daty na platformie ksef

Inna data wystawienia i inna odbioru faktury w KSeF

Udostępnij:
0
(0)

Zgodnie z najnowszymi informacjami wprost z Ministerstwa Finansów kontrahent może otrzymać fakturę w innym dniu niż wystawiliśmy fakturę.

Data otrzymania faktury przez kontrahenta

Ta informacja jest bardzo ważna jeśli chodzi o kwestie księgowe i podatkowe, zwłaszcza jeśli myślimy o przełomie miesiąca.

Ministerstwo udzieliło odpowiedzi na wątpliwość związana z datami. Dotychczas narracja dotycząca dat na fakturze brzmiał, że w momencie wystawienia faktury wysyłamy ją od razu do KSeF. Dzień wysłania oraz dzień dostarczenia faktury do kontrahenta, czyli nadania numeru KSeF powinien być ten sam. Jednak okazuje się, że tutaj ministerstwo bierze pod uwagę możliwość wydłużania się czasu przetwarzania faktur na rządowej platformie.

W przypadku gdy faktura została przesłana do KSeF tuż przed końcem dnia, to w związku z wydłużeniem się czasu niezbędnego na jej przetworzenie istnieje możliwość, że nr KSeF dla tej faktury zostanie nadany już w kolejnym dniu.

Data wystawienia faktury jest zawarta w numerze KSeF. Ponadto data ta jest zwracana także na UPO. Jest to data przesłania dokumentu do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Natomiast data nadania nr KSeF przesłanej fakturze jest także zwracana na UPO. Jest to data przyjęcia dokumentu do systemu

W związku z tym, warto warto wziąć tę okoliczność pod uwagę. Wystawienie faktury na przełomie miesiąca i przesłanie jej na platformę rządową może skutkować dla odbiorcy przesunięciem terminu podatkowego.

banner z zapisem na newsletter KSeF

Daty w KSeF

Warto zwrócić uwagę, że dat w KSeF mamy kilka. W trakcie całego procesu wyróżniamy moment:

  • wystawienia e-faktury. Tutaj będziemy mieć datę wystawienia faktury w naszym programie do fakturowania, data technicznego wytworzenia faktury przez oprogramowanie, datę wysłania do KSeF
  • otrzymania faktury w KSeF. Tu mamy do czynienia z datą nadania numeru KSeF, która jest równoznaczna z datą otrzymania jej przez kontrahenta, czyli ma on możliwość jej pobrania z platformy rządowej.

Wejście KSeF przesunięte

19 stycznia 2024 roku nowy Minister Finansów zapowiedział audyt Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero na podstawie jego wyników ogłoszone zostaną terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF. Wszystko po to, by wyeliminować ewentualne błędy i nie dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorcy nie będą mogli wystawić faktur.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Sztuczna inteligencja – jak pomoże księgowym?
Następny
E-faktury w innych krajach Europy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *