Zmiany w sprawozdaniach finansowych i kontrolach firm audytorskich

Udostępnij:
0
(0)

Już wkrótce format sprawozdań finansowych zostanie ujednolicony, do ich podpisania wystarczy jedna osoba z zarządu, a przepisy dotyczące kontroli firm audytorskich doprecyzowane. Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o rachunkowości i biegłych rewidentach, która po podpisaniu przez prezydenta będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Jeden podpis i nowy format plików

Dzięki zmianom w ustawie o rachunkowości pojawi się możliwość podpisu sprawozdania tylko przez jednego reprezentanta zarządu. Trzeba będzie jednak uzyskać od pozostałych członków oświadczenia potwierdzające, że dokument spełnia wymagania przewidziane w ustawie.

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów? Ma to być ułatwienie dla jednostek kierowanych przez organ wieloosobowy, które mają trudności z realizacją ustawowych obowiązków. Co ważne, stosowanie nowego przepisu będzie zupełnie dobrowolne. Jeśli dana jednostka ma już własną, wypracowaną metodę w zakresie podpisywania sprawozdań finansowych, to nadal ma prawo ją stosować.

Z kolei sam plik, w którym sporządzony zostanie dokument, będzie musiał mieć format XHTML. Sprawozdania finansowe oraz z działalności księgowi przygotują zatem w jednym formacie elektronicznym.

Skąd wzięła się ta ostatnia zmiana? To efekt rozporządzenia Komisji Europejskiej 2019/815 z 17 grudnia 2018 roku. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nowelizacja była konieczna, ponieważ pozostawienie obecnej wersji ustawy o rachunkowości – w sytuacji, gdy obowiązuje również rozporządzenie Komisji Europejskiej – wprowadzałoby konieczność posługiwania się różnymi formatami sprawozdań finansowych. Do odczytania dokumentu nie będzie trzeba już posiadać specjalnego oprogramowania, wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej.

Przepisy dotyczące firm audytorskich

W nowelizacji znalazł się też zapis pozwalający Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego działać w większym stopniu elektronicznie. Oznacza to, że firmy audytorskie, które podlegają kontroli przez PANA, będą mogły złożyć przez internet wnioski o zmianę danych, skreślenie bądź wpis na listę audytorską.

Doprecyzowano także zasady dotyczące kontroli przeprowadzanych przez Agencję w firmach audytorskich – mają przebiegać w siedzibie PANA albo w sposób zdalny za pomocą komunikacji elektronicznej. Dotychczas przepisy nie pozwalały na zdalną kontrolę.

Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowy Ład a księgowość w polskich firmach. Jak to dobrze zorganizować?
Następny
Kto skorzysta z Black Friday – konsument czy sprzedawca?

Komentarze (1)

  1. Jolanta VD

    Bardzo fajny wpis, widziałam ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *