Zmiany w podatkach w 2019

Zmiany w podatkach w 2019 – co jeszcze warto wiedzieć?

Udostępnij:
0
(0)

Dynamiczne i czasami nieprzewidywalne – takie bywa prawo podatkowe, a w zasadzie nowelizacje, które wchodzą w życie wraz z początkiem nowego roku. Choć o najważniejszych zmianach w podatkach pisaliśmy poprzednim razem, to dzisiaj zapraszamy na drugą część nowelizacyjnego cyklu, w której przyjrzymy się pięciu kolejnym ustawom.

Zmiany w podatkach w 2019

5 zmian w podatkach 2019 Przeczytaj nasze zestawienie 5 ważnych zmian w podatkach, o których warto wiedzieć przed 2019
  • Exit tax (DGP)

 Inaczej podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych, do dziś budzi spore kontrowersje w środowisku przedsiębiorców. Dlaczego? To bardzo proste: celem tej ustawy jest przede wszystkim przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania w Polsce przy jednoczesnym przeniesieniu firmy lub rezydencji podatkowej do innego kraju.

Co ważne, opodatkowaniu podlegać będą zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Stawka wahać będzie się od 3-19%, a resort umożliwi spłatę takiego zobowiązania w formie ratalnej. Warto dodać, że wprowadzenie DGP jest zobowiązaniem polskiego rządu wynikającym z wdrożenia dyrektywy unijnej ATAD.

Exit tax coraz bliżej – co trzeba o nim wiedzieć?
  • Innovation box – podatek od własności intelektualnej

 Korzystne zmiany czekają na firmy, które zajmują się opracowywaniem nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. Już od nowego roku bowiem z  preferencyjnej, 5% stawki podatku CIT skorzystają właśnie podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową skupiającą się na wytwarzaniu, rozwoju lub ulepszaniu elementów wchodzących w skład własności intelektualnej (czyli m.in. patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe i prawa autorskie).

  • Kasy fiskalne online 

Od 1 stycznia 2019 roku przedsiębiorcy z takich branż jak wulkanizacyjna czy mechaniczna, będą zobowiązani do posiadania uprzednio zafiskalizowanych kas oraz ewidencjonowania  sprzedaży za ich pomocą. Nowe sprzęty umożliwiają  automatyczną wysyłkę wszystkich informacji o transakcji do systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej

Pozostałe branże mają na zakup kas fiskalnych nieco więcej czasu – resort zapowiada, że do 2023 roku kasy fiskalne online będą powszechnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy.

  • PIT dla rolników

 Zmiany w prawie podatkowym nie ominą także rolników, w przypadku których resort wprowadzi od 2019 roku umowę o współpracy przy zbiorach. Dokument ten będzie w jasny sposób określał warunki zatrudniania pomocników, a dochody uzyskane na mocy nowej umowy podlegać będą opodatkowaniu według skali podatkowej (18% PIT).

Zmianie uległa także sama ustawa o PIT dla rolników, w której przychód uzyskiwany przez pomocników został zakwalifikowany do tzw. przychodów z innych źródeł, a sam rolnik zobowiązany jedynie do podania w formularzu PIT-11 informacji o przychodach z tytułu umowy o współpracy.

  • Danina solidarnościowa

 To zupełnie nowy rodzaj podatku, który celem jest utworzenie funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że do jego powstania przyczynią się głównie najbogatsi podatnicy, których roczny dochód przekracza 1 mln złotych – w ich przypadku składka wyniesie aż 4%. Drugim źródłem wsparcia będą składki na Fundusz Pracy, których opodatkowanie na ten cel to zaledwie 0,15%.

Co jeszcze czeka nas w podatkach?

Nadrzędnym celem każdej noweli jest przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego, ochrona przed wyłudzeniami oraz przeciwdziałanie oszustwom. Mimo że zmian jest sporo a na ich wejście w życie mamy jeszcze trochę czasu, warto już teraz zaktualizować swoją wiedzę i nie dać się zaskoczyć noworocznej nowelizacji. Nie zapominajmy, że wielkimi krokami zbliża się przecież Nowa Ordynacja Podatkowa, a wraz z nią szereg kolejnych zmian!

Nowa Ordynacja Podatkowa – co czeka nas w podatkach?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Serwis dla przedsiębiorców – biznes.gov.pl
Następny
Jak pisać o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *