Jak wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Udostępnij:
0
(0)

W 2017 roku zmieniły się zasady wystawiania faktur oo. – 1 stycznia weszła w życie tzw. duża nowelizacja ustawy o podatku VAT. Dla tych, którzy muszą wystawiać faktury z odwrotnym obciążeniem a nie wiedzą jak, przygotowaliśmy krótki przewodnik, w jaki sposób można wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem w SaldeoSMART.

Jak wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem w SaldeoSMART?

Wystawianie faktur z odwrotnym obciążeniem jest bardzo proste. Mechanizm jest wbudowany w funkcjonalność wystawiania faktur, dostępną w ramach Pakietu Komunikacja z Klientem. Aby wystawiać fakturę oo. należy skorzystać ze standardowej funkcji wystawiania faktur (Dodaj fakturę) w Panelu Firmy. Opcja odwrotne obciążenie (oo.) jest dostępna dla każdego typu faktury (VAT, korekty, proformy, zaliczkowe) w SaldeoSMART.

Ważne jest, aby podczas dodawania pozycji na fakturze (towaru, usługi) w kolumnie stawka VAT wybrać opcję „oo”. Wówczas wystawiona faktura zostanie oznaczona opisem „odwrotne obciążenie”, a podsumowanie VAT będzie zgodne z obowiązującymi przepisami, czyli kolumna VAT na wydruku faktury będzie pusta a kwota netto będzie równa kwocie brutto.

Kiedy należy wystawić fakturę oo.?

Mechanizm odwróconego obciążenia to wyjątek od reguły. Zakłada on, że zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od dokonanej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT jest nabywca towarów lub usług, a jak to bywa zazwyczaj ich sprzedawca.

Od 1 stycznia 2017 roku fakturę oo. wystawia się w następujących przypadkach:

  • usługi budowlane wykonywane pomiędzy firmami zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, poszczególne usługi są wymienione w załączniku 14 ustawy o VAT w poz. 2-48. Są to m.in. roboty związane z budową bloków mieszkalnych, roboty malarskie, tynkarskie, betoniarskie czy wykonywanie różnego rodzaju instalacji (np. wodno-kanalizacyjnych),
  • towary wrażliwe, czyli m.in. srebro i platynę, złoto nieobrobionego plastycznie lub w postaci półproduktu, a także biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie według określonych w ustawie wytycznych,
  • procesorów, czyli m.in. laptopów, notebooków, telefonów komórkowych czy konsoli do gier video (tu kwota transakcji musi przekroczyć 20 000 zł.).

Wcześniej dotyczyło to:

  • surowców wtórnych, złomu, odpadów,
  • wyrobów hutniczych, blach, prętów czy kształtowników.

Szczególnie problematyczne w interpretacji okazały się usługi budowlane, dlatego w Objaśnieniu Podatkowym z 17 marca 2017 r. (dostępnym tutaj) sprecyzowano dokładnie nie tylko o jakie roboty budowlane chodzi, ale także co jest rozumiane pod pojęciami wykonawca czy podwykonawca, które wcześniej budziły wiele wątpliwości.

Kto może wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Nie każda firma może wystawić fakturę oo. Aby móc to zrobić, obowiązkowo musi być zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W drugą stronę nie ma takiego obowiązku – nabywcą może być firma, która zwolniona z VAT. Jednak należy pamiętać, że fakturę z odwrotnym obciążeniem można wystawić wyłącznie innej firmie, nabywcą nie może być osoba fizyczna.

Wystawianie faktur w SaldeoSMART Jak wystawić fakturę na przykładzie wystawiania faktur w programie SaldeoSMART?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Co Polacy wiedzą o podatkach? W zasadzie niewiele…
Następny
Koniec papierowego L4 – co zmienią elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *