Aktualizacja SaldeoSMART - automatyczne cięcie, ręczne dzielenie i łącznie odczytanych dokumentów oraz indywidualny numer rachunku ZUS

Aktualizacja SaldeoSMART – automatyczne cięcie dokumentów do odczytu i indywidualny numer ZUS

Udostępnij:
0
(0)

W ostatniej aktualizacji SaldeoSMART w 2017 roku wchodzą zapowiadane wcześniej zmiany w dzieleniu dokumentów, czyli automatyczne cięcie (bez zastosowania „polityki białych kartek”) oraz ręczne dzielenie i łącznie odczytanych dokumentów. W ramach dostosowania do zmian podatkowych 2018, wprowadziliśmy także obsługę indywidualnego numeru rachunku ZUS.

Odczytywanie Dokumentów

Automatyczne cięcie dokumentów

Zostały wprowadzone dwie automatyczne polityki cięcia dokumentów przy odczytywaniu, które pozwalają na dodawanie dokumentów do systemu bez konieczności korzystania z białych kartek do wyznaczania faktur wielostronicowych. Nowe mechanizmy cięcia plików to automatyczne cięcie dokumentów skanowanych jednostronnie i dwustronnie, które są dostępne dla każdego sposobu dodawania dokumentów do systemu: poprzez ręczne dodawanie dokumentu w aplikacji, wysyłanie dokumentów do odczytywania z listy dokumentów lub przez bufor z wykorzystaniem SaldeoPULPIT.

Uwaga!
Aby korzystać z automatycznego cięcia dokumentów w buforze wymagana jest aktualizacja SaldeoPULPIT do wersji 2.6.0

Mechanizm automatycznego cięcia dokumentów wyróżnia się bardzo dużą skutecznością.  Jednak jak każdy automat może popełnić błędy przy podziale. Aby umożliwić poprawę podziału dokumentów zostały przygotowane mechanizmy łączenia i dzielenia dokumentów opisane poniżej.

Ważne:
Mechanizm automatycznego cięcia dokumentów nie analizuje białych kartek, w związku z tym umieszczenie ich w pliku nie wpłynie na sposób podziału. Białe kartki zostaną usunięte przy odczytywaniu.
Korzystając z automatu nie zadziała również znacznik oddzielający załączniki od faktur. Jeśli więc w pliku chcemy wyróżnić załączniki, sugerowane jest korzystanie z jednej z dotychczasowych polityk cięcia dokumentów.

Dzielenie i łączenie dokumentów

Ręczne dzielenie dokumentów umożliwia Użytkownikom wskazanie, jak odczytany dokument powinien zostać podzielony. Funkcja jest dostępna tylko po stronie konta księgowego, z poziomu detali dokumentu jako nowa opcja w Akcjach – Podziel dokument.

Dzielić można tylko te dokumenty, które zostały wcześniej poddane procesowi odczytywania i których format to plik PDF. Dane z dokumentu przed podziałem zostaną przypisane do pierwszego dokumentu powstałego po podziale. Pozostałe wydzielone dokumenty zostaną poddane ponownemu odczytowi, bez pobierania dodatkowych kredytów.

W przypadku posiadania Pakietu Obieg dokumentów, informacja o dokonanym podziale zostanie zapisana w Historii zmian dokumentu.

Odwrotną czynnością do dzielenia jest ręczne łączenie dokumentów, którego można dokonać z poziomu listy dokumentów. Na liście można zaznaczyć wiele dokumentów (do 10 dokumentów podczas jednej operacji łączenia) i wybrać opcję Zmień wybrane – Połącz dokumenty. Podczas łączenia Użytkownik wskazuje, który dokument z zaznaczonych jest wiodący i dane z tego dokumentu będą widoczne w detalach dokumentu po scaleniu.

Łączyć można tylko te dokumenty, które zostały wcześniej poddane procesowi odczytywania i których format to plik PDF.

Przesyłanie dokumentów mailem z indywidualną wiadomością

Użytkownicy, którzy z poziomu aplikacji (poprzez Akcje → Wyślij dokument) lub z poziomu SaldeoPULPIT przesyłają dokumenty mailem na wskazany adres, będą mogli dołączyć do tej wiadomości wpisaną przez siebie treść. Służy do tego pole „Wprowadź treść do odbiorcy dokumentu”.

Odczytywanie wyciągów bankowych

Do listy obsługiwanych banków dołączył kolejny – Bank BGŻ.

Komunikacja z Klientem

Indywidualny numer rachunku ZUS

W związku ze zmianami w przelewach do ZUS, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2018 roku, w ustawieniach Firmy została dodana możliwość wprowadzenia indywidualnego numeru rachunku ZUS do przelewów z opłatami składek.

Firma przelew ZUS Czu wiesz już wszystko na temat przelewów do ZUS w 2018 roku? Sprawdź co zrobić, jeśli jeszcze nie otrzymałeś numeru rachunku dla ZUS

Indywidualny numer rachunku ZUS należy wprowadzić w ustawieniach Firmy. Jest niezbędny, aby informacje o składkach ZUS do zapłaty po 1. stycznia 2018 roku były poprawne. Jeśli ten numer nie został wprowadzony, to na szczegółach rozliczenia księgowego będzie informacja wraz z linkiem odsyłającym do ustawień firmy, w których należy wprowadzić numer do przelewów do ZUS.

W panelu księgowego jest możliwość zbiorczego zaimportowania rachunków ZUS dla obsługiwanych firm z pliku Excel. Funkcja jest dostępna nad tabelą z listą firm.

Wprowadzony numer rachunku ZUS będzie prezentowany klientom przy wszystkich składach dodanych do rozliczenia księgowego, których termin zapłaty przypada na okres po 1 stycznia 2018r.

W przypadku, jeśli firma nie opłaciła w terminie składek, których termin był przed 1 stycznia 2018r. system wyświetli stosowny komunikat, mówiący o tym, że wpłata po 1 stycznia powinna być dokonywana już na rachunek indywidualny.

Pobieranie danych do rozliczenia o składkach ZUS z poprzedniego miesiąca

W sekcji „Rozliczenie ZUS” w formatce dodawania i edycji rozliczenia księgowego dodano przycisk „Pobierz kwoty z poprzedniego rozliczenia”. Ta funkcja pozwala pobrać do rozliczenia pozycje i kwoty, które wystąpiły w tej sekcji w miesiącu poprzednim do obecnie uzupełnianego. Dzięki temu można w szybki sposób wprowadzić składki ZUS, które się powtarzają.

Pobieranie faktur do formatu JPK_FA przez firmy

W związku ze zbliżającym się obowiązkiem przesyłania plików JPK przez mikrofirmy (od 1 stycznia 2018 obowiązuje JPK_VAT), po stronie firm została włączona funkcja pobierania faktur do JPK_FA (przycisk Pobierz – Pobierz do JPK_FA), co będzie wymagane na żądanie organów podatkowych od 1 lipca 2018 r.

Obieg dokumentów

Podział prawa do płatności dla dokumentów

W ramach konfiguracji uprawnień do dokumentu na wybranych etapie obiegu zostało podzielone prawo do tworzenia płatności na dwa:

  • prawo oznaczania dokumentów jako zapłacone – które oznacza, że użytkownik posiadający to prawo może zaznaczać czy dokument jest zapłacony oraz wprowadzać płatności częściowe,
  • prawo do generowania elektronicznych przelewów – które oznacza, że użytkownik może korzystać z mechanizmu generowania  pliku z przelewami do bankowości elektronicznej.

Zmiany w integracjach z programami księgowymi

  • R2Księga – rozbudowa o możliwość eksportu faktur sprzedaży z odwrotnym obciążeniem,
  • Symfonia – poprawiono mechanizm tworzenia zapisów równoległych dla Dokumentów Sprzedaży (DS).
Poprzednia aktualizacja SaldeoSMART – raporty z czasów trwania obiegu dokumentów

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Przelewy do ZUS w 2018 roku – sprawdź, co warto wiedzieć o indywidualnym NRS!
Następny
7 najważniejszych zmian w prawie podatkowym w 2017 roku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *