księgowi w pracy 2022 rok

Zarobki księgowych w 2022 roku

Udostępnij:
0
(0)

Ile zarobi księgowy i księgowa w 2022 roku? Czy dodatkowe zadania wynikające z reformy Polskiego Ładu wpłyną na wynagrodzenie specjalistów od księgowości i finansów?


W trudnych czasach rośnie rola wykwalifikowanych księgowych – tak wynika z badań firmy Hays Poland ujętych w “Raporcie płacowym 2022”. Czy większe zainteresowanie pracodawców wykwalifikowanymi ekspertami oznacza również wzrost płac?


Ile zarabia księgowy w 2022 roku?


Spójrzmy na zarobki księgowych z poprzednich lat. Według wyliczeń portalu pracuj.pl, księgowy/księgowa może liczyć przeciętnie na 4043 zł netto. Jeżeli taki specjalista zdecyduje się na umowę zlecenie, to otrzyma przelew w wysokości 3 846 zł, umowę o dzieło 4 838 zł, a umowę B2B oznacza 4262 zł (po opłaceniu ZUS i podatku).

Naturalnie to uśrednione zarobki. Ich wysokość – w przypadku konkretnego specjalisty – zależy m.in. od miasta, w którym pracuje i zajmowanego stanowiska (młodszy księgowy, starszy księgowy, główny księgowy). Warto zauważyć, że według raportu firmy Devire (za 2021 rok), młodszy księgowy startował z pułapu 3500 zł brutto, starszy księgowy otrzymywał od 7000 zł brutto, a główny księgowy mógł liczyć na pensję w wysokości od 11 500 zł brutto.
Czy wynagrodzenia księgowych zmienią się w 2022 roku?


Polski Ład a praca księgowych 2022


Z pewnością wielka reforma podatkowa zwana Polskim Ładem oznacza więcej pracy dla specjalistów ds. księgowości. Czy dodatkowy wysiłek przełoży się na ich pensje?
Zajrzeliśmy do świeżego raportu firmy Hays Poland “Raport płacowy 2022”.

Z raportu wynika, że firmy zamierzają zwiększyć rekrutację ekspertów, w tym księgowych, przede wszystkim zatrudnionych na etacie. 26 proc. ankietowanych szefów firm zamierza rekrutować specjalistów od finansów i księgowości (większym wzięciem będą cieszyli się tylko specjaliści od IT i sprzedaży).

Według autorów raportu najlepsi eksperci dostają miesięcznie 2-3 atrakcyjne propozycje pracy. Najbardziej poszukiwani są dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi. Firmy poszukują również specjalistów od controllingu oraz analizy finansowej, przede wszystkim z
dobrymi umiejętnościami technicznymi. Dobrą pozycję na rynku pracy mają również samodzielni księgowi świetnie znający się na VAT i CIT oraz osoby o pogłębionej wiedzy związanej z wąskimi specjalizacjami.


Zarobki księgowej w biurze rachunkowym 2022

Księgowi będą zatem poszukiwani, a czy za zainteresowaniem pracodawców pójdzie wzrost
zarobków? Eksperci, z którymi rozmawiali autorzy badania, twierdzą, że tak:

8-10 proc. – o tyle zwiększą się płace osób posiadających umiejętności poszukiwane
na rynku pracy (m.in. znajomość określonych języków obcych, prawa podatkowego czy też zagadnień związanych z fintech, doświadczenie w pracy z systemami ERP). Zarobki księgowych posiadające precyzyjne kwalifikacje, uplasują się w przedziale od 8600 do 11150 zł brutto.

Na większe zarobki mogą również liczyć osoby pełniące funkcje kierownicze/specjalistyczne w działach zajmujących się analizą i controllingiem zatrudniane przez duże przedsiębiorstwa.


Główny księgowy zarobki – ile zarabia główny księgowy w 2022 roku?

Liczy się staż pracy. W przypadku doświadczonych specjalistów wzrost płac będzie większy. Autorzy badania przewidują, że główni księgowi, menedżerowie, specjaliści ds. podatków będą mogli liczyć na pensje wyższe o 10-15 proc.

Taka kwota robi wrażenie szczególnie jeśli przypomnimy sobie w jakim przedziale oscylowały zarobki głównych księgowych w 2021 r. Ponieważ był to zakres między 11500 do 20000 zł brutto, w nadchodzącym roku górna granica pensji głównych księgowych może osiągnąć nawet powyżej 23000 zł brutto.

Młodszy księgowy zarobki 2022

Zastanawiasz się ile zarabia młodszy specjalista ds. księgowości w 2022 roku?

Osoby pracujące na stanowisku młodszego specjalisty w 2022 roku mogą na pełnym etacie otrzymywać pensję w zaczynające się od 5000 do 5000 złotych. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na odpowiednio większe wynagrodzenie.

Starszy księgowy zarobki 2022

Starszy specjalista, o ugruntowanej wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu może liczyć na zarobki powyżej 8 000 zł. Dane wskazują, że duża odpowiedzialność wiążąca się ze stanowiskiem sprawia, iż osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą liczyć na wynagrodzenie na tym stanowisku, w przedziale sięgającym kilkunastu tysięcy złotych.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. księgowości nie maleje. Kolejne miesiące roku pokazują, że rynek pracy jest otwarty na specjalistów ds. księgowości na różnych poziomach specjalizacji i ciągle pojawiają się oferty pracy w firmach szukających nowych pracowników.

Oferty pracy możesz znaleźć na stronie Jooble. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie tagi (słowa kluczowe), np. Pracownik socjalny.  Są tam setki, a nawet tysiące aktualnych ofert pracy.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Rozliczenie PIT w 2022: do kiedy? Jak rozliczyć PIT online?
Następny
Nabycie sprawdzające – na czym polega?

Komentarze (1)

  1. Kaja

    Praca głównej księgowej jest tak odpowiedzialna i dynamiczna, że dzisiejsze tempo wzrostu zarobków nie powinno zaskakiwać. Ciągła presja i gotowość do dalszej nauki w przypadku zmian przepisów są doceniane przez właścicieli firm. Ja, z perspektywy czasu, bardzo dobrze wspominam swoje początki. Zaczełam od kursu głównego księgowego na platformie Krajowej Izby Księgowych, a potem dość szybko znalazłam fajną pracę. Myslę, że jeżeli ktoś nie ma za bardzo pomysłu na swoją kariere, a lubi prace z liczbami, to powinien spróbowac.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *