Nowa Ordynacja Podatkowa

Nowa Ordynacja Podatkowa – co czeka nas w podatkach?

Udostępnij:
0
(0)

Choć najnowsze zmiany w prawie podatkowym nie zdążyły jeszcze ostygnąć, Ministerstwo Finansów już zapowiedziało kolejne, których celem jest przede wszystkim maksymalne uproszczenie i unowocześnienie systemu podatkowego. Nowa Ordynacja Podatkowa (NOP) zyskała nazwę „3 x P”, co nawiązuje do jej Przejrzystości, Prostoty i Przyjazności podatnikom.

Resort zapowiada, że Nowa Ordynacja Podatkowa zostanie niebawem skierowana do konsultacji społecznych, a jeszcze do końca bieżącego roku znajdzie się w parlamencie. Co najważniejsze, planowane regulacje mają rozwiązać problem zbytniej drobiazgowości ustaw poprzez wprowadzenie większego zakresu klauzul ogólnych.

Koniec z interpretacyjną ekwilibrystyką

Obecnie prawo podatkowe przyprawia o ból głowy każdego, kto nie chce przeznaczać swojego wolnego czasu na skrupulatne analizowanie ustaw. Nie jest tajemnicą, że obowiązujących regulacji jest przede wszystkim za dużo, a na domiar złego często bywają niejasne i trudne w interpretacji.

Nowa Ordynacja Podatkowa ma maksymalnie uprościć i zwiększyć elastyczność prawa do tego stopnia, aby nadążało za unijnymi i światowymi standardami. Pozycja podatnika zostanie wzmocniona, a państwowy system fiskalny zyska solidne podstawy do stworzenia stabilnego prawa. Co najważniejsze, już sama treść ustaw zostanie napisana klarownym, czytelnym i zrozumiałym dla każdego obywatela językiem.

Nowa Ordynacja Podatkowa – co się zmieni?

Jak zakomunikowało Ministerstwo Finansów, NOP wprowadzi 20 nowych ustaw podatkowych, które uregulują stosunki między podatnikami a organem podatkowym. Z jednej strony możemy spodziewać się zwiększenia transparentności przepisów i ochrony praw podatnika, z drugiej: stworzenia systemu, dzięki któremu podatki pobierane będą skutecznie i szybko, a na dodatek w zgodzie z aktualnym postępem gospodarczym i technologicznym.

Jedną z najważniejszych zmian w NOP jest zlikwidowanie kojarzących się źle wezwań do zapłaty czy innych decyzji urzędowych – zamiast nich pojawią się „instrumenty wspierające”, wprowadzające możliwość skorzystania z urzędu mediatora w sporze z fiskusem czy umowy zawierane z organem podatkowym i udokumentowane protokołem.

W sytuacji, kiedy będziemy się martwić o poprawność naszych rozliczeń, zyskamy również prawo do wdrożenia nowej procedury konsultacyjnej nazwanej kontrolą na zamówienie – wówczas to organ podatkowy zobowiązany będzie do sprawdzenia niepokojącej nas transakcji.

Rzecznik Praw Podatnika

Nowa Ordynacja Podatkowa powoła do życia również urząd rzecznika praw podatnika, który pojawi się w każdym województwie. Poza troską o respektowanie praw płatników, urzędnik ten będzie pełnił również funkcję ostatniej instancji odwoławczej w sprawach spornych. Co więcej, jego rola polegać będzie także na analizowaniu skuteczności wprowadzonego prawa oraz problemów z nim związanych, a także na proponowaniu nowych rozwiązań, mających na celu zwiększenie prawnej ochrony podatników.

Nad tworzeniem NOP pracuje obecnie Krajowa Administracja Skarbowa, Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego oraz Ministerstwo Finansów. Mimo że planowane konsultacje społeczne potrwają minimum dwa miesiące, a finalny projekt Ordynacji trafi do parlamentu do końca grudnia, NOP wejdzie w życie nie wcześniej niż w 2020 roku.

Zmiany w prawie od 1 lipca 2018 roku Nowa Ordynacja Podatkowa wejdzie w życie najwcześniej w 2020 roku. Tymczasem prezentujemy 5 zmian, które obowiązują od 1 lipca 2018 roku

Przedstawione powyżej informacje dotyczą stanu wiedzy na temat NOP w lipcu 2018 roku. O ewentualnych zmianach związanych z projektem Ordynacji będziemy informować w osobnych wpisach.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kiedy wolno odmówić urlopu pracownikowi
Następny
Podsumowanie aktualizacji w drugim kwartale 2018

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *