Od stycznia 2018 r. płaca minimalna idzie w górę

Udostępnij:
0
(0)

Co roku zbiera się Komisja Trójstronna, której zadanie polega na ustaleniu wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2018 r. minimalna pensja będzie wynosić 2100 zł brutto. Co się wiąże z tą podwyżką?

Systematyczny wzrost płacy minimalnej

W ostatnich latach rząd co roku podnosi wysokość wynagrodzenia minimalnego. Od stycznia 2018 r. pracownicy zatrudnieni za najniższą krajową otrzymają więcej pieniędzy. Podwyższenie płacy minimalnej o 100 zł brutto oznacza, że do portfeli pracowników trafi ok. 70 zł więcej niż dotychczas.

Poza podwyższeniem płacy minimalnej, wzrośnie również stawka godzinowa. Obowiązuje ona osoby zatrudnione na podstawie elastycznych umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło). Pracownicy otrzymają 13,70 zł zamiast dotychczasowych 13 zł.

Minimalne wynagrodzenie a inne świadczenia

Zmiana wysokości płacy minimalnej wpływa na inne świadczenia otrzymywane przez pracowników, np. dodatek wypłacany za pracę w porze nocnej. Wzrośnie również wynagrodzenie przestojowe, czyli to, które pracodawca ma prawo wypłacać zatrudnionym, gdy chwilowo jest zmuszony ograniczyć lub wstrzymać produkcję.

Podwyżka płacy minimalnej przekłada się również na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Więcej zapłacą zarówno początkujący, jak i działający już od kilku lat na rynku przedsiębiorcy. Jeżeli chodzi o tych pierwszych, to najczęściej korzystają oni z możliwości uiszczania składek w preferencyjnych wysokościach – podstawa oskładkowania wynosi 30% właśnie minimalnego wynagrodzenia.

Od stycznia 2018 r. więcej niż dotychczas zapłacą przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Poza koniecznością podwyższenia zatrudnionym płacy minimalnej, dodatkowe koszty wygenerują składki odprowadzane za nich do ZUS-u. Te bowiem pracodawca opłaca częściowo z własnej kieszeni.

Pensja minimalna nie tylko w Polsce

W Polsce minimalne wynagrodzenie jest ustalane co roku w oparciu o ustawę z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Rozwiązanie w postaci minimalnej pensji funkcjonuje jednak nie tylko w naszym kraju. Aby zabezpieczyć pracowników, większość państw ustala kwotę najniższego wynagrodzenia, które może zostać wypłacone osobie wykonującej pracę. Jak Polska wypada na tle innych krajów?

W 2017 r. średnia unijna wynosi 845 euro. Polska plasuje się w grupie państw, w których wynagrodzenie minimalne jest na poziomie poniżej średniej. Wyższa pensja minimalna obowiązuje w najbardziej rozwiniętych krajach Europy, np.: Holandii (1552 euro), Francji (1480 euro) i Wielkiej Brytanii (1397 euro). Najniższe pensje minimalne otrzymują pracownicy wykonujący pracę na terenie: Łotwy, Rumunii i Bułgarii. W tych krajach pensja ta wynosi odpowiednio: 380, 318 i 235 euro.

Przypominamy, że od 1 stycznia zmienią się także zasady zatrudniania obcokrajowców, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Czy szara strefa się powiększy?

Podwyżka płacy minimalnej to bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia pracowników, którzy zarabiają najmniej. Warto jednak pamiętać, że to także dodatkowe obciążenie dla pracodawców. Specjaliści nie mają wątpliwości, że szczególnie w rejonach, gdzie o pracę trudno, może dojść do powiększenia szarej strefy.

Poza kwestią szarej strefy, pozostaje jeszcze zagadnienie ewentualnego wzrostu bezrobocia. W bieżącym roku stopa bezrobocia jest bardzo niska – we wrześniu wyniosła 6,9 proc. Jednak dla najliczniejszych, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia może być na tyle uciążliwe, że zaczną ograniczać zatrudnienie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Millenialsi i Zetki – kim są i jak wpływają na rynek pracy?
Następny
RODO nie tylko dla największych – sprawdź, jakie zmiany czekają mniejsze firmy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *