zniesienie stanu epidemicznego 2023, grafika z maseczką

Zmiany w podatkach po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego – co zmieni się w podatkach?

Udostępnij:
0
(0)

Zniesienie stanu epidemicznego już 1 lipca 2023. W związku z epidemią COVID-19 w naszym kraju wdrożono liczne zmiany regulacji prawnych. Utrudnienia i obostrzenia wywołane sytuacją epidemiologiczną spowodowały wprowadzenie tymczasowych ulg i preferencji – dotyczyło to w dużej mierze przepisów podatkowych. Co się zmieni?

Od 16 marca 2020 r. obowiązywał w Polsce stan epidemii, który 16 maja 2022 roku został zmieniony w stan zagrożenia epidemicznego trwający do końca czerwca 2023 r. Od 1 lipca 2023 r. nastąpią ważne zmiany w przepisach podatkowych.

Powrót do obowiązkowego raportowania schematów podatkowych (MDR)

Przepisy covidowe zawiesiły obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych. Po upływie 30 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli od 1 sierpnia 2023 r., ten obowiązek powróci.

Powrót obowiązku posiadania aktualnych certyfikatów rezydencji

Tylko do końca sierpnia 2023 r. będzie można korzystać z certyfikatu rezydencji podatnika obejmującego 2019 r. Tu jednak jest warunek uzyskania od podatnika oświadczenia, że dane zawarte w certyfikacie nie uległy zmianie. Od września certyfikat będzie musiał być aktualny. Jak jest określana jego ważność? Na postawie terminu wskazanego w dokumencie, lub przez 1 rok, jeśli taki termin nie został podany.

Krótszy termin zgłaszania płatności na rachunki spoza białej listy

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego podatnicy mieli dwa tygodnie na zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza tzw. białej listy podatników VAT (chodzi o płatności powyżej 15 000 zł). Od 1 lipca 2023 r. ten termin skróci się do 7 dni.

Mniej czasu dla organów podatkowych na wydanie interpretacji

Z początkiem lipca 2023 r. zostanie przywrócony obowiązujący przed pandemią trzymiesięczny termin na wydanie interpretacji podatkowej. W czasie obowiązywania szczególnych przepisów urzędnicy mieli na to pół roku.

Przepisy, które wygasły wcześniej

Warto pamiętać, że wiele ulg i preferencji podatkowych przestało obowiązywać już wcześniej. Obecnie (stan na czerwiec 2023 r.) nie skorzystamy już z:

  • dliczenia darowizn na przeciwdziałanie COVID-19 i na wsparcie oświaty,
  • zwolnienia z podatku od przychodów z budynków,
  • krótszych terminów przy uldze na złe długi w PIT i CIT dla wierzycieli i zwolnienie dla dłużników,
  • ulg B+R oraz IP BOX w związku z przeciwdziałaniem epidemii,
  • zwolnień z PIT od otrzymanej zapomogi wypłacanej z funduszy zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji.

Podsumowanie: następstwa odwołania stanu zagrożenia epidemicznego

Odwołanie stanu epidemiologicznego ma swoje aspekty prawne. Niektóre z przepisów podatkowych przestaną obowiązywać. Dlatego już dziś zapoznaj się z obowiązkami, które będą przywrócone. Najważniejsze z przepisów podatkowych, które ulegają zmianie to:

  • obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych,
  • obowiązkowe posiadanie aktualnych certyfikatów rezydencji,
  • skrócenie terminu zgłaszania płatności na rachunki spoza białej listy,
  • skrócenie czasu na wydanie interpretacji podatkowej dla organów podatkowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Kontakt z urzędem skarbowym będzie łatwiejszy. 15 czerwca wchodzą nowe przepisy
Następny
Dodawanie zdjęć dokumentów w aplikacji mobilnej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *