Współczesny księgowy – jak zmienia się praca w księgowości?

Udostępnij:
0
(0)

Pochylony nad stertą dokumentów i sumujący kolumny cyfr? Ten obraz zdecydowanie nie pasuje do współczesnego księgowego, bo dziś jego praca coraz częściej wychodzi poza sztywne ramy prowadzenia firmowej dokumentacji.

Współczesny księgowy – otwarty na potrzeby innych

Przyjęło się, że zawód księgowego jest doskonałym zajęciem dla introwertyków. Tymczasem w tej branży zdolności interpersonalne i umiejętność słuchania rozmówcy są niezwykle cenne – dzięki nim księgowy może skuteczniej pomóc osobie, która się z nim kontaktuje.

Współczesny księgowy to nie tylko osoba, która prowadzi księgi rachunkowe – to przede wszystkim doradca. Świetnie widać to na przykładzie przedsiębiorców. Pierwszy kontakt osoby zamierzającej założyć firmę z księgowym najczęściej ma miejsce jeszcze przed rejestracją działalności gospodarczej. Przyszli przedsiębiorcy oczekują pomocy w załatwieniu formalności, opracowaniu biznesplanu i ustaleniu, która forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza. W efekcie księgowy jest przewodnikiem w gąszczu biurokracji.

Dziś przedsiębiorcy mają więcej możliwości zdobycia kapitału na prowadzenie działalności niż kilkanaście lat temu. Wielu księgowych wyspecjalizowało się w temacie dotacji unijnych – pomagają w ich pozyskaniu oraz rozliczeniu.

Z czym wiąże się automatyzacja pracy księgowego?

Nowoczesny księgowy nie prowadzi dokumentacji w formie papierowej, nie potrzebuje też kalkulatora, a to dlatego, że korzysta z nowoczesnego, dedykowanego oprogramowania. Wiele biur dla własnej wygody wdraża rozwiązania, które umożliwiają im eksport informacji z faktur prosto do systemu. Efektem automatyzacji pracy jest to, że księgowy jedynie weryfikuje poprawność danych, bez spędzania całych godzin na uzupełnianiu kolumn cyframi.

To, że biura rachunkowe korzystają ze specjalnych programów oznacza tyle, że każdy księgowy musi nauczyć się ich obsługi. Z pomocą przychodzą szkolenia, dzięki którym księgowy poznaje oprogramowanie oraz wie, jak z niego efektywnie korzystać. Automatyzacja pracy pozwala też zaoszczędzić sporo czasu, który w tym zawodzie jest niezwykle cenny. Przepisy zmieniają się nieustannie, a to oznacza konieczność ciągłego dokształcania się.

automatyzacja w księgowości Automatyzacja w księgowości – co na ten temat sądzą księgowi?

Nowe wyzwania przed księgowymi

Patrząc na pracę współczesnego księgowego, można powiedzieć, że dzięki cyfryzacji ma on mniej pracy o charakterze ewidencyjnym – dane z faktur do systemu mogą zostać wprowadzone automatycznie, a kolumny cyfr podliczy komputer. Jednocześnie przed księgowymi stają nowe wyzwania. Nieustanne dokształcanie się sprawia, że mogą oni wszechstronnie pomóc klientowi – stają się doradcami biznesowymi. Jednocześnie coraz częściej księgowi analizują dane, przejmując funkcję analityków.

W wielu firmach dział księgowy i prawny ściśle ze sobą współpracują. Współczesny księgowy musi sprawnie poruszać się w gąszczu przepisów, nie tylko z zakresu prawa podatkowego – powinien mieć szeroką wiedzę m.in. z prawa cywilnego i prawa pracy.

Przedsiębiorcy mają dziś nieograniczone możliwości, jeżeli mowa o zdobywaniu klientów. Nawet niewielkie firmy mogą znaleźć biznesowych partnerów i sprzedawać swoje wyroby lub usługi za granicę. To wiąże się z koniecznością zgłębienia przepisów podatkowych obowiązujących w innych krajach i wskazania klientowi, czy opłaca mu się założyć spółkę za granicą i jak dokonywać rozliczeń, aby uniknąć postępowania karno-skarbowego.

Jak będzie wyglądać zawód księgowego w przyszłości?

Patrząc na ostatnich kilkadziesiąt lat, śmiało można powiedzieć, że zawód księgowego ewoluował. Dziś danych nie ewidencjonuje się już ręcznie, a księgowy to coraz częściej najważniejszy pracownik lub współpracownik. Jego rola w sprawnym działaniu i rozwoju przedsiębiorstwa jest coraz istotniejsza. Eksperci z branży nie mają wątpliwości, że to nie koniec zmian – w najbliższych latach księgowi najprawdopodobniej będą postrzegani przede wszystkim jako doradcy, a to z uwagi na szeroką wiedzę i zawodowe doświadczenie.

zawód księgowy Zawód – księgowy – czy warto postawić na karierę w rachunkowości?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – split payment dla przelewów w SaldeoSMART
Następny
System podzielonej płatności [część 2] – jakie są wady split payment?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *