Wyzwanie: zmiany w przepisach

Udostępnij:
0
(0)

Większość osób wprowadzenie nowych czy zaktualizowanych przepisów może traktować jako ciekawostkę lub coś, co poskutkuje niewielką niedogodnością. Inaczej jest w przypadku księgowych. Dla nich bycie na bieżąco i szybkie adaptowanie się do zmian to podstawa wykonywania zawodu. Dobry księgowy nie tylko będzie prowadził rozliczenia zgodnie z obowiązującym stanem prawnym – to przecież oczywistość. Powinien również podsuwać zarządowi firmy czy klientom rozwiązania, które będą jak najlepiej sprawdzać się w nowej sytuacji. Dzięki temu księgowość będzie sprawnie funkcjonować, a firma – dobrze się rozwijać.

Zeszyt czy tablet?

Księgowy, który chce na bieżąco pogłębiać wiedzę, ma do wyboru kilka rozwiązań. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest śledzenie pism i portali branżowych. To tam można znaleźć informacje o zmianach w przepisach, często opatrzone komentarzami ekspertów. Warto też zaglądać na fora dla księgowych. Nie tylko poczytamy tam o aktualizacjach, ale i znajdziemy informacje, jak zastosować wiedzę w praktyce. Księgowi zmęczeni częstymi zmianami przepisów mogą też skorzystać z okazji i wyżalić się przed kolegami z branży, którzy rozumieją ich jak nikt inny.

Kolejna możliwość to szkolenia organizowane albo wewnątrz danej organizacji, albo przez firmy zewnętrzne lub online. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skupienia się przez kilka godzin wyłącznie na przepisach podatkowych, w oderwaniu od codziennych obowiązków. Wiedza przekazywana jest w uporządkowany sposób przez ekspertów, z którymi można przedyskutować najciekawsze czy najtrudniejsze zagadnienia. Normą jest też to, że uczestnicy otrzymują zestaw materiałów szkoleniowych, które pomagają w dalszej pracy.

Program prawdę ci powie

Na co dzień jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z narzędzi informatycznych, które pozwalają śledzić zmiany w przepisach i same się do nich adaptują. Jeżeli więc używamy programu do rozliczeń, warto wykupić dodatkową usługę aktualizacji.

Nad dostosowaniem systemu do obowiązującego prawa na bieżąco czuwają eksperci. Klient może więc mieć pewność, że nawet gdy np. zmienia się VAT na usługę, faktury zostaną prawidłowo rozliczone. Z reguły korzystający z takich programów otrzymują dodatkowo przewodnik po zmianach w przepisach.

Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Dodatkowym jego atutem jest możliwość korzystania z aplikacji SaldeoSMART, która odczytuje zeskanowane dokumenty i przesyła je do programu księgowego (współpracuje z wieloma najczęściej stosowanymi narzędziami tego typu). Dzięki temu rozliczenia są wykonywane i prawidłowo, i bardzo szybko. A zaoszczędzony czas można przeznaczyć choćby… na lekturę branżowych pism.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak zaksięgować nietypowe faktury?
Następny
Kontrola płatności, czyli jak się nie pogubić w zobowiązaniach i należnościach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *