Obniżenie składek ZUS przez 3 lata

Preferencyjne składki ZUS przez 3 lata – czy czeka nas zmiana przepisów?

Udostępnij:
0
(0)

Już nie raz pisaliśmy o tym, że prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko ciężki kawałek chleba, ale też ogromna satysfakcja dla każdego przedsiębiorcy. Nie jest tajemnicą, że najtrudniejsze są pierwsze trzy lata funkcjonowania nowej firmy. To zarówno czas zdobywania nowych klientów i bezcennej wiedzy biznesowej, jak i przejścia z preferencyjnych składek ZUS na pełne.

Niestety, coraz więcej przedsiębiorstw zawiesza lub wyrejestrowuje działalność tuż po upływie dwóch lat zobowiązujących do płacenia tzw. małego ZUS-u. Nowy projekt ministerstwa chce rozwiązać ten problem i wydłużyć prawo do obniżonych składek ZUS o kolejny rok.

Niekończąca się opowieść

Składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spędzają sen z powiek zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom, którzy rokrocznie z utęsknieniem czekają na korzystne zmiany systemowe. Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z comiesięcznym odprowadzaniem składek do ZUS w wysokości 487,90 zł przez pierwsze 24 miesiące. Po tym czasie kończy się okres ochronny, a stawka składki zwiększa się ponad dwukrotnie, do ok. 1172,56 zł.

Jak można się domyślić, trzeci rok działalności jest momentem krytycznym dla każdej mniejszej firmy. To on bowiem decyduje o tym, czy przedsiębiorca utrzyma się na powierzchni i zwiększy swoje przychody na tyle, aby brak preferencyjnych składek nie stanowił większego zagrożenia dla płynności finansowej firmy.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele spekulacji związanych z projektem ustawy mającej na celu poprawę sytuacji nowych przedsiębiorców. Chodziło o plany wprowadzenia tzw. ulgi na start.

Na temat ulgi na start pisaliśmy także TUTAJ.

Niestety, prace nad ustawą ucichły, a zamiast niej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało kolejny projekt, który został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Zbawienny rok?

Nowy projekt MRPiPS zakłada wydłużenie okresu obowiązywania niższych składek ZUS o kolejny rok. Trzy lata na preferencyjnej stawce brzmią całkiem kusząco. Jednak w rzeczywistości składki opłacane podczas trzeciego roku działalności będą wyższe od kwoty tzw. małego ZUS-u.

Zgodnie z projektem ustawy, składki odprowadzane w ciągu 25-36 miesiąca funkcjonowania firmy wyniosą 678,52 zł. Co więcej, podobnie jak w przypadku pierwszych dwóch lat działalności, również i w kolejnym roku przedsiębiorcy będą zwolnieni z konieczności opłacania składki na Fundusz Pracy.

Ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku. W trakcie procesu legislacyjnego wiele może się jeszcze zmienić. Wszystko wskazuje jednak na to, że na nowej zmianie skorzystają wyłącznie osoby, które zdecydują się na założenie firmy dopiero po 1 stycznia 2018 roku. Czy już w przyszłym roku problem z ustalaniem wysokości składek ZUS rozwiąże się na dobre?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – sufiksy w numeracji faktur oraz dodawanie wydatków na podstawie dokumentów
Następny
PaaS, SaaS, IaaS – różne rodzaje usług w chmurze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *