Pobieranie faktur sprzedażowych do pliku JPK_FA

Pobieranie faktur sprzedażowych do pliku JPK_FA

Udostępnij:
0
(0)

Od 1 lipca 2018 roku firmy z sektora MŚP na żądanie organów skarbowych będą musiały przedstawiać do kontroli plik JPK_FA. Wyjaśniamy czym jest JPK_FA i w jaki sposób utworzyć go w programie SaldeoSMART.

Co to jest plik JPK_FA?

Od 2016 roku polscy przedsiębiorcy są zobligowani do generowania plików JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wdrożenie JPK miało na celu uszczelnienie systemu podatkowego i ułatwienie kontroli. JPK było wdrażane stopniowo, najpierw dla największych firm, później do tego grona dołączały kolejne grupy przedsiębiorców. Od 1 lipca 2018 roku miko, małe i średnie firmy będą musiały na żądanie organów skarbowych przedstawiać do kontroli plik JPK_FA.

JPK_FA to struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT sprzedaży. Zawiera szczegółowe informacje na temat wystawionych faktur, w tym dane kontrahenta, daty, pozycje towarowe z ilością i cenami jednostkowymi oraz podsumowanie VAT (kwoty netto, VAT i brutto na poszczególnych stawkach). Dokładna struktura pliku jest określona przez Ministerstwo Finansów.

Jak pobrać faktury do JPK_FA w SaldeoSMART

Pobieranie faktur sprzedażowych do pliku JPK_FA jest dostępne z poziomu listy faktur sprzedażowych, korekt, zaliczek oraz zbiorczej listy wszystkich typów faktur sprzedażowych. Zalecamy korzystanie ze zbiorczej listy faktur, gdyż w pliku JPK_FA muszą znaleźć się wszystkie wystawione faktur sprzedażowe, także zaliczki czy korekty.

Aktualizacja Zbiorcza lista faktur sprzedażowych została wprowadzona w kwietniowej aktualizacji – dowiedz się więcej

Nad listą faktur znajduje się opcja „Pobierz” a następnie z rozwijanej listy „Pobierz do JPK_FA”. Wygenerowany przez SaldeoSMART plik JPK_FA należy zapisać na dysku a następnie dostarczyć do urzędu na przenośnym nośniku danych lub w inny sposób wskazany przez urzędnika.

Kiedy muszę dostarczyć faktury w JPK_FA

Plik JPK_FA firmy muszą dostarczyć na konkretne wezwanie ze strony urzędu, nie trzeba wysyłać go co miesiąc tak jak JPK_VAT. Aby jednak móc go dostarczyć w wyznaczonym terminie, konieczna jest możliwość pobrania odpowiedniego formatu danych z programu fakturującego, dlatego w SaldeoSMART wprowadziliśmy tę funkcję już z końcem 2017 roku.

Przeczytaj o aktualizacji – pobieranie faktur do JPK_FA

Pliku JPK_FA urzędnicy będą wymagać podczas kontroli lub przeprowadzania czynności sprawdzających. Nie ma znaczenia wielkość firmy oraz ilość wystawianych dokumentów. Jeśli jednak przedsiębiorca wykaże, że wystawia faktury wyłącznie w formie papierowej i tak też prowadzi księgi, to podczas kontroli urzędnik poprosi o dokumenty papierowe. Plik JPK_FA obejmuje wyłącznie tych, którzy wystawiają faktury w formie elektronicznej[i]. Ma to na celu usprawnienie kontroli oraz ich przyspieszenie – wygenerowanie elektronicznego pliku JPK_FA jest znacznie szybsze niż zebranie kompletu papierowych dokumentów. Warto także pamiętać, że przepisy obowiązują od 01.07.2018 r. i JPK_FA dotyczy dokumentów wystawionych po tym terminie.

[i] za: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1126792,e-mikrofirma-do-wystawiania-faktur-jednolity-plik-kontrolny.html, dostęp 25.06.2018

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Stres w biznesie – przyjaciel czy wróg?
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – 4 wersje językowe SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *