Od 1 stycznia 2025 zmiany w podatku od nieruchomości

Udostępnij:
0
(0)

Zmiany w podatku od nieruchomości, które wejdą w życie już w styczniu 2025 roku, mogą wywołać spore zamieszanie wśród podatników – właścicieli nieruchomości. Zmiana wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 roku, który podważył dotychczasowe zasady opodatkowania. Co zmieni się w wyniku modyfikacji, które teraz planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego a zasady opodatkowania nieruchomości

Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją definicję obiektów opodatkowanych, które były powiązane z przepisami Prawa budowlanego. Dotychczas wiele obiektów, które spełniały jedynie kryteria z tego prawa (np. fundamenty czy dach), były uznawane za „budynki”. Nawet jeśli ich przeznaczenie wcale nie pasowało do tego określenia. W wyniku tego wyroku konieczne stało się zmodyfikowanie przepisów i dokładne wyjaśnienie, które obiekty podlegają opodatkowaniu i na jakich zasadach.

Nowe definicje „budynku” i „budowli” w 2025 roku

Przewidywana nowelizacja wprowadza autonomiczne definicje obiektów opodatkowanych. Będą teraz bardziej precyzyjne niż dotychczasowe, które opierały się na przepisach Prawa budowlanego. Oznacza to, że od stycznia 2025 roku dla celów podatkowych pojawią się szczegółowe kryteria. Pozwolą one jasno określić, co będzie uznawane za „budynek”, a co za „budowlę”.

Co ważne, nowa definicja budynku będzie obejmować obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, posiadający fundamenty, dach oraz przegrody budowlane, które wydzielają go z przestrzeni. Jednak, co istotne, obiekty takie jak silosy, zbiorniki na gaz czy ciecz, które do tej pory były uznawane za budynki, teraz zostaną uznane za budowle i nie będą objęte tym samym poziomem opodatkowania.

Co to oznacza dla podatników? Chociażby zmniejszenie opłat dotychczas związanych z traktowaniem tych obiektów jak budynki.

Zmiany w opodatkowaniu garaży w budynkach mieszkalnych

Również kwestia opodatkowania garaży ulegnie zmianie. Dotychczasowe przepisy prowadziły do nierówności w opodatkowaniu pomieszczeń przeznaczonych na miejsca postojowe. Wszystko w zależności od tego, czy były one odrębną własnością, czy częścią wspólną budynku. Nowe przepisy mają na celu usunięcie tej nierówności. Ministerstwo uznało, że garaże w budynkach mieszkalnych stanowią część samego budynku mieszkalnego. To wpłynie na obniżenie stawek podatkowych.

Ryzyko nowych sporów interpretacyjnych

Opisywane zmiany w podatku od nieruchomości mają na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń podatkowych. Budzą jednak pewne wątpliwości. Na przykład wprowadzenie bardziej szczegółowych definicji obiektów budowlanych oraz zmiany dotyczące opodatkowania urządzeń technicznych, takich jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne, mogą wywołać kolejne pytania i spory interpretacyjne.

Projekt nowelizacji jest obecnie w trakcie prac legislacyjnych, więc nie ma pewności, jak ostatecznie będą wyglądać wszystkie zapisy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku Ekonomia Międzynarodowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pełniąc rolę Marketing Managera w BrainSHARE IT (producenta SaldeoSMART) z pasją podchodzi do analizy danych i automatyzacji marketingu. W swojej karierze, zdobyła bogate doświadczenie w różnych aspektach marketingu, aktualnie zarządza strategią marketingową SaldeoSMART.
Poprzedni
KSeF – nowy termin dla mikroprzedsiębiorców. Jakie zmiany jeszcze przed nami?
Następny
Co to jest JPK? Jednolity Plik Kontrolny

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *