Plusy i minusy pracy zdalnej

Plusy i minusy pracy zdalnej

Udostępnij:
0
(0)

Jeszcze do niedawna kojarzyła się tylko z wyjątkową sytuacją, zaledwie kilkoma dniami w miesiącu. Dziś praca zdalna stała się codziennością. Niektórzy widzą w niej same zalety, inni wady. Jak jest w rzeczywistości?Czy w pracy zdalnej widzimy tylko same plusy, czy także minusy?

Przyzwyczailiśmy się, że praca zdalna dotyczy tylko niektórych zawodów, np. copywriterów, programistów lub tłumaczy. Dziś, po prawie dwóch miesiącach niemal wszechobecnego home office, wiemy, że można nim objąć znacznie większą grupę. Pracownikom należy tylko zapewnić laptop oraz – w razie potrzeby – służbowy telefon. Oraz przypomnieć, że na każdą godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy.

Zalety home office

Zaletą pracy poza biurem, do tej pory najczęściej wskazywaną przez pracowników, była możliwość podróżowania i wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca na ziemi. Dziś nie jest to możliwe. Nie oznacza to jednak, że home office przestał się kojarzyć z aktywnym spędzaniem czasu. Nawet pracując z domu, można tak zaplanować zadania, by w ciągu dnia pozwolić sobie na krótki trening, spacer czy wycieczkę do lasu.

Niezależność to kolejna, niepodważalna zaleta pracy zdalnej. Pracownik rozlicza się z wykonanych zadań, ale nie jest objęty bezpośrednim nadzorem. Jeśli lubimy sami planować działania, to jest dla nas idealna opcja.

Zadowolone będą również osoby, które lepiej koncentrują się w warunkach domowych, bez rozpraszaczy w postaci rozmów kolegów w tle, telefonów lub dźwięków klawiatury.

Oszczędność czasu – to plus, który stał się bardzo zauważalny. Pracownik zdalny nie musi tracić czasu na dojazdy, zyskując tym samym sporo godzin w ciągu tygodnia. Może je wykorzystać na realizację swojego hobby bądź odprężający spacer.

W jakich zawodach, choć wcale się na to nie zapowiadało, sprawdza się dziś home office? Dobrym przykładem jest chociażby księgowy. Dotychczas wydawało się, że jest on skazany na dojazdy do biura. Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko skorzystać z programu księgowego oraz odpowiedniego oprogramowania wspierającego jego działania, np. SaldeoSMART. Jak jednak wyeliminować papierowe wersje dokumentów? W tej sytuacji przydają się opcje ich skanowania i archiwizowania, które szybko stają się niezbędnymi narzędziami w zdalnej pracy księgowego. Dostęp do wszystkich dokumentów jest zatem nieograniczony i na wyciągnięcie ręki. Nie bez znaczenia jest również to, że klienci mogą szybko i bezpiecznie przekazać księgowemu ważne pliki, co znacząco ułatwia komunikację w czasach pandemii.

Praca zdalna z SaldeoSMART SaldeoSMART i praca zdalna – przeczytaj o funkcjach, które wspierają księgowych podczas pracy w domu

Wady pracy zdalnej

Nie można było pominąć tego punktu. Chociaż home office ma zwykle wiele zalet, to jednak wszyscy odczuwamy także jego złe skutki.

Jednym z nich jest brak kontaktu ze współpracownikami. Doświadczają go zwłaszcza ekstrawertycy, który stale potrzebują rozmów. Niemniej możliwość szybkiego skonsultowania jakiejś pilnej sprawy w cztery oczy stała się obecnie nieosiągalna. Pozostają telefony, wideokonferencje i maile, mimo to różnica jest znacząca.

Dzieci uczestniczące w zdalnej szkole, domagające się naszej uwagi, lub szczekający w tle pies – to obecna codzienność wielu zdalnych pracowników. Zacierające się granice życia rodzinnego i zawodowego oraz tzw. domowe rozpraszacze mogą skutecznie utrudniać działania.

Co jeszcze nam przeszkadza? Brak umiejętności organizacji czasu – jeśli nie umiemy dobrze zaplanować obowiązków bądź stale pojawiają się nowe zadania do zrealizowania, to z pewnością trudno będzie zdążyć ze wszystkim na czas.

Niekiedy trudno jest utrzymać żelazną motywację. Możemy mieć słabszy dzień, gorzej się czuć lub być zniechęconym. To normalne. Ważne jednak, aby próbować to przełamać jakimś optymistycznym akcentem, np. ulubioną kawą lub krótką przerwą.

Efektywna praca zdalna jest możliwa. Warto zaplanować ją w taki sposób, aby jak najmniej odczuć jej negatywne strony. Pomóc mogą w tym rozwiązania, które pozwalają uprościć pewne procesy, szybko przesłać niezbędne dokumenty oraz skontaktować się z klientami lub współpracownikami. W ten sposób home office staje się dużo prostsze.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Dlaczego warto przesyłać dokumenty księgowemu online?
Następny
Jak pomóc pracownikom w organizacji pracy z domu?

Komentarze (1)

  1. Artykuł rzetelnie przedstawia zarówno plusy, jak i minusy pracy zdalnej. Samo zdalne pracowanie to już nie tylko trendy, ale dla wielu z nas rzeczywistość, dlatego warto rozważyć obie strony medalu. Brak dojazdów do biura to zdecydowanie oszczędność czasu i stresu. Jednak, jak podkreślono, wyzwanie stanowi utrzymanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Zdalna praca może wprowadzić pewne utrudnienia w wymianie informacji i spontanicznej komunikacji. Dlatego kluczowe jest stosowanie efektywnych narzędzi komunikacyjnych, by zniwelować barierę odległości. Praca w zaciszu domowym wymaga także silnej wewnętrznej dyscypliny, aby unikać rozpraszaczy i utrzymać skupienie. Moim zdaniem, ważne jest również ustawienie jasnych granic między pracą a czasem odpoczynku, co wspomoże utrzymanie równowagi psychicznej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *