PIT- ulga dla klasy średniej

PIT: ulga dla klasy średniej

Udostępnij:
0
(0)

Skorzystają na niej osoby zarabiające powyżej 70 tysięcy złotych rocznie, stracą przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zarabiają powyżej 13 tysięcy złotych miesięcznie. Już w styczniu 2022 roku w życie wejdzie ulga podatkowa przeznaczona dla klasy średniej. Jak będą wyglądać nowe zasady i kto może uwzględnić je w rozliczeniu PIT?

Chociaż zacznie ona obowiązywać od 2022 roku, w praktyce wyliczymy ją w deklaracji PIT złożonej w kolejnym roku.

Co istotne, prawo do skorzystania z ulgi dla klasy średniej będą mieć tylko przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych oraz osoby zatrudnione na umowie o pracę.

Muszą jedynie osiągać przychody w przedziale od 68 412 do 133 692 złotych rocznie, czyli 5700 – 11 140 złotych miesięcznie.

Do ulgi nie będą uprawnieni emeryci uzyskujący przychody z tytułu emerytury, zleceniobiorcy, a także osoby osiągające przychody z umów o dzieło.

Jak wyliczyć ulgę?

Podstawą do jej obliczenia jest kwota brutto przychodu. Używamy wówczas następujących wzorów:

  • od 68 412 do 102 588 zł przychodu – (przychód x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17
  • od 102 588,01 do 133 692 zł przychodu – (przychód x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17

Umowa o pracę i przychody z działalności gospodarczej

Z nowych przepisów może skorzystać osoba, która ma dwa lub więcej źródeł zarobkowania, z których osobno nie uzyskuje prawa do ulgi, ale łącznie już tak. Ale uwaga! Jeśli przychód podatnika mieści się w przedziale między 68 412 a 133 692,01 złotych, to może on zastosować ulgę w rocznym rozliczeniu PIT. Co musi zrobić? Przedstawić tylko przychody z umowy o pracę oraz działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach skali podatkowej.

Ulga dla przedsiębiorcy

Zgodnie z zasadami Polskiego Ładu tylko niektórzy biznesmeni prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą skorzystają z nowych przepisów. Kogo to dotyczy? Przedsiębiorców, których miesięczny dochód nie przekracza 13 tysięcy złotych brutto.

Warto jednak pamiętać, że ulga nie będzie przysługiwać tym osobom, które wybrały inną formę opodatkowania niż zasady ogólne wg skali podatkowej. Wyklucza to zatem przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Projekt Polskiego Ładu, uwzględniający ulgę dla klasy średniej, bardzo szybko przeszedł przez Sejm i Senat. Mimo wielu poprawek nadal budzi jednak wątpliwości ze względu na nieprecyzyjne zapisy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Podatki 2022: zmiany, nowe podatki
Następny
Płaca minimalna 2022 i stawka godzinowa netto

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *