Nowe sposoby rozliczania zwolnień lekarskich

Udostępnij:
0
(0)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Według niego, prawdopodobnie w przyszłym roku, zmienią się zasady dotyczące ubezpieczeń społecznych. Mają dotyczyć zliczania okresów niezdolności do pracy oraz skrócenia czasu pobierania zasiłku chorobowego.

Statystyki ZUS-u

Zgodnie z danymi ZUS-u w 2020 roku wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji. Jakie były najczęstsze powody zwolnień? Przede wszystkim czas ciąży – prawie 45 mln dni nieobecności, choroby układu kostno-stawowego – 41 mln dni absencji oraz układu oddechowego – prawie 35 mln.

Koronawirus nie był zatem główną przyczyną pobierania zasiłków chorobowych w zeszłym roku. Same wydatki na zasiłki związane z COVID-em wyniosły w 2020 r. prawie 2 mld złotych, zaś na dodatkowe opiekuńcze przeznaczone zostało 2,6 mld złotych.

Ze zwolnień lekarskich najdłużej korzystały osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia.

Nowe zasady

W przedstawionym projekcie znalazł się punkt o wymaganej co najmniej 60-dniowej przerwie między zwolnieniami. Będzie ona niezbędna, żeby otworzyć kolejny okres zasiłkowy. Jeśli po 182 dniach zasiłku chorobowego w ciągu kolejnych 60 dni pracownik ponownie będzie potrzebować urlopu zdrowotnego, to każda jego nieobecność spowodowana chorobą stanie się bezpłatna.

Obecnie pracownikowi w takiej sytuacji (czyli po 182 dniach) można przyznać świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy. Jest jednak prawdopodobne, że także ten przepis się zmieni.

Ponadto czas poboru zasiłku chorobowego po zakończeniu zatrudnienia zostanie skrócony o połowę. Zamiast dotychczasowych 182 dni będzie ich maksymalnie 91.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Planowane jest również zliczenie wszystkich okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą to wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także te przed i po przerwie (w przypadku, gdy przerwa wyniesie więcej niż 60 dni). Warto zaznaczyć, że zmiana nie będzie obowiązywać w przypadku ciąży lub osób chorych na gruźlicę.

W projekcie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej znalazł się też zapis o nowym prawie, które zyska ZUS. Zanim podejmie decyzję o przyznaniu zasiłku, będzie mógł pozyskiwać informacje o ubezpieczonym od osoby idącej na zwolnienie lekarskie, płatników składek, organizacji społecznych, a także innych mających wiedzę o ubezpieczonym. ZUS zyska zatem możliwość zebrania kompletu danych o osobie, która ubiega się o zasiłek.

Aktualnie projekt ustawy znajduje się na etapie uzgodnień i konsultacji społecznych. W życie ma wejść w styczniu 2022 roku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowa wersja aplikacji – dwuskładnikowe logowanie i więcej
Następny
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dlaczego to takie ważne?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *