Współpraca z kontrahentami zagranicznymi – sprawdź, o czym musisz pamiętać

Udostępnij:
0
(0)

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zawierają kontrakty z partnerami zagranicznymi. Co więcej, współpracę z międzynarodowymi kontrahentami znacznie ułatwia firmom członkowsko Polski w Unii Europejskiej. Jeśli i Ty chcesz nawiązać współpracę z przedsiębiorcą z zagranicy, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

 

WDT w przypadku współpracy z kontrahentem z UE

WDT, czyli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, jest wywozem towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Dzięki dostawie towarów w ramach WDT możemy skorzystać z preferencyjnej stawki VAT-u w wysokości 0%. Aby było to możliwe, zarówno sprzedawca, jak i nabywca muszą mieć numer VAT UE. Ważne, aby odbiorca naszych towarów czy usług był podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby WDT w swoim państwie. Co więcej, sprzedawca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT-u oraz zgłosić w urzędzie skarbowym chęć dokonywania transakcji w ramach WDT. Ponadto, chcąc zastosować na fakturze preferencyjną stawkę przed złożeniem deklaracji podatkowej, należy mieć wszystkie dokumenty stanowiące dowód na wywóz towarów oraz ich odbiór przez nabywcę. W przypadku WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Co istotne, mimo stawki podatkowej, która wynosi 0% VAT-u, sprzedaż w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest sprzedażą opodatkowaną. W związku z tym nawet w tym przypadku sprzedawca może ubiegać się o zwrot podatku, mimo że fizycznie nie został on naliczony.

Sprzedaż towarów i usług poza granicę Unii

W razie współpracy z kontrahentami spoza Unii Europejskiej w niektórych przypadkach również możemy skorzystać ze stawki 0% VAT na fakturze. Ma to miejsce w takich sytuacjach jak: eksport towarów oraz usług związanych z eksportem, jak również transport lotniczy, morski i międzynarodowy. Jeśli chodzi o eksport usług na rzecz zagranicznego kontrahenta, to w przypadku gdy miejsce ich świadczenia znajduje się poza terytorium Polski i UE, obowiązek podatkowy realizuje ich nabywca. W związku tym usługa ta nie podlega już opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Świadczeniodawca ma jedynie obowiązek udokumentować jej sprzedaż uproszczoną fakturą, nie naliczając VAT-u należnego.

Zanim nawiążesz współpracę

Oprócz dużych korzyści, jakie płyną ze współpracy z kontrahentami zagranicznymi, nie możemy zapomnieć również o naszym bezpieczeństwie podczas międzynarodowych transakcji. W związku z tym, zanim nawiążemy współpracę z kontrahentem z zagranicy, należy sprawdzić, czy jest on wpisany do krajowego rejestru przedsiębiorców, oraz zweryfikować jego dane. Przed przystąpieniem do podpisania umowy należy zastanowić się nad jej kształtem oraz wynegocjować i dokładnie doprecyzować jej warunki. W przypadku współpracy z kontrahentami zagranicznymi najlepiej sprawdzają się umowy ramowe. Nie możemy zapomnieć także o wskazaniu sądu właściwego w rozstrzyganiu ewentualnych sporów między stronami. Co więcej, umowa powinna zostać sporządzona w dwóch językach, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć problemów przy pojawieniu się niejasności w jej interpretacji. Warto także, aby obie strony zobowiązały się w niej do przestrzegania międzynarodowych reguł Incoterms, określających odpowiedzialność oraz koszty sprzedawcy i nabywcy. Dzięki zachowaniu wszystkich środków ostrożności w zawieraniu umów międzynarodowych będziemy mogli bez obaw cieszyć się owocną współpracą zagraniczną i dalszym rozwojem naszej firmy na globalnym rynku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak prawidłowo zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?
Następny
Praca w biurze rachunkowym – jak ją usprawnić?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *