niż 1?

  • Dzień dobry Pani Julio,
   numeracja faktur zaliczkowych jest analogiczna jak dla faktur zwykłych i w zależności jaki ma Pani ustawiony rodzaj numeracji, można wystartować od numeru innego niż 1.
   W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta: telefonicznie +48 12 350 66 88 lub mailowo obsluga@saldeosmart.pl.

 14. Iwona

  Czy można poprawić w zapłaconej zaliczce kwotę o 1 grosz? Wpisuje ze zaliczka jest np na 1000 zł i tak jest w programie a po wydrukowaniu pokazuje cały czas 1000,1 zł? Nie wiem w czym jest problem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *