Pensja minimalna i minimalna stawka godzinowa w 2019

Pensja minimalna i minimalna stawka godzinowa w 2019 – sprawdź, czy wiesz wszystko!

Udostępnij:
0
(0)

Styczeń to tradycyjnie pora kluczowych zmian w prawie, do których należy między innymi ustalenie przez Radę Ministrów wysokości płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej. W praktyce oznacza to tyle, że żaden pracownik zatrudniony na umowę o pracę nie może otrzymać pensji niższej od ustalonego przez rząd “minimalnego wynagrodzenia”, którego mechanizm obliczania regulują przepisy.

Wyższa płaca minimalna w 2019

Zgodnie z przyjętym we wrześniu rozporządzeniem, od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna wzrosła o 7,1 % i wynosi 2250 zł brutto. To o 150 zł brutto więcej w porównaniu do roku poprzedniego (2100 zł brutto) i 47,2 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 rok.  Wobec tego wysokość minimalnej pensji netto, czyli “na rękę”, wyniesie w tym roku ok. 1634 złote.

A co z pensją pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy? W tym przypadku wynagrodzenie jest proporcjonalne do wymiaru minimalnej pensji osób pracujących na pełny etat (a zatem pracownik zatrudniony na pół etatu otrzyma w tym roku 1125 zł brutto “najniższej krajowej”).

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, bez względu na swój staż pracy, otrzyma minimalne wynagrodzenie. Przepisy te jednak obowiązują tylko w przypadku pracy na etat, a to oznacza, że nie stosuje się ich do umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy o dzieło.

Zmiany w minimalnej stawce godzinowej

Podwyższeniu o złotówkę uległa również w tym roku minimalna stawka godzinowa, która obecnie wynosi 14,70 zł brutto. Warto pamiętać, że jest to stawka obowiązująca także  osoby samozatrudnione, które świadczą usługi dla innych firm.

Dzięki temu pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne mają otrzymać wynagrodzenie porównywalne z “najniższą krajową”, a taki rodzaj zatrudnienia przestać być niegodziwie wykorzystywany przez przedsiębiorców.

Czy, a jeśli tak to kiedy, samozatrudnienie się opłaca?

Kary za oszustwa

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rośnie również koszt zatrudnienia pracownika. Ze względu na uzależnienie wysokości składek ZUS od minimalnego wynagrodzenia oraz ich rekordową wysokość w 2019 roku, pracodawcy poniosą koszt minimum 2700 złotych za zatrudnienie jednej osoby na pełny etat. Może to rodzić pokusę obniżenia wynagrodzeń i tym samym ominięcia obowiązujących przepisów.

Warto w tym wypadku pamiętać, że wypłacanie pensji w kwocie poniżej płacy minimalnej jest traktowane jako naruszenie praw pracownika i surowo karane przez Państwową Inspekcję Pracy. Niepokorni przedsiębiorcy przyłapani na łamaniu prawa mogą zostać obciążeni grzywną w wysokości od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
SaldeoSMART ma nowego inwestora. Norweska Grupa Visma po raz pierwszy kupuje polski produkt
Następny
5 wyzwań w biznesie na 2019 rok

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *