Mała ksiegowość

Mała księgowość – o czym powinieneś pamiętać?

Udostępnij:
0
(0)

Mała księgowość nie jest sposobem rozliczania się zarezerwowanym wyłącznie dla samozatrudnionych, lecz bardzo często prowadzona jest także przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest ona znacznie tańsza i prostsza od księgowości pełnej. Chociaż księgowość na zasadach uproszczonych nie jest rzeczą skomplikowaną, każdy przedsiębiorca rozliczający się w ten sposób powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Mała księgowość = uproszczona księgowość

Mała księgowość to inaczej uproszczona księgowość, z reguły opierająca się na Księdze Przychodów i Rozchodów. Dotyczy ona zarówno firm jednoosobowych, jak również małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają podatek na zasadach ogólnych jak i liniowo. Jeśli chodzi o formę prawną, to mała księgowość jest przeznaczona dla działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych, spółki partnerskiej oraz przedsiębiorstwo w spadku.
Uproszczoną księgowość mogą prowadzić te przedsiębiorstwa, których przychody netto (bez VAT) za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają 2 mln euro (w roku 2022 limit w złotówkach wynosi 9 188 200 zł). W przeciwieństwie do pełnej księgowości, która jest rozbudowanym procesem, mała księgowość wymaga prowadzenia KPiR lub ewidencji przychodów. Dla firm, które rozliczają się na zasadach uproszczonych najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Warto wybrać takie, które umożliwia swoim klientom dostęp on-line do danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą skupić się na prowadzeniu własnej działalności a księgowy dba o dopełnienie wszelkich obowiązków związanych z prowadzeniem małej księgowości.

Jak rozliczyć działalność?

Jeśli prowadzimy małą księgowość, możemy rozliczyć naszą działalność na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest karta podatkowa, z której skorzystać może wyłącznie pewna grupa przedsiębiorców. Polega ona na odprowadzaniu co miesiąc stałej, odgórnie ustalonej kwoty podatku, której stawka obliczana jest na podstawie takich okoliczności, jak: rodzaj prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych pracowników oraz liczba osób zamieszkujących miejscowość, w której prowadzona jest działalność. Kolejnym sposobem jest ryczałt ewidencjonowany. W tym przypadku kwota podatku zależy wyłącznie od wysokości przychodu, bez uwzględnienia jakichkolwiek kosztów. Ostatnią i najczęściej wybieraną metodą rozliczania działalności w uproszczony sposób jest Księga Przychodów i Rozchodów. Wybór KPiR oznacza płacenie podatku od różnicy przychodów i kosztów.

Pamiętaj o dopełnieniu obowiązków

Chociaż prowadzenie małej księgowości nie jest wymagającym procesem, to należy jednak pamiętać o pewnych obowiązkach ciążących na przedsiębiorcy, który rozlicza się na zasadach uproszczonych. Po pierwsze, dotyczą one dwóch podatków – PIT oraz VAT. W przypadku pierwszego z nich kwotę zaliczki na podatek dochodowy powinno się wpłacić do urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym – w zależności od tego, czy podatek rozliczamy co miesiąc, czy kwartalnie. Z kolei jeśli jesteśmy VAT-owcami, musimy pamiętać o fakturowaniu każdej transakcji oraz prowadzeniu rejestru VAT. Ponadto, do 25. dnia miesiąca, który następuje po rozliczanym okresie, do urzędu skarbowego składa się deklarację VAT-7. Co więcej, nie można zapomnieć też o comiesięcznym odprowadzaniu składek do ZUS-u. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, muszą to zrobić za siebie i zatrudnionych pracowników do 20. dnia każdego miesiąca. Należy pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu podatkowej i księgowej dokumentacji, którą należy składować przynajmniej 5 lat.

Mała księgowość także dla organizacji pozarządowych

Od 1 stycznia 2016 roku uproszczoną księgowość  mogą stosować także organizacje pozarządowe (z wyjątkiem organizacji pożytku publicznego oraz tych, które prowadzą działalność gospodarczą), jeżeli ich przychody nie będą przekraczać 100 tys. złotych rocznie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak uniknąć zagrożeń w pracy księgowego?
Następny
Certyfikaty księgowe – wielki powrót czy niepotrzebny obowiązek?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *