Zmiany w korektach raportów i deklaracji ZUS

Udostępnij:
0
(0)

Obecnie Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z założeniami pojawią się nowe zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych ZUS. Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Projekt zakłada, że płatnik nie będzie mógł wykonać korekty dokumentów oraz odzyskać nadpłaconych składek, jeśli upłynęło już 5 lat od terminu ich opłacenia i wskazania w deklaracji rozliczeniowej bądź raporcie imiennym. Po tym czasie jedynie ZUS będzie mógł dokonać korekty i poprawić dokumenty rozliczeniowe. Co ważne, taka opcja będzie przysługiwać jedynie w sytuacji, gdy – w oparciu o prawomocne orzeczenie sądu – doszło do zmiany podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe.

Jak wyglądały dotychczasowe korekty?

Jeśli przedsiębiorca dopiero po paru latach zauważy, że opłacał zbyt wysokie składki, ma obowiązek złożyć poprawioną wersję raportów bądź deklaracji w ciągu 7 dni od momentu dostrzeżenia błędu. Obecnie płatnik może także dokonać korekty za okres dłuższy niż 5 lat, zyskując tym samym możliwość odzyskania nadpłaconych składek, np. wskutek niepoprawnego stosowania przepisów.

Co stanie się ze składkami w przyszłości? Po upływie 5 lat przedsiębiorca nie złoży już korekty, a co za tym idzie – nadpłata na jego koncie nie zostanie zwrócona. Według założeń przejdzie ona automatycznie do przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okres przejściowy dla nowych przepisów

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak w projekcie ustawy znajduje się zapis informujący o okresie przejściowym. Zgodnie z literą prawa płatnicy będą mogli dokonać korekty dokumentów za okres do 31 grudnia 2021 r. Będą mieli na to czas aż do stycznia 2024 roku.

Dodatkowe zmiany

W projekcie ustawy znalazły się również modyfikacje w systemie podpisywania dokumentów elektronicznych przesyłanych do ZUS-u. Obecnie wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, jednak w przyszłości miałyby pojawić się dwie nowe opcje – podpis osobisty oraz zaufany.

Podpis osobisty jest zaawansowanym podpisem elektronicznym. To, czy dane posiadacza są prawdziwe, potwierdza certyfikat podpisu osobistego, który zawiera imię, nazwisko, obywatelstwo oraz numer PESEL. Co ważne, certyfikat podpisu znajdzie się w e-dowodzie jedynie wówczas, gdy wyrazimy na to zgodę podczas składania wniosku o dokument.

Z kolei podpis zaufany to inaczej profil zaufany. Potwierdza on tożsamość podczas elektronicznych kontaktów z urzędami, zaś jego założenie jest całkowicie darmowe.

Rządowy projekt prawdopodobnie zostanie uchwalony jesienią i zacznie obowiązywać w styczniu przyszłego roku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Benefity pracownicze: jak wybrać, by spełniły wymagania zespołów
Następny
PIT 0: kto może skorzystać z tej ulgi podatkowej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *