Sprawdzone źródła wiedzy i informacji dla księgowych

Udostępnij:
5
(1)

Bardzo często powtarzam, również tutaj, w tekstach, że w pracy księgowego i w działaniach właściciela biura rachunkowego najważniejszy jest rozwój. Jak jednak się rozwijać, uczyć i wzmacniać? Możliwości jest naprawdę wiele! Przygotowałam zestaw źródeł wiedzy dla pracowników branży księgowej, z których ja korzystam na co dzień. Co prawda jest on subiektywny, ale – co mogę zaświadczyć – również bardzo skuteczny.

Zacznę od tego, że żyjemy w czasach bardzo sprzyjających i wspierających dla właścicieli biur rachunkowych. W dobie Internetu mamy naprawdę bardzo dużo narzędzi ułatwiających pracę i dedykowanych stricte naszej branży. Nie zawsze tak było!

Na początku były… papierowe biuletyny

Pamiętacie? Bo ja tak. Kiedy 14 lat temu zaczynałam biznes w branży księgowej, w Internecie nie było jeszcze tylu pożytecznych narzędzi. Był Gofin, czyli wydawnictwo do dziś bardzo znane wśród księgowych. Był – i nadal jest – skarbnicą wiedzy, do której wszyscy wracaliśmy. Wtedy jednak namiętnie korzystaliśmy z papierowych biuletynów wydawanych przez Gofin. Był Biuletyn Służb Ekonomicznych, był biuletyn związany z ustawą o rachunkowości, z VAT-em, z podatkiem dochodowym, przegląd najnowszych interpretacji i tak dalej. Z czasem wydawnictwo zaczęło też rozwijać swój portal internetowy i to tam faktycznie zaczęło pojawiać się najwięcej różnorodnych informacji. Do dziś można też prenumerować biuletyn w wersji elektronicznej.

Internet – czyli najszybszy dostęp do wiedzy

Obok wydawnictwa Gofin pojawiły się też inne cenne źródła. Jest Infor, który udostępnia na przykład narzędzie Infor Lex. Mamy Wolters Kluwer, który zapewnia biurom rachunkowym różne bazy wiedzy, przepisów podatkowych oraz ich interpretacji. Jest wydawnictwo C.H. Beck i jego system Legalis dla księgowych i kadrowych. Za dostęp do tych narzędzi trzeba oczywiście zapłacić. Bardzo fajne jest jednak to, że właściciel biura rachunkowego może nadać dostępy także swoim pracownikom. Dzięki temu mają oni zawsze pod ręką najważniejsze terminy, najnowsze interpretacje, możliwość szukania informacji po słowie kluczowym oraz rodzajach dokumentów. Możemy na przykład wybrać, czy chcemy odnaleźć akty prawne czy wzór dokumentu. To bardzo usprawnia codzienną pracę.

Szkolenia i webinary – dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej

Wspomniani wyżej wydawcy organizują też regularnie różnorodne szkolenia, także online. Czasem są to krótkie, godzinne webinary, czasem dłuższe szkolenia, a czasem nawet całe programy dedykowanie księgowym i biurom rachunkowym.

Takie programy dostarczają największe kancelarie doradztwa podatkowego. Należy do nich Akademia LTCA, która ma dedykowany program dla branży księgowej oraz biur rachunkowych. Składają się na niego platforma e-learningowa, szkoleniowa, na której mamy dostęp do nagrań ze szkoleń oraz do szkoleń online na żywo. Dostajemy harmonogram na cały miesiąc – z datami i długością szkoleń, jeżeli mamy wykupiony pakiet dostępowy. Dzięki temu możemy zaplanować z wyprzedzeniem, w jakich szkoleniach weźmiemy udział.

Firma szkoleniowa Ekspert ze Słupska także ma szkolenia dedykowane branży księgowej i właścicielom biur oraz kadrze zarządzającej. Praktycznie codziennie można wziąć udział w webinarach czy szkoleniach.

Bardzo popularnym produktem wśród biur rachunkowych jest Akademia Podatków i Prawa. I to jest z kolei platforma szkoleniowa Kancelarii Doradztwa Podatkowego Staniek i Partnerzy.

Dodatkowo tego typu kancelarie mają swoje oddziały w różnych miastach. Dzięki temu księgowi mogą konsultować z nimi swoje wątpliwości w zakresie prawa podatkowego. Jeżeli mamy jakąś kwestię, z którą nie do końca wiemy, jak sobie poradzić, bo wymaga wiedzy z zakresu doradztwa podatkowego, to mając podpisaną umowę, zwracamy się do opiekuna doradcy podatkowego, który nas w tej pracy na co dzień wspomaga. To nam oszczędza bardzo dużo czasu i daje pewność, że dobrze zinterpretujemy przepisy i ochronimy klienta.

Konferencje, spotkania i rozmowy twarzą w twarz

Nikogo, kto mnie zna lub kto zna moje wcześniejsze teksty, nie zdziwi, że ja osobiście jestem zwolennikiem czerpania wiedzy z doświadczania i wymiany doświadczeń. Dlatego wyjątkowo cenię sobie uczestnictwo w konferencjach. I to zarówno tych merytorycznych, związanych tematycznie z naszą branżą, jak i tych koncentrujących się na rozwoju kompetencji miękkich.

Zacznijmy od tych pierwszych. Warto pamiętać, że te przeznaczone dla właścicieli biur rachunkowych lub osób zarządzających tymi biurami to potężna dawka wiedzy. Tematyka jest tak dobrana, by poruszała ważne kwestie, z którymi na co dzień się mierzymy. W Polsce są co najmniej trzy takie konferencji w roku, na których naprawdę warto się pojawić i z których można wynieść dużo pożytecznej wiedzy na temat zmian w przepisach i tego, jak wpływają one na funkcjonowanie firm, naszą pracę i nasze umowy z klientami. To również doskonała okazja do porozmawiania i przedyskutowania wyzwań, przed którymi stoimy, z innymi właścicielami biur. Bardzo często zdarza się, że oni już mierzyli się z podobną sytuacją i mogą coś podpowiedzieć, poradzić.

Ogromnie ważne są dla mnie również konferencje dotyczące kompetencji miękkich, np. wydarzenie dla właścicieli biur rachunkowych „Zmieniamy oblicze biur rachunkowych” na Pomorzu, organizowane przez Żanetę Hejne i Joannę Głowacką. Podczas nich dowiadujemy się przede wszystkim tego, jak być dobrym szefem, liderem, jak motywować zespół, jak występować publicznie, jak budować relacje, rozmawiać z klientami i badać ich potrzeby, sprzedawać, negocjować i tak dalej. Czyli tematy, w których księgowi nie są zazwyczaj wyspecjalizowani, a których znajomość jest niezbędna, by z sukcesem prowadzić firmę.

Organizacje i stowarzyszenia – dla tych, którzy chcą więcej

Niezwykle istotna jest również przynależność do różnych organizacji zrzeszających biura rachunkowe, np. do Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Dlaczego? To daje niesamowitą wartość. Możemy dzięki temu uczestniczyć w wielu wartościowych spotkaniach. Mamy podatkowe podsumowanie miesiąca, czyli zbiór najważniejszych informacji, które doradca podatkowy współpracujący z Izbą przedstawia w sposób prosty i zrozumiały. Wyjaśnia, jaki mogą one mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i na biznesy naszych klientów. Mamy czwartkowe kawy online, podczas których dyskutujemy o ważnych dla nas tematach, zadajemy sobie pytania. Mamy szkolenia, między innymi z cyfryzacji, elektronicznych akt osobowych, elektronicznego obiegu dokumentów itd.

Podobne spotkania organizują też inne podmioty. Są poniedziałki z Fundacją Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych. Poruszamy podczas nich bardzo merytoryczne tematy. Wszystko jest tłumaczone w zrozumiały sposób – zmieniło się to i to, co w taki a nie inny sposób wpłynie na pracę biura oraz biznes klientów i umowy z tym klientem. Nie spędzamy na takim szkoleniu całego dnia, co jest bardzo ważne w naszej pracy, w której wciąż zmagamy się z brakiem czasu.

Uczyć się przez doświadczenie można także w różnego rodzaju organizacjach biznesowych. Ja na przykład należę do zrzeszającej przedsiębiorców organizacji BNI. Dzięki temu nie tylko mam nowych klientów, ale też rozwijam się. Mogę bowiem rozmawiać z przedsiębiorcami z wielu branż, poznawać ich bolączki i potrzeby, ale też inspirować się tym, jak działają, wyciągać wnioski z ich przeżyć i doświadczeń. To jest niezwykła wartość.

Informacje od partnerów technologicznych

Bardzo doceniam też wsparcie, na jakie księgowi mogą liczyć ze strony producentów oprogramowania. To jest bardzo fajne, że firmy technologiczne jak SaldeoSMART myślą o swoich klientach, wychodzą do przodu, organizują różnorodne webinary, szkolenia, z których są też nagrania dostępne choćby na YouTube. Gdy coś się zmienia, pojawiają się filmiki, przychodzą biuletyny wyjaśniające, jak funkcjonują nowości w systemie. To jest niezwykle pomocne, zwłaszcza że możemy sięgnąć po taki materiał w dowolnej, dogodnej dla nas chwili. Ważne dla mnie jest też to, że mogę taką treść przesłać dalej, do klientów biura, którzy mogą na spokojnie się z nią zapoznać. To jest naprawdę rozwiązanie na wagę złota.

Ogromnie podobał mi się też zorganizowany przez Saldeo i prowadzony przez Beatę Anioł webinar dotyczący stresu i tego, jak sobie z nim radzić. Jak wiadomo, stresu w pracy księgowego jest niemało. Ucieszyłam się więc bardzo, że producent oprogramowania dba nie tylko o to, abyśmy wiedzieli, jak najefektywniej korzystać z jego rozwiązania, ale też – jak lepiej radzić sobie w codziennym życiu. To są właśnie tak potrzebne kompetencje miękkie.

Wsparcie koleżanek i kolegów – czyli grupy facebookowe

I na koniec opowiem jeszcze o takiej doraźnej pomocy, której udzielamy sobie nawzajem na różnego rodzaju tematycznych grupach facebookowych, zrzeszających właścicieli biur rachunkowych. To są zamknięte grupy, dedykowane stricte właścicielom biur. Mamy taką grupę merytoryczną w ramach Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Jeśli ktoś z nas ma jakieś wyzwanie, wątpliwość – rzuca temat na grupie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto miał już do czynienia z podobnym przypadkiem. To jest po prostu świetne i pomocne.

Są też inne grupy właścicieli biur. Jedna z pierwszych liczy dziś prawie 3000 osób. To też jest świetne forum do rzeczowej dyskusji na merytoryczne tematy. Moim zdaniem więc osoby, które startują dziś w branży, mają dostęp do naprawdę niesamowitej kopalni wiedzy i wsparcia.

A skoro już przy mediach społecznościowych jesteśmy, nie mogę nie wspomnieć o platformach takich jak LinkedIn, Instagram czy Spotify. To tu można znaleźć i obserwować znanych doradców podatkowych, między innymi uwielbianych przez księgowych Samira Kayyali czy Marcina Zarzyckiego. Regularnie publikują oni wartościowe, zrozumiałe treści w postaci rolek czy podcastów. To doskonały sposób na zdobycie nowej wiedzy.

Wiele źródeł, wiele szans

No właśnie, najważniejsze jest jednak to, by się na tę wiedzę nie zamykać. Jeśli chcemy działać z sukcesem, musimy wszechstronnie patrzeć na biznes, na otoczenie, być uważnym i wciąż obserwować, co się dzieje i co się zmienia.

Nie można spocząć na laurach z myślą, że moja firma jest dobrze ułożona i już teraz wszystko będzie super. To tak nie działa. Praca z ludźmi, z zespołem to ciągły rozwój, ciągła nauka, ciągłe szkolenia. Jeśli się na to zamkniemy, możemy utknąć w jednym miejscu. Oczywiście nie chodzi o to, żeby próbować wszystkiego, sprawdzać każdą możliwość, korzystać z tysiąca różnych platform. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jakie są możliwości, przetestować kilka i wybrać te, które są najodpowiedniejsze dla nas. A także dla naszych pracowników – pamiętajmy bowiem, że oni też chcą się uczyć, chcą mieć zapewniony dostęp do sprawdzonych źródeł wiedzy i pracować w nowoczesnym otoczeniu, przy wsparciu technologii.

Wszystko zatem zaczyna się od świadomości właściciela biura rachunkowego. A ona powinna być na naprawdę wysokim poziomie, bo żyjemy w czasach, w których wszystko się dynamicznie zmienia. Im szybciej dostosujemy się do zmian, im więcej będziemy o nich wiedzieć, tym łatwiej będzie nam się dzielić tą wiedzą i doświadczeniem z naszymi klientami. Oni tego oczekują, a dla nas – edukacyjne podejście do klienta może być dodatkowym wyróżnikiem. Na rozszerzaniu i szerzeniu wiedzy naprawdę skorzystamy wszyscy. Uczmy się więc i dzielmy się informacjami. Współpraca w branży księgowej i z biurami rachunkowymi będzie wtedy na pewno efektywniejsza i przyjemniejsza 😊

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Księgowa, właściciel Biura Rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, partner merytoryczny SaldeoSMART, architekt rozwiązań rachunkowo-księgowych. Twórczyni innowacyjnego podejścia do księgowości - Zwinna Księgowość. Projektuje rozwiązania dla firm, zwiększające wartość biznesu w oparciu o model Deminga.
Poprzedni
Usprawniaj zarządzanie uprawnieniami w SaldeoSMART
Następny
Nowe wymogi BHP od 17 maja 2024 roku!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *