Księgowy zarobki 2021. Jak zmieni się wynagrodzenie księgowych?

Udostępnij:
0
(0)

Rok 2020 zdecydowanie nie był łatwym czasem dla wielu firm. Co zmienił rok 2020 w wynagrodzeniach rachunkowości? Pomimo trudnych warunków do rozwoju branża rachunkowa poradziła sobie z nowymi wyzwaniami, wdrażając kolejne rozwiązania i dostosowując się do zmieniających się okoliczności. Jedna rzecz pozostała jednak stała: na rynku wciąż poszukiwani są specjaliści z zakresu finansów oraz księgowości. Jakie będą zarobki księgowych w 2021 roku? 

Prognozowanymi pensjami w 2021 r., między innymi w obszarze finansów oraz rachunkowości, zajęła się firma Devire, publikując raport “Przegląd wynagrodzeń Polska 2021” [i].

Według niego już sama sytuacja w 2020 roku wymusiła wiele zmian, jednak – jak zauważają eksperci – stało się to tylko dodatkową zachętą do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych, nowocześniejszych narzędzi. Zyskają zatem ci, którzy postanowili szybko reagować. Pogłębiła się też tendencja do inwestowania w technologie wspierające cyfryzację oraz automatyzację procesów.

Dwie strony branży

Kandydaci, zapytani o to, kto ich zdaniem będzie najlepszym pracodawcą w 2021 roku, twierdzili, że będą kierować się możliwością pracy w firmie, która pomaga rozwijać im swoje umiejętności. Zamierzają brać także pod uwagę stabilność branży i jej perspektywy. Wielu deklaruje jednak, że odłoży na jakiś czas decyzję o zmianie pracy, stawiając na dotychczasową stabilność w niepewnym okresie.

Sama pandemia sprawiła, że kandydaci w obszarach finansów oraz rachunkowości są jeszcze bardziej poszukiwani. W tym roku pracodawcy, chcąc zachęcić specjalistów, aby dołączyli do ich firm, będą musieli bardziej zadbać o swoją markę oraz śledzić i wystarczająco szybko reagować na zmieniające się trendy dotyczące zatrudnienia.

Jak radzono sobie z wyzwaniami?

Pandemia nie pozostała bez wpływu na obszary finansów i księgowości, jednak ich sytuacja zaczyna się już poprawiać. To między innymi dyrektorzy finansowi byli odpowiedzialni za szybkie przygotowanie i wprowadzenie planów naprawczych i optymalizacyjnych mających na celu zapewnienie firmom płynności finansowej.

W 2020 roku przedsiębiorstwa poszukiwały, i nadal będą to robić, zwłaszcza osób z doświadczeniem w restrukturyzacjach i optymalizacjach kosztów oraz procesów. Według raportu średnie wynagrodzenie dyrektora finansowego w Polsce wynosi obecnie 25 000 złotych.

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanął rynek na przełomie 2020/2021 roku, była między innymi konieczność oparcia decyzji biznesowych na jakościowych danych liczbowych. Pracodawcy przyznają, że potrzebują specjalistów z doświadczeniem w kontrolingu oraz analizach. Istotne dla nich jest też wykształcenie – najlepiej w kierunku finansów i rachunkowości, ekonomii, informatyki i ekonometrii. Idealny kandydat powinien jednocześnie rozumieć procesy komercyjne. Jego umiejętności analityczne, zdolność czytania trendów z liczb oraz tworzenia rekomendacji dalszych działań dla kadry kierowniczej są szczególnie cenne.

W rachunkowości nadal najczęściej poszukuje się księgowych oraz samodzielnych księgowych z dobrą znajomością języka angielskiego, a także systemów klasy ERP.

Co zmieni się w zarobkach księgowych?

Pracownicy branży rachunkowej w tym roku będą mogli liczyć na wyższe pensje. Warto jednak podkreślić, że to osoby z większym doświadczeniem otrzymają lepsze płace.

  • Początkowe etapy kariery

Do pracy na stanowisku młodszego księgowego nie jest wymagane większe doświadczenie. Takie osoby nadal się uczą i pozostają pod kontrolą przełożonych. Według szacunków ich zarobki będą rozpoczynać się od 3500 złotych brutto, zaś maksymalnie wyniosą 5000 brutto. Najczęściej oferowaną stawką ma być jednak kwota 4500 złotych brutto.

Z kolei pensja księgowych będzie utrzymywać się w przedziale od 4500 do 7000 złotych.

  • Samodzielny księgowy

Jest odpowiedzialny za obsługę jednego lub co najmniej kilku obszarów rachunkowości, w skład których wchodzą między innymi podatki, zobowiązania czy środki trwałe. Dekretuje i księguje dokumenty, współpracuje przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz komunikuje się z organami podatkowymi.

W 2021 roku zarobki samodzielnego księgowego mają zaczynać się od 7500 i maksymalnie wynosić do 11000 złotych brutto.

  • Doświadczeni specjaliści

Starszy księgowy jest osobą, do której nowi pracownicy mogą zwrócić się z prośbą o pomoc. Przygotowuje raporty, sprawozdania dla zarządu firmy, często również obsługuje jednocześnie kilka działów. Jego zarobki w tym roku mogą wynosić od 7000 do 10000 złotych brutto.

Stanowisko głównego księgowego polega przede wszystkim na kontrolowaniu wszystkich operacji finansowych, które w przyszłości zostaną wykazane w sprawozdaniach. Zna on między innymi zasady rachunkowości zarządczej oraz orientuje się w tematyce prawa podatkowego. Jego wynagrodzenie oscyluje wokół kwot od 11500 do nawet 20000 złotych brutto.

Dane zawarte w raporcie jasno pokazują, że branża potrafi przystosować się do stale zmieniających się warunków i dobrze je wykorzystuje. Doceniono ekspertów – dziś często poszukiwane są osoby, które potrafią analizować dane, a także ciągle się szkolą, podnosząc swoje kwalifikacje. Chociaż kandydaci niechętnie zmieniają pracę, biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki, to jednak są skłonni rozważyć taki krok, jeśli mają pewność, że znajdą się w firmie, która pozwoli im na dalszy rozwój. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w zarobkach księgowych, które – pomimo pandemii – według raportu nadal rosną.

[i] Raport „Przegląd wynagrodzeń Polska 2021„, dostęp: 19.02.2021 r. 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Lider na miarę pandemii
Następny
Ciemna strona księżyca – jak home office wpływa na psychikę pracownika?

Komentarze (1)

  1. Justyna

    Pracowałam w księgowości większej firmy i nabrałam trochę doświadczenia, potem otworzyliśmy z mężem własny biznes. Początkowo zatrudnialiśmy księgową, ale doszłam do wniosku, że można zaoszczędzić zajmując się finansami samemu. Zrobiłam kurs internetowy w Krajowej Izbie Księgowych na samodzielną księgową, uporządkowałam swoją wiedzę i uważam, że to był właściwy ruch. W końcu nikt tak dobrze jak ja sama nie zna mojej firmy i jej potrzeb, czujemy się z mężem bezpieczniej i pewniej. Biznes nam się rozwija, już 5 lat będzie, a ja trzymam rękę na pulsie w kwestii rozliczeń, więc i pieniądze są. 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *