Zmiany w podatkach w 2020 r.

Zmiany w podatkach w 2020 r.

Udostępnij:
0
(0)

Początek roku to zwykle czas postanowień, ale i wielu modyfikacji. Zwłaszcza w prawie podatkowym. W 2020 r. w podatkach wejdzie w życie sporo nowelizacji, jednak dziś zajmiemy się tymi najważniejszymi dla przedsiębiorców.

Co zmieni się w przyszłym roku?

  • NIP na paragonie – nowelizacja

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązywać będzie nowa ustawa aktualizująca VAT. Wyszczególniono w niej chociażby sposób wystawiania faktur do paragonów. Odtąd na tych drugich musi znaleźć się NIP przedsiębiorcy.

Co to oznacza w praktyce? Podczas zakupów płatnik powinien od razu poinformować sprzedawcę o potrzebie wystawienia faktury. Najlepiej dopytać, czy dana kasa ma możliwość wpisania NIP-u nabywcy. Jeśli nie, wówczas należy od razu wystawić fakturę. Według przepisów jest to zupełnie wystarczające rozwiązanie.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Po pierwsze, warto zaznaczyć, że wystawienie faktury do paragonu nie zmieni się w przypadku, gdy zakupów dokonywać będziemy jako osoby prywatne, nie zaś jako podatnicy. Po drugie, istnieje jedna profesja, w której nie trzeba będzie podawać NIP-u – to taksówkarze.

Jakich sankcji możemy się spodziewać za niedopełnienie obowiązku? Przede wszystkim dotkną one obu stron transakcji, dlatego opłaca się pamiętać o najnowszych zmianach. Kara dotyczy zarówno sprzedawcy, jak i kupującego i może wynieść nawet 100 procent kwoty podatku należnego.

  • JPK w nowym wydaniu

JPK_VAT, czyli jednolity plik kontrolny, już od dawna jest znany przedsiębiorcom. Tymczasem Ministerstwo Finansów postanowiło nieco zmienić i uprościć obowiązujący system fiskalny. Już od kwietnia 2020 roku wprowadzone zostanie nowe rozwiązanie, które umożliwi przechowywanie w jednym miejscu deklaracji podatkowej oraz używanego obecnie JPK_VAT.

Nowa struktura JPK_VDEK ma sprawić, że przedsiębiorcy będą mogli łatwiej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dlatego w pliku znajdą się wszystkie niezbędne dane dotyczące zakupów, sprzedaży, a także – co istotne – odpowiednie stawki podatku.

Obecnie fiskus wymaga JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7. Według nowych przepisów wystarczy zatem jedna struktura, aby móc się rozliczyć. Ma to uprościć biurokrację.
Istnieje jeszcze kilka elementów, o które warto zadbać przed wejściem kwietniowych zmian.  Instalujmy najnowsze, proponowane przez producentów programów aktualizacje. Sprawdźmy też, które dane będą istotne przy składaniu pliku JPK_VDEK oraz – co szczególnie ważne – na bieżąco weryfikujmy, czy w nasze dokumenty nie wkradły się błędy. Wówczas nowe przepisy na pewno nie będą nam straszne.

  • Mikrorachunek podatkowy

Będzie to całkowita innowacja dla polskich płatników. Dotąd urzędy skarbowe posiadały odrębne rachunki bankowe do zapłaty PIT, CIT oraz VAT. Od 1 stycznia 2020 roku każdy otrzyma swój własny, gdzie będzie mógł opłacić wszystkie podatki za jednym razem. Warto zatem zapamiętać tę datę, ponieważ dotychczasowe konta urzędów skarbowych wygasają już 31 grudnia.

Aby sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego, wystarczy skorzystać ze specjalnego generatora. Podając jedynie swój PESEL bądź NIP, szybko poznamy przydzielony nam numer. Otrzymamy go również w dowolnym urzędzie skarbowym.

Miejmy też na uwadze to, że mikrorachunek będzie służył jedynie do zapłaty należności za PIT, CIT oraz VAT. W przypadku innych opłat należy wpłacić określone kwoty na konkretne konta podatkowe urzędów skarbowych.

Zmian w podatkach w 2020 r. jest sporo, warto poznać je wszystkie odpowiednio wcześniej, aby dobrze się do nich przygotować. Wszystkie nowości pojawią się w pierwszym kwartale nowego roku, zatem czasu jest niewiele.

Mikrorachunek podatkowy Mikrorachunek podatkowy jest jedną z ważniejszych zmian w podatkach w 2020 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Uproszczone formy księgowości – którą wybrać?
Następny
Jak udowodnić, że wigilijna impreza firmowa zintegrowała pracowników?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *