Zmiany w prawie podatkowym

Nieznajomość prawa szkodzi. Nadążaj za zmianami

Udostępnij:
0
(0)

Zmiany są wpisane w zawód księgowego. Są to nie tylko zmiany w prawie podatkowym i przepisach, ale także nowości technologiczne, które wpływają na codzienną pracę.

IT w służbie księgowych?

Potrzeba jest matką wynalazków – niegdyś etatowy księgowy musiał sam martwić się o księgi rachunkowe firmy. Dziś korzystamy z biur rachunkowych i stało się to już standardem. By wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom przedsiębiorców, biura rachunkowe musiały wyposażyć się w niezawodne rozwiązania informatyczne, dzięki którym mogą zapewnić swoim klientom sprawną obsługę na najwyższym poziomie. Tak narodziła się nowoczesna rachunkowość, w której dynamicznie rozwijane i rozbudowywane narzędzia IT ułatwiają codzienną pracę, a najnowsze zmiany w prawie są dostępne online.

Informatyczna modernizacja administracji podatkowej czy zwiększona kontrola?

Firmy, obsługujące je biura rachunkowe, a także systemy finansowo-księgowe nieustannie ewoluują. Od dłuższego czasu mamy również do czynienia z cyfrową modernizacją administracji. Podlega ona zmianom zarówno na poziomie przepisów, jak i sposobów elektronicznej obsługi przedsiębiorców i ich kontrahentów. W tym kierunku idą też zmiany w ordynacji podatkowej związane m.in. z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Nowe uwarunkowania prawne częstokroć wiążą się z licznymi zmianami na poziomie relacji przedsiębiorca – biuro rachunkowe. Od szybkiej reakcji tych drugich zależy, czy firma nie zostanie narażona na straty z tytułu niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów podatkowych.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego wiąże się z koniecznością wyposażenia systemów księgowych w nowe funkcjonalności. W największym skrócie, istotnej zmianie podlega sposób raportowania finansowego organom podatkowym. Będzie on oparty na ustandaryzowanym cyfrowym formacie.

Pisaliśmy o tym we wpisie Księgowi kontra JPK. Jakie zmiany czekają biura rachunkowe?

Nowa, cyfrowa rzeczywistość

Wszystko wskazuje na to, iż cyfrowe formaty obsługi staną się standardem – nie tylko dla firm i współpracujących z nimi biur rachunkowych, ale także dla organów kontroli finansowej.

Na naszych oczach kształtuje się nowe, cyfrowe środowisko pracy, które powoli wypierać będzie dotychczasowe formy sprawozdawczości, raportowania i kontroli. Dedykowane rozwiązania IT już dziś odpowiadają na te wyzwania. Projektanci i developerzy IT trzymając rękę na pulsie i śledząc planowane i wdrażane zmiany w prawie podatkowym, dostosowują oprogramowanie do zmieniających się okoliczności.

A zmian będzie więcej. Poza wprowadzeniem przepisów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym szykują się też inne, daleko idące nowelizacje prawa podatkowego: likwidacja podatku liniowego, opodatkowanie dotacji, zmiana w stawce podatku CIT z 19% na 15% dla wybranych podmiotów (dla nowych i małych podatników) i wiele innych.

Jak widać po szerokim zakresie planowanych zmian, wzmożona współpraca na linii: przedsiębiorcy – biura rachunkowe będzie konieczna. Biura będą służyć pomocą w wyjaśnianiu i interpretowaniu przepisów, wprowadzaniu zmian w sposobie raportowania organom podatkowym, wreszcie w wyborze narzędzi usprawniających pracę. Zapowiada się więc pracowity okres, w którym doradcy podatkowi, biura rachunkowe i organy podatkowe powinny połączyć siły, mając na uwadze dobro przedsiębiorców. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Twoi klienci też pokochają SaldeoSMART!
Następny
Rozliczanie zaliczek – wkrótce nowy moduł aplikacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *