Podatki od cukru i deszczu, czyli zmiany w podatkach w 2021 roku

Podatki od cukru i deszczu, czyli zmiany w podatkach w 2021 roku

Udostępnij:
0
(0)

Podwyżki starych i te zupełnie nowe – takie nieprzyjemne zmiany czekają firmy w 2021 roku w podatkach. Najwięcej emocji wzbudzają zwłaszcza opłaty od deszczu i cukru. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że wprowadzane przepisy są sformułowane nieprecyzyjnie, zaś podatek cukrowy może dodatkowo doprowadzić do utraty nawet 40 tysięcy miejsc pracy. Jakby tego było mało, wzrośnie również należność od nieruchomości, a spółki komandytowe staną się płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Podatek od nieruchomości

Zmiany w podatkach to niestety informacje, które towarzyszą nam co roku i 2021 nie będzie wyjątkiem. Według obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2021 rok, należność od nieruchomości zostanie podniesiona od 1 stycznia 2021 roku. Ministerstwo Finansów ogłosiło również, że maksymalne stawki wszystkich opłat wzrosną o 3,9%. Jakie należności będą musieli zatem uiścić przedsiębiorcy?

W odniesieniu do budynków przedsiębiorcy mogą spodziewać się następujących maksymalnych stawek podatku od nieruchomości:

  • 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
  • 11,62 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym.
  • 8,37 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej dla pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

W odniesieniu do gruntów maksymalne stawki podatku od nieruchomości przedstawiają się następująco:

  • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni
  • od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego – 0,52 zł od 1 m kw. powierzchni

Warto jednak pamiętać, że dokładną wysokość podatków obowiązujących na terenie danej gminy uchwala rada gminy. Wymienione stawki stanowią jedynie ich maksymalną, górną granicę. Nie są to jedyne zmiany w podatkach zaplanowane na nadchodzący 2021 rok.

Podatek od deszczu

Podatek deszczowy został przyjęty na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W jakiej sytuacji musi być płacony? Jeśli na danej przestrzeni znajduje się zbyt mało terenów zielonych, do których mogłaby wpływać woda z nieruchomości i płynie ona jedynie do kanalizacji, właściciel gruntu ma obowiązek płacenia podatku od deszczu.

Od 1 stycznia 2021 roku przepis ten obejmie nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorców będących właścicielami nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych, w których zabudowa zajmuje co najmniej 50 proc. powierzchni. Ciekawostka? Warto zdawać sobie sprawę, że do takiej zabudowy zalicza się też kostkę brukową.

Opłaty od deszczu wyniosą:

  • nieruchomości bez urządzeń do magazynowania wody z powierzchni uszczelnionych, trwale związanych z gruntem – 1,50 zł za 1 m kw. rocznie
  • działki posiadające urządzenia do retencjonowania wody o pojemności 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych – 0,90 zł za 1 m kw. rocznie
  • nieruchomości z urządzeniami do magazynowania wody o pojemności 10 do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych – 0,45 zł za 1 m kw. rocznie

A gdzie trafią pieniądze z tych opłat? Zostaną podzielone między gminę a Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Opodatkować słodkie

Przepisem budzącym dużo emocji jest podatek cukrowy. Podzielono go na dwie części. Pierwsza, czyli opłata stała, to 50 gr za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. W przypadku napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny opłata wyniesie dodatkowe 10 groszy. Druga część to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gramów na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Czy nowa regulacja pomoże w walce z alkoholizmem i otyłością – jak motywuje swoją decyzję w sprawie cukrowego podatku rząd? Raczej nie. Polacy zgodnie twierdzą (aż 60%)[i], że jest to działanie mające głównie łatać dziurę budżetową, bo koszty związane z podwyżką cen poniosą zarówno producenci, jak i konsumenci. Szacuje się bowiem, że dochody z nowej należności za 2021 rok mają sięgać nawet 3 mld złotych!

Opodatkowanie spółek komandytowych

CIT od spółek komandytowych będzie obowiązywać od 1 stycznia. Według Ministerstwa Finansów, głównym celem zmian jest nie tylko uszczelnienie systemu, ale także obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do tzw. rajów podatkowych. Należność ma dotyczyć ponad 40 tysięcy spółek komandytowych oraz ich wspólników.

Według nowych regulacji, jeśli roczne przychody spółki komandytowej nie będą wyższe niż 2 mln euro, wówczas będzie można zastosować obniżoną 9% stawkę podatkową. Oznacza to, że dotychczasowy limit, wynoszący 1,2 mln euro, został zwiększony do 2 mln euro. W innych sytuacjach podatek dochodowy od osób prawnych wyniesie 19%.

Wszystkie cztery należności stanowią niemiłe zaskoczenie dla przedsiębiorców. Zostały wprowadzone wbrew zapowiedziom Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, który jeszcze w październiku zapewniał, że kwoty opłat nie będą już rosnąć. Tymczasem lista podatków do zapłacenia stale się wydłuża.

[i] Rzeczpospolita „Podatek cukrowy przyniesie wzrost cen w sklepach”, badania agencji Zymetria publikowane w rp.pl – dostęp 7.12.2020 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Faktoring: co to jest i kiedy się opłaca? Zalety i wady faktoringu
Następny
Aktualizacja – Faktoring, czyli nowa usługa dla wystawiających faktury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *