W podatkach jedyną pewną rzeczą jest… zmiana

Udostępnij:
0
(0)

Klientami biur rachunkowych są firmy z przeróżnych branż, dlatego w praktyce bardzo wiele decyzji polityków i rządu może mieć wpływ na ich pracę. Rolą biura rachunkowego jest wówczas szybkie zapoznanie się z nowymi zapisami prawa podatkowego i wsparcie klienta w dostosowaniu się do zmodyfikowanych przepisów regulujących jego działalność.

Jednolity superpodatek kontra liniowy

Od czasu do czasu pojawiają się jednak takie ustawy, które dotykają bardzo szerokiego grona przedsiębiorców. W październiku w całym środowisku biznesu zawrzało, gdy ogłoszony został projekt likwidacji 19-procentowego podatku liniowego. W zamian postulowane jest wprowadzenie tzw. podatku jednolitego.

Jak wiadomo, podatek liniowy jest często wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania. Prowadzący działalność gospodarczą chętnie decydują się na nią ze względu na dość korzystne założenia, zwłaszcza w porównaniu z podatkiem płaconym na zasadach ogólnych. Brak progów podatkowych i stała stawka 19% podatku liniowego to dobre rozwiązanie dla osiągających stosunkowo wysokie, jak na polskie warunki, dochody z działalności.

Jedna danina zamiast wielu składek

Czym ma się różnić podatek jednolity? Jednym z bardziej nowatorskich założeń nowego podatku miałoby być zastąpienie dotychczasowych wielu składek (PIT, ZUS, NFZ) jedną daniną. Nadal czekamy na więcej informacji ze strony rządu, który dyskutuje o szczegółach tej tzw. superreformy. Szczegóły miały być podane do publicznej wiadomości 30 listopada. Jednakże w trakcie prac zamiast konkretów pojawiły się wątpliwości i termin został przesunięty na koniec roku.

Tymczasem eksperci określają tę zmianę mianem jednej z największych rewolucji podatkowych po 1989 roku. A to będzie oznaczało dla biur rachunkowych diametralną zmianę sposobu prowadzenia rozliczeń i ręce pełne pracy.

Trudy reformy odczują wszyscy

Konieczność przebudowy systemów informatycznych i dostosowania się do nowych zasad dotknie każdego – od służb podatkowych, przez firmy prowadzące własne działy księgowości, po biura rachunkowe. I choć nadrzędnym celem tej reformy jest uproszczenie całego systemu podatkowego, to doskonale zdajemy sobie sprawę, że będzie się ona wiązała z ogromnymi kosztami, koniecznością ponownego uczenia się obliczania podatków i edukowania zarówno urzędników, księgowych, jak i przedsiębiorców.

Amerykański polityk Benjamin Franklin zwykł mawiać, że w życiu są jedynie dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. I choć trudno polemizować z tak trafnym stwierdzeniem, to od siebie dodalibyśmy jeszcze, że w biznesie jedyną pewną rzeczą jest zmiana.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Obieg dokumentów w zasięgu ręki
Następny
Zaliczki pracownicze w firmie – Jak je sprawnie zorganizować?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *