Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Udostępnij:

Nowelizacja ustawy o podatku VAT zobligowała ewidencjonujących podatników do wymiany i zakupu kasy fiskalnej online. Na szczęście ustawodawca i tym razem przewidział ulgę na każde zgłoszone urządzenie, z której można skorzystać pod pewnymi warunkami.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online – o co chodzi?

Zakup kasy fiskalnej to dla przedsiębiorców prowadzących niewielki biznes spory cios w firmowe wydatki. Obowiązek korzystania z tego rozwiązania wprowadzono wraz ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług w marcu 2019 roku. Do tej pory podatnicy ewidencjonujący swoją sprzedaż korzystali z kas rejestrujących, które teraz mają zastąpić nowoczesne kasy fiskalne online.

Nowe kasy online, w przeciwieństwie do starszych modeli rejestrujących, będą przede wszystkim na bieżąco przekazywały dane ewidencyjne do Centralnego Repozytorium Kas. To system teleinformatyczny zarządzany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zadaniem CRK jest zbieranie, analiza i przetwarzanie wszystkich danych napływających od podatników.

Kogo dotyczy ulga na zakup kasy fiskalnej online?

Do posiadania kasy fiskalnej zobowiązani są wszyscy podatnicy, którzy zawierają transakcje z osobami prywatnymi. Ci, którzy rejestrowali sprzedaż jeszcze przed wejściem nowelizacji, muszą wymienić stare kasy na nowszy model.

Choć znowelizowana ustawa obowiązuje już od 1 maja 2019 roku, to na wymianę i zakup nowej kasy fiskalnej podatnicy mają czas zgodnie z poniższym harmonogramem dla poszczególnych branż:

  • czas do 1 stycznia 2020 roku mają przedsiębiorcy zajmujący się mechaniką pojazdową, wymianą opon i sprzedażą paliwa,
  • do 1 lipca 2020 roku – przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz ci sprzedający węgiel,
  • do 1 stycznia 2021 roku – podatnicy zajmujący się pozostałymi usługami (fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej, sportu).

Pozostali podatnicy zostaną zobowiązani do wymiany starych kas rejestrujących dopiero od 1 stycznia 2023 roku.

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online?

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia, na mocy którego możliwe będzie odliczenie lub zwrot kwoty wydanej na zakup nowej kasy rejestrującej. Ulga na zakup kasy fiskalnej online pokryje  90% poniesionych kosztów zakupu (netto), czyli nie więcej niż 700 złotych.

Z ulgi skorzystać mogą podatnicy znajdujący się w trzech wyznaczonych przez resort (i wymienionych wyżej) grupach przedsiębiorców. Ci, którzy dobrowolnie wymienią lub zakupią kasę online przed obowiązującym ich terminem, nie otrzymają zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów.

Kwotę przysługującej ulgi należy ująć w deklaracji VAT składanej za miesiąc, w którym dokonano jej nabycia. Może być tak, że w danym okresie rozliczeniowym kwota ulgi będzie większa niż wartość należnego podatku. Wtedy tę kwotę będzie można również odliczyć od podatku za kolejne miesiące. W tym przypadku czynny podatnik VAT  otrzyma zwrot różnicy na podany rachunek bankowy.

W pozostałych sytuacjach podatnicy będą musieli wnioskować o zwrot ulgi na wskazany rachunek rozliczeniowy – wówczas termin otrzymania pieniędzy wyniesie do 25 dni roboczych.

Poprzedni
Rekrutacja do działu księgowości – jakie dokumenty przygotować?
Następny
6 sytuacji, w których gubią się dokumenty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *