PIT – nowe ulgi i zmiany w 2020 r.

PIT – nowe ulgi i zmiany w 2020 r.

Udostępnij:
0
(0)

Chociaż teoretycznie zostało jeszcze sporo czasu do złożenia deklaracji podatkowej za 2019 r., warto już teraz prześledzić najnowsze zmiany w rozliczeniu PIT w 2020 r. Tegoroczne zeznania obejmują nowe ulgi oraz ustalenia, których znajomość może nam sporo ułatwić.

PIT za 2019 rok należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Pewnym ułatwieniem będzie jednak możliwość rozliczenia niektórych deklaracji – PIT-28, 36, 37 i 38 przez usługę Ministerstwa Finansów, czyli Twój e-PIT.

Jedną z popularniejszych form zeznania jest PIT-37, obejmujący osoby zatrudnione na etacie, umowie zlecenie bądź umowie o dzieło. Umieszcza się w nim nie tylko informacje o zarobkach, ale także o dostępnych odliczeniach.

Składając deklarację, pamiętajmy, że urząd skarbowy ma 3 miesiące, aby dokonać zwrotu podatku. Osoby, które w miarę szybko wypełnią druk, znacznie wcześniej otrzymają wpłatę na konto. Najpóźniejszym terminem, w którym możemy spodziewać się pieniędzy, jest koniec lipca.

Kwota wolna od podatku

Praktycznie co roku zmieniają się sumy niepodlegające opodatkowaniu, dlatego dobrze sprawdzać je na bieżąco. Takie ustalenia dotyczą osób składających formularz PIT-37. Warto śledzić najnowsze informacje, aby wiedzieć, czy trzeba będzie zapłacić podatek.

W 2018 roku nieopodatkowana suma rocznych dochodów wynosiła 6600 złotych. Rok 2019 przyniósł z kolei zmianę, bowiem kwotę podwyższono do 8000 złotych. Zatem najnowsze rozliczenie obejmuje właśnie tę ostatnią.

PIT 2020 – tegoroczne nowości

  • Nowa skala podatkowa

1 października 2019 roku obniżona została stawka podatku dochodowego z 18 do 17 proc. Tym samym cała skala podatkowa za 2019 rok uległa modyfikacji. Należność za ubiegłoroczny PIT wyniesie jeszcze 17,75%, natomiast za 2020 obniży się do 17%.

W przypadku zaliczek płaconych przez płatników funkcjonować będą następujące zasady:

– zaliczki za wynagrodzenia od stycznia do września pozostaną bez zmian,
– jeśli złożymy oświadczenie o obliczaniu zaliczki według wyższej stawki do swojego płatnika, podatek naliczany od października wyniesie 17,75%; w przeciwnym razie będzie sięgał 17% (do października zaliczka wynosiła 18%, dlatego, dzięki takim działaniom, podatek będzie praktycznie równy zaliczkom, które wpłacono za podatnika).

Należy też pamiętać, że płatnicy opłacający samodzielnie zaliczki objęci będą stawką 17,75% PIT.

Zastanawiając się nad najnowszymi zasadami, trzeba brać pod uwagę czas otrzymania zarobków. W przypadku wypłat wynagrodzeń uzyskanych przed październikiem, a wypłaconych w tym miesiącu, również należy stosować się do najnowszych ustaleń dotyczących skali podatkowej.

  • Ulga termoizolacyjna

W ubiegłym roku zaczęła obowiązywać ulga pozwalająca właścicielom domów jednorodzinnych odliczyć koszty ich ocieplenia. Skorzystają z niej osoby składające PIT-36, 36-L, 37 oraz 28. Poniesione wydatki możemy odjąć w pełnej kwocie od naszego dochodu.

Istotnym, stawianym wymogiem jest to, aby termomodernizacja została ukończona w ciągu trzech lat. Jeśli trwa ona dłużej, trzeba rozliczyć osobno wszystkie koszty poniesione w danym roku.

  • Darowizna na oświatę

Darowizna na oświatę jest kolejną opcją odliczenia od dochodu. Obejmuje ona wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się liniowo, ryczałtem lub na ogólnych zasadach.

Do grona placówek, które mogą otrzymać taką darowiznę, należą szkoły kształcące zawodowo, np. artystyczne i policealne, trzyletnie branżowe I stopnia oraz dwuletnie branżowe II stopnia, technika, a także centra nauki i inne publiczne placówki.
Przyjmuje się, że przedmiotem darowizny na oświatę mogą być jedynie niezniszczone materiały dydaktyczne lub środki trwałe.

  • Danina solidarnościowa

Dodatkowy podatek dotyczy osób, które wykażą dochody przekraczające 1 000 000 złotych rocznie. Tym samym wkraczają w tzw. III próg podatkowy.

Podobnie jak w II progu, podstawą jego naliczania będzie podatek 32%, jednak dodatkowo cała kwota powyżej miliona złotych zostanie objęta dodatkowym, wynoszącym 4%.

Według najnowszych wytycznych Ministerstwa Finansów daninę solidarnościową rozliczymy na dodatkowej deklaracji DSF-1, poza PIT-em. Nie musimy obawiać się, że trzeba będzie zrobić to kilkukrotnie, wystarczy raz w roku, wraz z innymi zeznaniami.

Warto też pamiętać, że podatek dotyczy zarobków wypracowanych od 1.01.2019 r.

Może się wydawać, że zmian jest wiele, jednak wiedząc o nich wcześniej, łatwiej będzie nam wypełnić niezbędne formularze. Możemy to zrobić także przez internet, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcilibyśmy na wizytę w urzędzie skarbowym. Nie odkładamy więc tego do kwietnia, tylko na spokojnie rozważmy, z jakich ulg i nowych przepisów możemy skorzystać. Wówczas rozliczanie się z fiskusem stanie się dużo przyjemniejsze.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Wynagrodzenia księgowych w 2020 r.
Następny
Przedsiębiorco, zmieniają się składki ZUS w 2020 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *