Wynagrodzenia księgowych w 2020 r.

Udostępnij:
0
(0)

Nowy rok sprzyja wzmożonym obserwacjom rynku pracy. Obecnie bezrobocie wciąż pozostaje na zaskakująco niskim poziomie, a pracodawcom niejednokrotnie brakuje pracowników. Zwłaszcza branża rachunkowa potrzebuje odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Co ich może przyciągnąć do firmy? Na przykład zarobki. Jak wynagrodzenia księgowych będą się kształtować w najbliższych miesiącach?

Tematem prognozowanych wynagrodzeń w 2020 roku zajęła się firma Hays, publikując “Raport płacowy 2020”. Sama księgowość również stała się istotnym elementem tego badania.

Ekspert poszukiwany

Przewiduje się, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, niezbędni pracodawcom okażą się specjaliści od finansów. Przedsiębiorcy planują stale powiększać swoją kadrę. Deklaruje to aż 86% badanych.

Firmy zajmujące się finansami i rachunkowością mogą mieć jednak z tym kłopoty. Na rynku nie ma wystarczającej liczby odpowiednio przygotowanych kandydatów. Dodatkowo część z nich ma wysokie oczekiwania finansowe, a stale rosnąca konkurencja nie ułatwia życia przedsiębiorcom.

Nie można też zapominać o tym, że w księgowości stale wdraża się nowe pomysły i rozwiązania automatyzujące i usprawniające procesy. Nie tylko znacząco ułatwiają życie w tej branży, ale także pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu. Dzięki temu księgowi mają możliwość zająć się innymi, bardziej naglącymi sprawami. Wagę tego typu innowacji i potrzebę ich wprowadzania do działów księgowych podkreśla cytowany raport.

Sprawdź możliwości SaldeoSMARTPoznaj SaldeoSMART, które ułatwia i przyśpiesza pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Wynagrodzenia księgowych prognozy

Zarobki pracowników rachunkowości wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Przede wszystkim starsi księgowi oraz specjaliści ds. płac mogą liczyć na lepsze pensje. Szacuje się, że będą one wyższe o 10-15 procent niż w 2019 roku. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na znajomość tematyki podatków VAT lub CIT oraz takich języków obcych jak angielski czy niemiecki.

Na początku kariery

Stanowisko młodszego księgowego to najniższy szczebel w branży. Proponowane jest ono osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia, zaś niezbędną wiedzę zdobywają wciąż w praktyce oraz od przełożonych. Początkującym proponuje się też niższe zarobki, ponieważ stale wymagają kontroli zwierzchników. Szacuje się, że w 2020 roku ich wynagrodzenia pozostaną praktycznie takie same jak w 2019 roku. Minimalna kwota wyniesie 4000, średnia 5000, zaś maksymalna 5500 złotych brutto.

Proponowane pensje dla księgowych również nie ulegną zmianie w 2020 roku. Suma  wynagrodzenia rozpoczynać się będzie od 6000, średnia ma wynieść 7000, natomiast maksymalna 7500 złotych brutto.

Do zadań specjalnych

Co wlicza się w zakres obowiązków księgowego ds. VAT-u? Przede wszystkim musi być specjalistą w dziedzinie najnowszych przepisów podatkowych. Przygotowuje on między innymi kalkulacje podatku VAT, zestawienia oraz komunikuje się z organami podatkowymi. Jego minimalna pensja w tym roku wyniesie 6500, średnia 7500, a maksymalna 8500 złotych brutto.

Księgowy projektu może liczyć na zarobki wynoszące od minimalnych 7000 do maksymalnych 9000 złotych brutto. Do jego zadań należy opieka nad konkretnym projektem. Tworzy i analizuje raporty oraz kontroluje umowy projektowe.

Doświadczeni mentorzy

Czego możemy się spodziewać w przypadku takiej posady jak starszy księgowy? Posiadając już spore doświadczenie, jest on w stanie służyć radą i szkolić nowych pracowników. Niejednokrotnie obsługuje nawet kilka działów, przygotowuje raporty, a także – co istotne – sprawozdania finansowe dla zarządu firmy. Pensje proponowane na tym stanowisku zaczynają się od 7000, a kończą nawet na 12 000 złotych brutto. Należy jednak pamiętać, że kwoty te zależą od zakresu obowiązków i kompetencji.

Najwyższą posadę zajmuje główny księgowy. Jego zadaniem jest kontrola nad wszystkimi operacjami finansowymi, które następnie muszą zostać przedstawione w odpowiednich sprawozdaniach. Osoba na tym stanowisku powinna sprawnie poruszać się w tematyce prawa podatkowego oraz znać zasady rachunkowości zarządczej. W tym przypadku wynagrodzenie oscyluje wokół kwot od 12 000 do 25 000 złotych brutto.

Biorąc pod uwagę wszystkie dane zebrane w raporcie, należy uznać, że tegoroczne zarobki pozostaną na podobnym poziomie co w 2019 roku, zwłaszcza w przypadku niższych stanowisk. Według ekspertów szczególnie cenione będą osoby nie tylko specjalizujące się w podatkach, ale także znające języki obce – zwłaszcza angielski i niemiecki. Niezmiennym kryterium wpływającym na wynagrodzenia dla księgowych pozostaje również doświadczenie. Wiele firm poszukuje bowiem starszych księgowych, którzy mogliby wesprzeć zespół swoją ekspercką wiedzą. Wszystko wskazuje więc na to, że rok 2020 będzie bardzo łaskawy dla branży rachunkowości.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – Biała lista w Panelu Firmy oraz mechanizm podzielonej płatności na fakturach
Następny
PIT – nowe ulgi i zmiany w 2020 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *