Zmiany w PIT-37 i PIT-38

Duże zmiany w PIT-37 i PIT-38. Od tego roku podatników rozliczy skarbówka!

Udostępnij:
0
(0)

Chaos, uciążliwa papierologia, kolejki w urzędach i składanie zeznań podatkowych na ostatnią chwilę – jeszcze do ubiegłego roku tak właśnie wyglądało rozliczanie PIT-ów. W 2019 roku fiskus wyszedł naprzeciw podatnikom i przygotował rewolucyjne rozwiązanie, które znacznie ułatwi przeprawę przez biurokratyczne meandry. Teraz zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 wypełni za nas skarbówka, a wgląd do rozliczenia będzie miał każdy obywatel dzięki platformie ePIT.

Uproszczenie procedur składania rocznych zeznań podatkowych to zmiana, której wyczekiwali wszyscy podatnicy. W myśl projektu ustawy z 4 października (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) fiskus sam zajmie się wypełnieniem zeznań rocznych i zdejmie z nas ten obowiązek. Już od 15 lutego każdy podatnik może zapoznać się ze swoim zeznaniem przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) za pomocą specjalnej Platformy Podatkowej podatki.gov.pl.

Usługa Twój ePIT

Do 30 kwietnia na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów każdy podatnik może sprawdzić i ewentualnie skorygować swoje zeznanie roczne. Usługa ta jest bezpłatna i dostępna dla każdego, kto rozlicza w tym roku zeznanie PIT-37 oraz PIT-38.

Warto dodać, że system ePIT przygotowuje rozliczenia na podstawie wszystkich danych z KAS, czyli m.in. informacji uzyskanych od pracodawców, danych pochodzących z zeznań ubiegłorocznych oraz pozostałych rejestrów państwowych, takich jak wpłaty do ZUS czy PESEL.

Co najważniejsze, poszczególne odpisy znajdujące się w przygotowanym przez KAS rozliczeniu mogą zostać poddane przez podatnika korekcie. W tym celu będzie musiał się zalogować się do ePIT, wprowadzić zmiany i następnie je zaakceptować.

Wspólnie zbieramy 1% podatku dla Hali

Każde zeznanie można uzupełnić o nowe ulgi (np. na dzieci). Zmianie może ulec również Organizacja Pożytku Publicznego, do której przekazany zostanie 1% podatku (system automatycznie wskazuje OPP z ubiegłego roku). Po zalogowaniu do systemu podatnik może także odliczyć darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, użytkowanie Internetu oraz opłaty uiszczane na rzecz IKZE. Ponadto, można zmienić też sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólny z małżonkiem lub na sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Do kiedy można wprowadzać zmiany?

Wszystkie zmiany, także te związane z numerem rachunku osobistego do zwrotu nadpłaty, można wprowadzać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem usługi ePIT do 30 kwietnia 2019 roku – jest to termin obowiązujący podatników nieprowadzących działalności gospodarczej (formularze PIT-37 i PIT-38).

Już w przyszłym roku takie same udogodnienia będą czekały także na tych podatników, którzy zajmują się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej (formularze PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28).

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
E-teczki pracownicze – rozbudowane archiwum dokumentów kadrowych (cz. 2)
Następny
Zespół projektowy – czy wiesz, jaką rolę w nim pełnisz?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *