Nowelizacja VAT 2017. 3 najważniejsze zmiany w prawie podatkowym

Udostępnij:
0
(0)

Duża nowelizacja ustawy o VAT weszła w życie wraz z pierwszym dniem nowego roku. Jej zadaniem jest uszczelnienie systemu i ograniczenie wyłudzeń podatkowych. To ogromne wyzwanie dla biur rachunkowych, które muszą pomóc swoim klientom odnaleźć się w gąszczu skomplikowanych regulacji. Nowych regulacji jest wiele, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i dokładnie zapoznać się z każdą z nich. Na które zmiany w prawie podatkowym zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy z klientem? Jak nowe przepisy mogą przekonać przedsiębiorców do korzystania z nowoczesnych rozwiązań IT?

  1. Elektroniczne składanie deklaracji VAT

Era papierologii bezpowrotnie odchodzi w zapomnienie. Już od 1 stycznia część podatników będzie musiała złożyć deklarację VAT elektronicznie, a od 2018 roku stanie się to powszechnym obowiązkiem każdego właściciela firmy. Kto jeszcze w tym roku wypełni e-deklarację? Przede wszystkim przedsiębiorcy zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE, czyli tacy, którzy chcą dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązek ten obejmie również dostawców i nabywców towarów lub usług objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, a także podatników składających informacje podsumowujące działania gospodarcze, wyłącznie za okresy miesięczne.

I choć zapewne większość klientów korzysta już ze zdobyczy nowych technologii, to znajdą się i tacy, którzy ze światem on-line wciąż są na bakier. Czy takie osoby przekonają się do nowoczesnych rozwiązań? Jak najbardziej, bo wbrew pozorom to właśnie one docenią możliwości, które ograniczą uciążliwą biurokrację.

  1. Zmiany w zakresie odwrotnego obciążenia

Mechanizm odwrotnego obciążenia przenosi obowiązek rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę i wiąże się z koniecznością wystawiania specjalnych faktur. Już od 1 stycznia obowiązuje rozszerzona lista towarów objętych odwrotnym obciążeniem, na której znajduje się m.in. złoto, srebro czy platyna, a także procesory (w wypadku, gdy ich łączna wartość w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20 tysięcy zł). Zmiany objęły również branżę budowlaną, nakładając na usługobiorców obowiązek odprowadzenia VAT do urzędu.

Więcej informacji o zmianach w zakresie odwrotnego obciążenia umieściliśmy we wpisie Mechanizm odwrotnego obciążenia – co warto o nim wiedzieć?
  1. Rozszerzony obowiązek JPK

Duża nowelizacja VAT oznacza również zmiany w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które od stycznia zobligowane są do składania miesięcznej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Oznacza to, że już w lutym przedsiębiorcy będą musieli przesłać elektronicznie wszystkie informacje o operacjach gospodarczych za styczeń, w ustandaryzowanej formie.  Obowiązek korzystania z JPK wzbudził wiele kontrowersji, wiąże się bowiem z koniecznością zmodyfikowania sposobu prowadzenia ksiąg czy dokumentowania transakcji handlowych.

Jedno jest pewne: zmierzamy nieuchronnie w kierunku cyfryzacji. Nadchodzi czas elektronicznych rozwiązań w księgowości!

Nowelizacja ustawy o VAT to ciężki orzech do zgryzienia dla niejednego przedsiębiorcy, zwłaszcza takiego, który niechętnie spogląda w stronę technologicznych nowinek. Z pewnością skorzystają na tym nowoczesne biura rachunkowe, w których księgowi nie tylko podzielą się ekspercką wiedzą na temat nowych przepisów, ale też udostępnią zaawansowane narzędzia pomagające w dostosowaniu się do wszystkich zmian w prawie podatkowym.

Warto pamiętać, że na tych, którzy dopuszczą się nieprawidłowości w rozliczeniach VAT, czekają zaostrzone sankcje. To dobry moment, aby przekonać przedsiębiorców do korzystania z nowoczesnych narzędzi, które umożliwią szybkie i bezbolesne dostosowanie się do nowych regulacji.

Oprogramowanie SaldeoSMART to solidne wsparcie w walce z nieustannie zmieniającym się prawem podatkowym. W ramach Pakietu Komunikacja z Klientem można wygenerować już faktury, korekty i zaliczki z pozycjami na odwrotnym obciążeniu. Z kolei Pakiet Odczytywanie Dokumentów został rozszerzony o możliwość rozksięgowania tego typu faktur i wyeksportowania ich do programów księgowych.

Od lipca ubiegłego roku SaldeoSMART posiada również opcję odczytywania pozycji towarowych z faktur. Umożliwia ona szybkie odczytywanie, edytowanie i pobieranie do formatu JKP takich informacji, jak:

  • kod producenta,
  • nazwa towaru,
  • ilość i jednostka,
  • cena jednostkowa,
  • stawka VAT,
  • wartość netto i brutto.
Przeczytaj więcej na temat aktualizacji SaldeoSMART związanej z odczytywaniem pozycji faktur i eksportem do JPK.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Zlecenie czy etat? Plusy i minusy z perspektywy firmy
Następny
Co się stanie, gdy będziesz miał wypadek drogowy, jadąc samochodem służbowym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *