Jednolity plik kontrolny i odczytywanie pozycji faktur w SaldeoSMART

Udostępnij:
0
(0)

1 lipca 2016 roku to data, która zapisała się w historii księgowości w Polce. Tego dnia zaczął obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – teraz tylko dla dużych podmiotów gospodarczych. Dla wielu firm oznacza to znaczące zmiany w prowadzeniu księgowości. W odpowiedzi na potrzeby, SaldeoSMART wprowadza funkcję odczytywania pozycji towarowych na fakturach, co jest konieczne w JPK.

Odczytywanie pozycji faktur w SaldeoSMART

Intensywne prace Działu Programistycznego SaldeoSMART zaowocowały i już wkrótce udostępnimy Państwu nową funkcję – odczytywanie pozycji na fakturach, która będzie dostępna dla pakietów Odczytywanie dokumentów oraz Obieg dokumentów. Obok standardowego mechanizmu odczytywania danych nagłówkowych z faktury, formatka z danymi zostanie poszerzona o zakładkę „Pozycje”, w której Użytkownik będzie miał dostęp do poszczególnych pozycji z faktury wraz z następującymi informacjami: kodem producenta (jeśli występuje), nazwą towaru, ilością, jednostką, ceną jednostkową, stawką VAT, wartością netto i brutto.

W pierwszej kolejności pozycje towarowe będzie można importować do systemów zewnętrznych z wykorzystaniem integracji po API lub Webservice. Docelowo funkcjonalność zostanie zintegrowana z popularnymi programami magazynowymi i systemami ERP.

Jednolity Plik Kontrolny

Odczytywanie pozycji towarowych ma bezpośredni związek z wprowadzeniem w Polsce Jednolitego Pliku Kontrolnego, który od 1 lipca 2016 dotyczy dużych firm, a w kolejnych etapach będzie obowiązywał także małe i średnie podmioty (1 stycznia 2017r.) oraz mikroprzedsiębiorstwa (1 stycznia 2018r.). JPK jest zbiorem informacji o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. Podobny mechanizm występuje w wielu państwach UE i jest uważany za ułatwienie w funkcjonowaniu systemu podatkowego.

Obowiązek korzystania z JPK to dla wielu firm konieczność wprowadzenia zmian w prowadzeniu ksiąg czy sposobach dokumentowania transakcji handlowych, które będą wymagały właśnie pozycji towarowych. Wdrożenie SaldeoSMART to duże ułatwienie i wsparcie w dostosowaniu prowadzenia księgowości do nowych zasad.

02.08.2016r. – Zasady obowiązywania JPK w Polsce są cały czas w trakcie zmian i ustaleń. W informacji Ministerstwa Finansów z 28.07.2016r. podano, że faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK (format JPK_FA), obowiązek ten dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kapitał zapasowy – co musisz o nim wiedzieć?
Następny
Jak pomóc klientom w obsłudze archiwum online?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *