ulga za złe długi w vat

Ulga za złe długi w VAT – warunki skorzystania

Udostępnij:
1.3
(3)

Ulga za złe długi to dostępne dla przedsiębiorców rozwiązanie umożliwiające usprawnienie rozliczeń podatkowych związanych z fakturami, które nigdy nie zostały uregulowane przez kontrahenta. Ulga ma zastosowanie w podatkach dochodowych (PIT i CIT) oraz w podatku VAT – to ten przypadek omówimy w tym artykule. Zobacz, na czym polega ulga za złe długi w VAT.

Ulga na złe długi w VAT – co to jest?

Ulga za złe długi w VAT to preferencyjne rozwiązanie podatkowe, które umożliwia przedsiębiorcom zmniejszenie kwoty podatku należnego o wartość niezapłaconych faktur, które uznaje się za „złe długi”.

Czym zatem są wspomniane w nazwie ulgi „złe długi”? To takie faktury, których termin płatności minął, a kontrahent nie uregulował ich w terminie. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, to przedsiębiorca, który wystawił fakturę, może odliczyć od podatku należnego kwotę, którą miał otrzymać, ale nie otrzymał ze względu na zaległości płatnicze kontrahenta.

Pamiętaj – ulga za złe długi w VAT dotyczy jedynie podatku należnego, a nie podatku od towarów i usług, który został już zapłacony przez przedsiębiorcę. Warunkiem skorzystania z ulgi jest m.in. wystawienie faktury, termin jej płatności oraz podejmowanie działań w celu dochodzenia należności (np. wezwanie do zapłaty) – więcej na ten temat poniżej.
ulga-za-zly-vatJeśli chcesz uporządkować faktury sprzedażowe w swojej firmie – sprawdź aplikację SaldeoSMART!

Ulga za złe długi w VAT – warunki przyznania

Ulga za złe długi w VAT umożliwia przedsiębiorcom zmniejszenie kwoty podatku należnego o wartość niezapłaconych faktur. Jednak skorzystanie z niej wiąże się z pewnymi warunkami. Co musisz zrobić – albo jaka sytuacja musi zaistnieć – aby możliwe było przyznanie ulgi za złe długi? Najważniejsze warunki to:

  • Faktura musi zostać uznana za “złą” – oznacza to, że termin płatności faktury minął, a kontrahent nie uregulował jej w terminie.
  • Przedsiębiorca podejmuje działania w celu dochodzenia swojej należności – na przykład w formie wezwania do zapłaty.
  • Należność z faktury została zaksięgowana w księgach rachunkowych i zostanie uwzględniona w deklaracji podatkowej.
  • Upłynęło więcej niż 90 dni od końca terminu płatności faktury.
  • Nie istnieją podstawy do przypuszczenia, że kontrahent dokona zapłaty.
  • Kontrahent jest podatnikiem VAT czynnym lub jednostką niebędącą podatnikiem VAT.
Pamiętaj! Ulga może być zastosowana wyłącznie do transakcji dokonanych na terytorium kraju.

Warto też wspomnieć o tym, że skorzystanie z ulgi za złe długi w VAT może wymagać zachowania odpowiednich procedur księgowych i podatkowych, dlatego wskazane jest tutaj skorzystanie ze wsparcia doradcy podatkowego albo księgowego, który podpowie Ci, jak podejść do tematu.

Ulga za złe długi a zapłata należności w deklaracji VAT

Ulga za złe długi w VAT dotyczy obniżenia kwoty podatku należnego, a nie kwoty należności. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca skorzystał z ulgi za złe długi, to wciąż musi zapłacić całą kwotę należności z faktury, którą wystawił.

W deklaracji VAT przedsiębiorca musi wskazać kwotę podatku należnego, jaki jest zobowiązany zapłacić. Jeśli skorzystał z ulgi za złe długi, to kwota ta będzie niższa o kwotę podatku od faktury, którą nie otrzymał ze względu na zaległości płatnicze kontrahenta.

ulga za złe długi

Ulga na złe długi w 2023 – zmiany w prawie

Od 1 stycznia 2023 roku podatnicy nie muszą już wykazywać w zeznaniu podatkowym swoich zobowiązań lub wierzytelności związanych z ulgą na złe długi. Wcześniej, jeśli przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z tej ulgi, musiał dołączyć do zeznania podatkowego odpowiedni załącznik, w którym wykazywane były dane dotyczące jego wierzytelności. Teraz (od 2023 roku) ulga za złe długi nie wymaga już składania informacji PIT/WZ wraz z zeznaniem podatkowym za 2022 rok.

Pamiętaj! Brak formalnego wymogu nie zwalnia Cię z konieczności udowodnienia wysokości nieuregulowanej należności, która ma wpływ na podstawę opodatkowania.

Warto mieć na uwadze konieczność uporządkowania swoich wydatków oraz stale monitorować status opłacenia faktur – pomogą Ci w tym takie programy do fakturowania jak SaldeoSMART, gdzie jedno kliknięcie wystarczy, aby sprawdzić konkretny dokument.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1.3 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
E-faktury obowiązkowe w Unii Europejskiej. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Następny
Co to jest faktura? Rodzaje faktur

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *