Rekrutacja do działu księgowości – jakie dokumenty przygotować?

Udostępnij:
0
(0)

Procesy rekrutacyjne są coraz bardziej kosztowne – jak zredukować czas ich trwania za pomocą analizy dokumentów od kandydata? Co warto przygotować z perspektywy kandydata, by stać się bardziej wiarygodnym i szybciej zrekrutowanym pracownikiem? Podpowiadamy, na jakie dokumenty zwrócić uwagę podczas rekrutacji do działu księgowości i jak je czytać.

Dokumenty przydatne w rekrutacji księgowego – perspektywa firmy

Rekrutacja kosztuje. Nietrafiona rekrutacja kosztuje jeszcze więcej. A rekrutacja do działu księgowości nie jest w tym przypadku wyjątkiem. O jakie dokumenty warto prosić przy rekrutacji księgowego?

CV to oczywiście podstawa. W wielu przypadkach jednak CV i tak niewiele mówi o kandydacie, bo nie daje pełnych informacji na temat tego, w jakich obszarach księgowości osoba ta się specjalizuje. Dlatego warto już w ogłoszeniu poprosić o doprecyzowanie. Dla osoby rekrutującej jest to też informacja czy kandydat przeczytał dokładnie ogłoszenie.

Certyfikaty i potwierdzenia kompetencji – warto o nie poprosić, bo dają informację, czy dana osoba rozwija się zawodowo. Oczywiście w wielu przypadkach będzie to zależeć od tego, jakie możliwości dał jej poprzedni pracodawca, dlatego takich dokumentów nie powinno się traktować jako koniecznych.

Świadectwa pracy – rzadko oczekiwane przez pracodawców, a mogące bardzo dużo powiedzieć o kandydacie. Przede wszystkim świadectwa pracy wskazują na realny okres pracy (na świadectwie mamy informacje o okresie urlopów oraz chorobowych) i dają jasny przekaz dotyczący powodów rozstania się z pracownikiem. Jeśli to pracownik został zwolniony, rzadko kiedy przyzna się do tego na rozmowie kwalifikacyjnej, a świadectwo pracy taką informację ujawni.

List Motywacyjny nie jest już obecnie popularnych dokumentem i rzadko kiedy daje sensowne informacje o kandydacie. Zamiast oczekiwać Listu Motywacyjnego, lepiej poprosić o krótkie podsumowanie doświadczenia i kariery w treści maila. Jest to też dodatkowy sposób na sprawdzenie czy kandydat przeczytał treść ogłoszenia do końca, jest uważny i zmotywowany.

Rekrutacja z perspektywy kandydata

Osoba szukająca pracy w obszarze księgowości powinna pokazać się przede wszystkim jako osoba zorganizowana, dokładna, skrupulatna oraz posiadająca odpowiednią wiedzę księgową. Nie zaszkodzi też motywacja do pracy – najlepiej w tej konkretnej firmie bądź przynajmniej w danym obszarze biznesowym.

Analiza dokumentów rekrutacyjnych, otrzymywanych od kandydatów do pracy w księgowości, polega przede wszystkim na ich:

  • analizie formalnej (zwłaszcza w instytucjach państwowych),
  • merytorycznej (czy wszystkie oczekiwania zostały spełnione),
  • jakościowej.
Dokumenty kandydata w rekrutacji Dokumenty kandydata – co warto sprawdzać podczas rekrutacji, czyli jak przygotować się do aplikacji

Rekrutacja do działu księgowości – analiza dokumentów

Formalna analiza polega na weryfikacji, czy kandydat przesłał wszystkie wymagane dokumenty i spełnia kryteria twarde. W instytucjach publicznych często jest to cały stos dokumentów, a brak jednego z nich może zdyskwalifikować kandydata. Dlatego, nawet jeśli szczerze nienawidzisz pisania Listów Motywacyjnych i wierzysz w to, że Twoje CV się samo obroni, to lepiej go przesłać, jeśli pracodawca tego wymaga.

Analiza merytoryczna oznacza sprawdzenie tego, czy kandydat przynajmniej potencjalnie posiada wymagane doświadczenie i wiedzę. Przydadzą się tu zatem wszelkie dokumenty potwierdzające aktualną wiedzę księgową (certyfikaty i potwierdzenia uczestnictwa w szkoleniach). Nie warto wysyłać potwierdzeń szkoleń starszych niż 2-3 lata (nie tylko nie są aktualne, ale mogą sugerować, że kandydat nie aktualizuje wiedzy na bieżąco).

Ważne mogą być też referencje, ale warto by były napisane w taki sposób, który jednoznacznie podkreśla, co kandydat robił i za co był ceniony. Referencje z ogólnymi informacjami, pozbawione konkretów, takie, które wyglądają jak pisane „dla każdego” lepiej zostawić w szufladzie.

W zakresie analizy jakościowej kandydata często dyskwalifikują:

  • Literówki – świadczą o braku uważności i skrupulatności,
  • Chaos w dokumentach aplikacyjnych – np. niejasne sformułowania, brak hierarchii, a nawet nieuporządkowane i pozbawione konsekwencji nazewnictwo dokumentów. Mogą sugerować brak zorganizowania, konsekwencji, potencjalne trudności z przygotowywaniem dokumentów,
  • Problemy z formatowaniem dokumentów – mogą zaalarmować rekrutera o tym, że kandydat ma problemy z używaniem programów, a to może stanowić kłopot w przyuczaniu do określonych aplikacji stosowanych w firmie.

Dlatego warto przejrzeć dokładnie swoją aplikację, sprawdzić, czy nie ma błędów i dopiero wtedy wysyłać dokumenty. Rekrutacja do działu księgowości, podobnie jak do innych działów, ma na celu wybranie jak najlepszego pracownika. Czas poświęcony na przygotowanie dokumentów (przez kandydata) i ich analizę (przez rekrutera) ma przełożenie na długość rekrutacji i jej skuteczność.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak zarządzać dokumentacją w małej firmie?
Następny
6 sytuacji, w których gubią się dokumenty

Komentarze (1)

  1. Julia Sikora

    Cenne informacje, zwłaszcza dla osób, które są zainteresowane pracą w księgowości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *