Co znajdziesz we wpisie:
Ulga za złe długi to dostępne dla przedsiębiorców rozwiązanie umożliwiające usprawnienie rozliczeń podatkowych związanych z fakturami, które nigdy nie zostały uregulowane przez kontrahenta. Ulga ma zastosowanie w podatkach dochodowych (PIT i CIT) oraz w podatku VAT – to ten przypadek omówimy w tym artykule. Zobacz, na czym polega ulga za złe długi w VAT.
Ulga na złe długi w VAT – co to jest?
Ulga za złe długi w VAT to preferencyjne rozwiązanie podatkowe, które umożliwia przedsiębiorcom zmniejszenie kwoty podatku należnego o wartość niezapłaconych faktur, które uznaje się za „złe długi”.
Czym zatem są wspomniane w nazwie ulgi „złe długi”? To takie faktury, których termin płatności minął, a kontrahent nie uregulował ich w terminie. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, to przedsiębiorca, który wystawił fakturę, może odliczyć od podatku należnego kwotę, którą miał otrzymać, ale nie otrzymał ze względu na zaległości płatnicze kontrahenta.
Pamiętaj – ulga za złe długi w VAT dotyczy jedynie podatku należnego, a nie podatku od towarów i usług, który został już zapłacony przez przedsiębiorcę. Warunkiem skorzystania z ulgi jest m.in. wystawienie faktury, termin jej płatności oraz podejmowanie działań w celu dochodzenia należności (np. wezwanie do zapłaty) – więcej na ten temat poniżej. |
Jeśli chcesz uporządkować faktury sprzedażowe w swojej firmie – sprawdź aplikację SaldeoSMART! |
Ulga za złe długi w VAT – warunki przyznania
Ulga za złe długi w VAT umożliwia przedsiębiorcom zmniejszenie kwoty podatku należnego o wartość niezapłaconych faktur. Jednak skorzystanie z niej wiąże się z pewnymi warunkami. Co musisz zrobić – albo jaka sytuacja musi zaistnieć – aby możliwe było przyznanie ulgi za złe długi? Najważniejsze warunki to:
- Faktura musi zostać uznana za “złą” – oznacza to, że termin płatności faktury minął, a kontrahent nie uregulował jej w terminie.
- Przedsiębiorca podejmuje działania w celu dochodzenia swojej należności – na przykład w formie wezwania do zapłaty.
- Należność z faktury została zaksięgowana w księgach rachunkowych i zostanie uwzględniona w deklaracji podatkowej.
- Upłynęło więcej niż 90 dni od końca terminu płatności faktury.
- Nie istnieją podstawy do przypuszczenia, że kontrahent dokona zapłaty.
- Kontrahent jest podatnikiem VAT czynnym lub jednostką niebędącą podatnikiem VAT.
Pamiętaj! Ulga może być zastosowana wyłącznie do transakcji dokonanych na terytorium kraju. |
Warto też wspomnieć o tym, że skorzystanie z ulgi za złe długi w VAT może wymagać zachowania odpowiednich procedur księgowych i podatkowych, dlatego wskazane jest tutaj skorzystanie ze wsparcia doradcy podatkowego albo księgowego, który podpowie Ci, jak podejść do tematu.
Ulga za złe długi a zapłata należności w deklaracji VAT
Ulga za złe długi w VAT dotyczy obniżenia kwoty podatku należnego, a nie kwoty należności. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca skorzystał z ulgi za złe długi, to wciąż musi zapłacić całą kwotę należności z faktury, którą wystawił.
W deklaracji VAT przedsiębiorca musi wskazać kwotę podatku należnego, jaki jest zobowiązany zapłacić. Jeśli skorzystał z ulgi za złe długi, to kwota ta będzie niższa o kwotę podatku od faktury, którą nie otrzymał ze względu na zaległości płatnicze kontrahenta.
Ulga na złe długi w 2023 – zmiany w prawie
Od 1 stycznia 2023 roku podatnicy nie muszą już wykazywać w zeznaniu podatkowym swoich zobowiązań lub wierzytelności związanych z ulgą na złe długi. Wcześniej, jeśli przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z tej ulgi, musiał dołączyć do zeznania podatkowego odpowiedni załącznik, w którym wykazywane były dane dotyczące jego wierzytelności. Teraz (od 2023 roku) ulga za złe długi nie wymaga już składania informacji PIT/WZ wraz z zeznaniem podatkowym za 2022 rok.
Pamiętaj! Brak formalnego wymogu nie zwalnia Cię z konieczności udowodnienia wysokości nieuregulowanej należności, która ma wpływ na podstawę opodatkowania. |
Warto mieć na uwadze konieczność uporządkowania swoich wydatków oraz stale monitorować status opłacenia faktur – pomogą Ci w tym takie programy do fakturowania jak SaldeoSMART, gdzie jedno kliknięcie wystarczy, aby sprawdzić konkretny dokument.