e-faktury w europie

E-faktury w innych krajach Europy

Udostępnij:
0
(0)

Sprawdź jak wygląda proces wdrożenia projektu unijnego ViDA (Vat in Digital Age) oraz systemu e-faktur w innych krajach Unii Europejskiej.

Chorowacja

e-faktury w innych krajach

Od 1 lipca 2019 r. Chorwacja uruchomiła obowiązkowe faktury elektroniczne dla kontrahentów organów rządowych. Wymiana faktur odbywa się za pośrednictwem centralnej platformy. Platforma służy jako punkt połączenia dla wszystkich uczestników i pomaga w dostarczaniu standardowych e-faktur.

Fakturowanie elektroniczne w przypadku transakcji B2B pozostaje w dalszym ciągu dobrowolne, jednak zdecydowanie zalecane.

Chorwacja złożyła już wniosek związany z możliwością wdrożenia systemu e-faktur w transakcjach krajowych od 2026 roku.

Rumunia

ksef w innych krajach

Rząd dał zielone światło na wprowadzenie od początku 2024 obowiązkowego e-fakturowania dla podmiotów zarejestrowanych do VAT w Rumunii.

Warto podkreślić, że obowiązek e-fakturowania obowiązuje od 1 lipca 2022 r. podatników prowadzących działalność gospodarczą z podmiotami publicznymi (B2G) oraz tych, którzy sprzedają towary klasyfikowane jako produkty wysokiego ryzyka fiskalnego. 

Harmonogram wdrożenia e-fakturowania w Rumunii jest następujący:

Marzec 2020 – rusza pilotaż e-fakturowania

Listopad 2021 – dostępna jest platforma e-fakturowania RO; wymiana e-faktur jest dobrowolna w relacjach B2G i B2B

Lipiec 2022 – Obowiązkowe e-fakturowanie dla firm zajmujących się produktami uznanymi za najbardziej narażone na oszustwa VAT – owe

27 lipca 2023 r. – Decyzja Komisji Europejskiej derogacyjna

1 stycznia 2024 r. – wprowadzenie obowiązku e-fakturowania – rozszerzony obowiązek raportowania wszystkich faktur B2B wystawianych przez podmioty z siedzibą w Rumunii za pośrednictwem platformy rządowej w ciągu pięciu dni roboczych od daty wystawienia faktury.

31 marca 2024 r. – koniec okresu bez sankcji za pomijanie systemu do e-faktur

1 lipca 2024 r. – obowiązek wystawienia e-faktur w czasie rzeczywistym za pośrednictwem systemu e-faktur, zanim zostaną one udostępnione odbiorcy. Tylko faktury strukturalne będą traktowane jako ważne dokumenty dla celów podatkowych. 

Niemcy

ksef w jakich krajach

Niemcy są w takcie debaty wśród podmiotów prywatnych i publicznych na temat wdrożenia ViDA. Na ten moment przesunięto termin wejścia obligatoryjnego systemu e-faktur z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 roku. Natomiast od 2025 roku będzie to dobrowolna decyzja. Obowiązek ten nie będzie dotyczył transakcji B2C oraz transakcji zwolnionych z podatku VAT.

Natomiast do końca 2027 roku mają być przyjmowane faktury w dotychczasowych formatach digitalowych.

Francja

e-faktury w europie

Francja właśnie wprowadziła poprawki do harmonogramu wdrożenia e-faktur.

I połowa 2024 r. – Zakończenie procesu licencjonowania platformy dematerializacji partnerów (PDP), zakończenie Publiczny Portal Fakturowania (PPF)
Cały rok 2025 – Faza programu pilotażowego
Wrzesień 2026 – Obowiązek wystawiania e-faktur dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie podmioty, niezależnie od wielkości, będą mogły otrzymywać faktury elektroniczne. (Faza ta może zostać przesunięta na grudzień tego samego roku)
Wrzesień 2027 – Obowiązek wystawiania e-faktur dla małych przedsiębiorstw (faza ta może zostać przesunięta na grudzień tego samego roku).

Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2020 r. firmy mają obowiązek przesyłania faktur do sektora publicznego w formie elektronicznej.

Belgia

e-faktury w innych krajach

Obecnie planuje się, że e-fakturowanie będzie wprowadzany etapami, przy czym pierwszy rozpocznie się w styczniu 2026 r. Nie są jeszcze znane dokładne kryteria dla podmiotów objętych każdym etapem. Jednakże na podstawie harmonogramu można założyć, że faza początkowa obejmie tylko największe podmioty, a w kolejnych miesiącach dołączą do nich średnie i małe podmioty.

Docelowo planowany jest również wymóg sprawozdawczości B2C wraz z dalszym rozszerzeniem wymogów sprawozdawczych w latach następujących po wprowadzeniu obowiązku fakturowania elektronicznego.

Włochy

ksef w innych krajach

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje we Włoszech rządowy system do e-faktur dla transakcji B2B oraz B2C (dla konsumentów) dla podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie kraju.

Od 1 lipca 2022 fakturowanie poprzez platformę rządową obowiązuje również rezydentów i nierezydentów na terenie Włoch.

Z kolei w 2014 roku wprowadzono obowiązek e-fakturowania dla kontrahentów administracji publicznej i urzędów państwowych.

Hiszpania

e-faktury w innych krajach

Rząd hiszpański wprowadził obowiązkowe e-fakturowanie 1 lipca 2017 dla dużych podmiotów gospodarczych oraz grup VAT. Dla pozostałych podmiotów system jest dobrowolny.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Inna data wystawienia i inna odbioru faktury w KSeF
Następny
Odpowiadamy na pytania o KSeF: webinar z ekspertem Ministerstwa Finansów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *