Przegląd zmian w podatkach – na nudę na pewno nie możemy narzekać

Udostępnij:
0
(0)

Do szczególnej aktywności ustawodawcy w zakresie zmian w przepisach podatkowych zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić i nie zanosi się, aby w najbliższym czasie miało się coś w tym względzie zmienić. Wybierzmy się więc na przejażdżkę podatkowym rollercoasterem. Bądźmy przygotowani nie tylko na szybkie tempo, ale także na chwile grozy i gwałtowne zwroty. Takich wrażeń dostarczyły nam ostatnio doniesienia o planach wprowadzenia przez resort finansów tzw. testu przedsiębiorcy. I kto powiedział, że podatki są nudne?

Test przedsiębiorcy – skończyło się na strachu

Przez blisko miesiąc jednym z najgorętszych tematów podatkowym był pomysł wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zamierza ukrócić pozorne prowadzenie biznesu przez osoby, które płacą niższe podatki i składki ZUS, a tak naprawdę pracują dla jednej firmy i wystawiają dla niej tylko jedną fakturę w miesiącu. Od razu pojawiło się wiele obaw i pytań o kryteria i zasady, na jakich miałyby być testowane jednoosobowe firmy. Ostatecznie Ministerstwo Finansów wycofało się z tego projektu, choć na początku zapowiadano, że przepisy oddzielające „fałszywych” przedsiębiorców od „prawdziwych” mają być skonstruowane tak, by „nawet mysz się nie prześliznęła”.

Nowa skala podatkowa i wyższe KUP

Jedną z najnowszych zapowiedzi resortu finansów jest reforma podatków dochodowych zakładająca wprowadzenie od 2020 r. nowej skali podatkowej. Na zmianach, które według komentarzy projektodawców mają stopniowo wprowadzać tzw. progresję podatkowa od dołu, najbardziej skorzystają osoby o niższych zarobkach. I tak: osoby do 26 roku życia, których dochody w skali roku nie przekroczą 42 000 zł w ogóle nie zapłacą PIT. Pierwszy przedział zmienionej skali podatkowej to zarobki do 42 764 zł obłożone 17% stawką, 18% zapłacą zarabiający nie więcej niż 85 528 zł, a do trzeciego progu zakwalifikują się ci, których dochody przekroczą kwotę 85 528 zł. Najbogatsi zapłacą podatek według stawki 32%. W planach jest także podniesienie kosztów uzyskania dla zatrudnionych na etacie z obecnych 1 335 zł do 3 000 zł rocznie.

VAT: zmiana stawek, WIS i nowy rejestr

Na początku marca br. rząd przyjął projekt nowej matrycy stawek VAT. Z początkiem 2020 r. do lamusa odejdzie PKWiU, a przedsiębiorcom ma być łatwiej  przyporządkowywać towary i usługi do właściwych stawek VAT.

Wcześniej, bo już 1 czerwca br. zmianie mają ulec stawki tego podatku na niektóre towary i usługi. Z tą samą datą przewidziano wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Decyzje dotyczące prawidłowych stawek VAT będzie na wniosek zainteresowanych podatników wydawał Dyrektor KIS.

Z kolei nowy rejestr podatników VAT prowadzony przez szefa KAS (zwany również białą listą), ma być dostępny od 1 września br. na stronie BIP Ministerstwa Finansów. Zastąpi on obowiązujące obecnie wykazy: podatników zarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru. Ma pomóc przedsiębiorcom w weryfikacji kontrahenta i uniknąć zamieszania w karuzele VAT, a jednocześnie  będzie jedną z przesłanek dochowanie należytej staranności w podatku VAT.

jedna baza podatników VAT Jedna baza podatników VAT – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat

Kasy fiskalne online – nie tak szybko

Chociaż nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca e-kasy wchodzi w życie 1 maja 2019 r., pierwsze urządzenia nowego typu będą stosowane dopiero od początku 2020 r. w warsztatach mechanicznych i na stacjach benzynowych. Następni w kolejce są hotelarze, placówki gastronomiczne i podmioty zajmujące się handlem materiałami opałowymi – oni zaczną korzystać z kas online od 1 lipca 2020 r. Następne branże to fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, siłownie, kluby fitness i budowlańcy – dla nich termin zainstalowania nowych urządzeń to początek 2021 r.

Poza ww. przypadkami stosowane obecnie kasy mogą być wykorzystywane do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie z tym, że urządzenia z papierowym zapisem kopii trzeba wycofać do końca sierpnia br., a te z zapisem elektronicznym do końca 2022 r.
Kasy online będą automatycznie i na bieżąco przekazywać dane do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu fiskusowi będzie łatwiej analizować dane, prowadzić bardziej efektywne kontrole, a w efekcie ograniczyć nadużycia i uszczelnić system podatku VAT.

Na koniec pozytywnie

Korzystne dla podatników interpretacje fiskusa zasługują na szczególną uwagę i nagłośnienie, choćby dlatego, że nie słyszymy o nich tak często, jakbyśmy chcieli. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej[1] odniósł się niedawno do kwestii zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków na posiłki z kontrahentem, które wciąż budzą wiele wątpliwości. Aby wrzucić w koszty poczęstunek (w tym alkohol, podawane w restauracji bądź w formie cateringu), spotkanie musi służyć zawieraniu kontraktów i uzgadnianiu warunków współpracy, a nie budowaniu wizerunku spółki i kreowaniu pozytywnych relacji  (czyli nie może być tzw. reprezentacją).

Trzeba jednak zachować dużą ostrożność: aby urzędnicy nie wyrzucili z kosztów tego rodzaju wydatków, należy bardzo starannie udokumentować i opisać tego rodzaju wydatki. Związek firmowej biesiady z działalnością gospodarczą musi być ewidentny i łatwy do wykazania podczas kontroli.

[1] Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 4 marca 2019 r.  sygn.. 0111-KDIB2-3.4010.46.2019.1.AD.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Ozusowanie umów cywilnoprawnych – czy szykują się duże zmiany w “śmieciówkach”?
Następny
Jedna baza podatników VAT – kolejne uszczelnienie systemu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *