PIT 2018

PIT 2018 – sprawdź, jakie zmiany czekają podatników w tym roku!

Udostępnij:
0
(0)

Wielkimi krokami zbliża się koniec czasu na składanie zeznań podatkowych za rok 2017. Gorący okres rozliczeniowy rozpoczął się jak zwykle w kwietniu, a na złożenie dokumentów w Urzędzie Skarbowym czy też przesłanie ich elektronicznie pozostały już tylko 3 tygodnie. I choć PIT-y kojarzą się nam przede wszystkim z uciążliwym, wiosennym obowiązkiem, to warto pamiętać, że w tym roku wszystkich podatników obowiązuje szereg istotnych zmian, które mogą nie tylko wpłynąć na treść deklaracji, ale przede wszystkim wyraźnie uderzyć ich po kieszeniach.

Termin składania rozliczeń mija 30 kwietnia 2018 roku dla PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Większość pracowników musi wypełnić i złożyć druk PIT-37, typową deklarację obowiązującą osoby zatrudnione na umowę o pracę, zleceniobiorców i innych, których zaliczki na podatek pobierane są i obliczane przez zakład pracy czy zleceniodawcę. W tym dokumencie wskazujemy zarówno kwotę zarobków, jak i wszystkie przysługujące nam odliczenia i ulgi.

Po złożeniu zeznania podatkowego fiskus ma aż 3 miesiące na to, aby zwrócić nam należne pieniądze. Jak łatwo się domyślić, pierwszeństwo w kolejce do zwrotu podatku będą mieli ci, którzy nie zwlekali z załatwieniem formalności i swoje formularze dostarczyli jako pierwsi. Spóźnialscy mogą czekać na pieniądze nawet do końca lipca!

Wyższa kwota wolna od podatku

Najważniejszą zmianą, która wpłynie na deklarację podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (formularz PIT-37 albo PIT-37) jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która jeszcze przed początkiem tego roku wynosiła 3091 zł. Aktualnie podatku nie zapłacą osoby, których roczny przychód nie przekracza 6600 zł. Co najważniejsze, w przyszłym roku kwota ta wzrośnie jeszcze bardziej – aż do 8000 zł.

Większa kwota zmniejszająca podatek

Nowa zasada obowiązująca przy obliczaniu tej kwoty jest bardzo prosta: im wyższa wartość podstawy obliczenia podatku, tym niższa kwota zmniejszająca. W rozliczeniu PIT za 2017 rok kwota ta wzrosła z wcześniej stałej opłaty wynoszącej 556,02 zł, do kwoty z przedziału 0 zł – 1188 zł (uzależnionej od wymiaru podstawy podatku).

Inne zmiany w PIT 2018

Do pozostałych zmian, które należy uwzględnić w tegorocznej deklaracji, zaliczamy:

  • Podwyższenie ulgi na badania i rozwój (tzw. ulga B+R) – w tym roku możliwe jest odliczenie nawet do 50% kosztów kwalifikowanych. Aby ubiegać się o taką ulgę, do deklaracji PIT-36 albo PIT-36L musimy dołączyć załącznik PIT-BR.
  • Zmiany w ulgach dla krwiodawców (tzw. rekompensata za krew w miejsce ekwiwalentu): obecnie 1 litr oddanej krwi uprawnia do 350 zł z ulgi podatkowej. Co więcej, 1 litr krwi równoważny jest teraz 3 litrom osocza, 2 donacjom krwinek płytkowych lub czerwonych oraz 0,5 donacji krwinek białych.
  • Ulga na psa asystującego lub sygnalizującego: może z niej skorzystać każda osoba niepełnosprawna posiadającego psa towarzyszącego. Wysokość takiej ulgi to maksymalnie 2280 zł i związana jest głównie z wydatkami poniesionymi na utrzymanie psa.
  • Możliwość odliczenia wydatków na samochód eksploatowany przez osobę niepełnosprawną – ulga ta dotyczy teraz również najbliższych członków rodziny osoby chorej, odpowiedzialnych za opiekę i jej utrzymanie.
  • Ulga rehabilitacyjna: podobnie jak w przypadku wydatków na samochód, teraz może skorzystać z niej nie tylko osoba niepełnosprawna, ale również osoby spokrewnione lub spowinowacone, zajmujące się jej utrzymaniem i opieką.
  • Wprowadzenie szczegółowego katalogu przychodów opodatkowanych w Polsce dla obcokrajowców: od teraz każdy cudzoziemiec, który wykonuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jakąkolwiek pracę, prowadzi działalność gospodarczą czy też uzyskuje dochody z polskich nieruchomości lub papierów wartościowych, zobowiązany jest do złożenia rozliczenia rocznego w Polsce.
 1% OPP Wypełniając deklarację nie zapomnijmy o wskazaniu Organizacji Pożytku Publicznego, na rzecz której przekażemy 1% ze swojego podatku!

Choć zmian w tegorocznych zeznaniach podatkowych jest jeszcze więcej, to powyższe z pewnością najbardziej zainteresują tych podatników (PIT-36 i PIT-37), którzy na rozliczenie się z fiskusem mają czas do 30 kwietnia. Warto pamiętać, że formalności załatwimy najszybciej składając deklarację drogą elektroniczną. Każdy dzień zwłoki kosztuje nas tylko więcej stresu i cennego czasu spędzonego w Urzędzie Skarbowym, gdzie w ostatni dzień kwietnia zbierają się wszyscy „zapominalscy”. Podatniku, nie odkładaj PIT-a na ostatnią chwilę!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak poprawić produktywność pracownika – dobre i złe praktyki
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – Zbiorcza lista faktur sprzedażowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *